porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Meldunek – co daje lokatorowi? Czy warto się meldować w wynajętym mieszkaniu?
Meldunek – co daje lokatorowi? Czy warto się meldować w wynajętym mieszkaniu? Przy wynajmowaniu mieszkania często zastanawiamy się nad obowiązkiem meldunku. Czy ...
Zasady przyznawania alimentów z Funduszu Alimentacyjnego

ALIMENTY: Komu przysługują alimenty z Funduszu Alimentacyjnego?

Jeśli masz przyznane przez sąd alimenty, ale ojciec dziecka nie chce płacić, możesz złożyć wniosek o przyznanie pieniędzy z Funduszu Alimentacyjnego. Podpowiadamy, jak to zrobić krok po kroku.

Kto może się starać o alimenty z Funduszu Alimentacyjnego?

Na pomoc z Funduszu Alimentacyjnego mogą liczyć osoby, które mają zasądzone alimenty, ale nie są w stanie ich wyegzekwować. O świadczenie mogą się starać nie tylko osoby samotnie wychowujące dzieci, ale również rodzice po rozwodach, którzy zawarli nowy związek albo żyją w konkubinacie. Warunkiem przyznania świadczenia jest tzw. bezskuteczna egzekucja alimentów. A za taką uznaje się sytuację, w której komornik w okresie dwóch miesięcy przed złożeniem wniosku nie ściągnie pełnej kwoty alimentów (bieżących i zaległych).

Komu przysługują alimenty?

Prawo do alimentów z Funduszu przysługuje na dziecko:

  • do ukończenia przez nie 18 lub 25 lat, jeśli się uczy
  • z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności - bez względu na wiek.

Jaki możesz mieć dochód, żeby otrzymać alimenty?

Żeby dostać świadczenie z Funduszu, dochód w rodzinie nie może przekraczać 725 zł netto na osobę.

Od 2012 roku obowiązują nowe zasady obliczania dochodu. Nie wlicza się niektórych stypendiów dla uczniów i studentów (w tym przyznawanych za wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe). Przy obliczaniu dochodu bierze się pod uwagę tylko czas, kiedy dochód był rzeczywiście osiągany. Osoby, których sytuacja materialna w roku, z którego obliczany jest dochód, poprawiła się – mogą stracić przez to prawo do alimentów.

Ile pieniędzy możesz dostać z Funduszu Alimentacyjnego?

Świadczenie przysługuje w wysokości zasądzonych alimentów. Nie może być jednak wyższe niż 500 zł na jedno dziecko.

Kiedy nie dostaniesz alimentów?

  • jeśli samotnie wychowujesz dzieci, które nie mają zasądzonych alimentów, ponieważ drugi rodzic nie żyje lub ojciec dziecka jest nieznany
  • dziecko przebywa w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie
  • dziecko wychowuje się w rodzinie zastępczej
  • dziecko jest pełnoletnie i ma własne dziecko
  • dziecko zawarło związek małżeński.
MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Czego nie może zabrać KOMORNIK? Co może zabrać komornik, gdy nie spłaca się długów? Czego nie może zabrać KOMORNIK? Co może zabrać komornik, gdy nie spłaca się długów?

Dowiedz się, co wolno komornikowi. Nie spłacasz długów czy rat? Komornik może ci zająć część majatku lub potrącić należności z pensji lub emerytury.

ALIMENTY: Kiedy można ubiegać się o alimenty z funduszu alimentacyjnego? ALIMENTY: Kiedy można ubiegać się o alimenty z funduszu alimentacyjnego?

1 października zaczyna się nowy tzw. okres świadczeniowy - osoby, które spełniają określone warunki, przez cały rok będą dostawać alimenty z funduszu alimentacyjnego. Dokumenty można składać do końca...

Jak ściągnąć alimenty od ojca, ukrywającego się poza granicami kraju?

Ojciec twojego dziecka nie chce płacić alimentów i ukrywa się za granicą? Są sposoby, żeby odzyskać pieniądze, które należą się tobie i twojemu dziecku.

Aktualizacja: 18.09.2013 10:08
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Abp Gądecki – kim jest nowy przewodniczący episkopatu?
Abp Gądecki – kim jest nowy przewodniczący episkopatu?

Abp Stanisław Gądecki, wybrany na przewodniczącego Episkopatu, to przedstawiciel tzw ...

BAZA PORAD
Prawo i podatki 2013. Jak zaoszczędzić na podatku? Jak rozliczyć się z fiskusem? Sprawdź, do kiedy musisz rozliczyć się z fiskusem? Wszystko na temat: miesięcznik prawo i podatki i prawo podatkowe, podatki unii europejskiej. Jak rozliczyć się z fiskusem i zapłacić mniej? Jak rozliczyć się z fiskusem przez internet? Jak rozliczyć się z małżonkiem? Jak rozliczyć się z dzieckiem? Wszystko o podatkach w 2013 roku - zmiany w podatkach, ulgi podatkowe, stawki podatków, PCC 2013, Podatek od spadków i darowizn 2013. Podatki 2013 – zobacz, co się zmieni. Vat 2013 - Wszystko o podatku VAT - PodatekVAT. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.