porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jakie formalności trzeba załatwić po urodzeniu dziecka w swoim miejscu pracy? Urodziłaś dziecko? Sprawdź, co musisz załatwić w swoim zakładzie pracy.
Kto może dostawać alimenty z Funduszu Alimentacyjnego? Jakie trzeba spełnić warunki?

ALIMENTY: Kiedy można ubiegać się o alimenty z funduszu alimentacyjnego?

ALIMENTY: Kiedy można ubiegać się o alimenty z funduszu alimentacyjnego?
fot.: sxc.hu
1 października zaczyna się nowy tzw. okres świadczeniowy - osoby, które spełniają określone warunki, przez cały rok będą dostawać alimenty z funduszu alimentacyjnego. Dokumenty można składać do końca października. Kto może ubiegać się o taką pomoc?

O alimenty z funduszu alimentacyjnego można się starać wtedy, gdy nie płaci ich rodzic, który ma taki obowiązek. Należą się one dzieciom do 18 lat lub do ukończenia 25. roku życia, jeśli dziecko uczy się w szkole lub szkole wyższej. Dziecku niepełnosprawnemu alimenty przysługują niezależnie od wieku.

Aby dostać pieniądze z funduszu alimentacyjnego, trzeba spełnić dwa podstawowe warunki:

1. dochód na osobę w rodzinie nie może przekraczać 725 zł netto miesięcznie;

2. komornik nie jest w stanie ściągnąć pieniędzy od rodzica, który został sądownie zobowiązany do płacenia alimentów.

W praktyce wygląda to tak: gdy rodzic zobowiązany do płacenia alimentów ich nie płaci, opiekun dziecka zgłasza sprawę do komornika. Jeśli w ciągu dwóch miesięcy komornikowi nie uda się ściągnąć pieniędzy od dłużnika alimentacyjnego, wystawia zaświadczenie o nieskutecznej egzekucji. Z tym zaświadczeniem drugi rodzic składa do swojego urzędu miasta lub gminy wniosek o wypłatę świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Do wniosku oprócz zaświadczenia o nieskutecznej egzekucji trzeba dołączyć zaświadczenia o dochodach rodziny.   

Uwaga: gdy są już wypłacane alimenty z funduszu alimentacyjnego, nie wolno brać żadnych pieniędzy od rodzica - dłużnika alimentacyjnego, bo gdy urzędnicy się o tym dowiedzą, mogą wstrzymać wypłatę świadczenia z funduszu i zażądać zwrotu pobranych wcześniej kwot. 

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Kiedy komornik może wystawić zwierzęta na licytację? Kiedy komornik może wystawić zwierzęta na licytację?

Brzmi przerażające, ale polskie prawo naprawdę mówi o tym, że zwierzęta domowe mogą pójść pod młotek (na komorniczą licytację). W jakich przypadkach?

Jak sie wylicza opłatę egzekucyjną? Jak sie wylicza opłatę egzekucyjną?

Nie warto zwlekać z uregulowaniem swoich zobowiązań finansowych. Gdy nasz dług trafi do komornika, musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami związanymi ze wszczęciem postępowania egzekucyjnego.

Pozew o podwyższenie alimentów na dzieci: jak napisać? [WZÓR PODANIA] Pozew o podwyższenie alimentów na dzieci: jak napisać? [WZÓR PODANIA]

Uważasz, że alimenty zasądzone przez sąd, które płaci drugi z rodziców na wasze dzieci, są zbyt niskie? Możesz złożyć w sądzie specjalny pozew i walczyć o wyższe świadczenie. Sprawdź, co powinieneś...

Aktualizacja: 17.09.2013 10:08
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kamil Haidar - kim jest?
Kamil Haidar - kim jest?

O jego bracie Emilu, głośno jest już od jakiegoś czasu ...

Prawo i podatki 2013. Jak zaoszczędzić na podatku? Jak rozliczyć się z fiskusem? Sprawdź, do kiedy musisz rozliczyć się z fiskusem? Wszystko na temat: miesięcznik prawo i podatki i prawo podatkowe, podatki unii europejskiej. Jak rozliczyć się z fiskusem i zapłacić mniej? Jak rozliczyć się z fiskusem przez internet? Jak rozliczyć się z małżonkiem? Jak rozliczyć się z dzieckiem? Wszystko o podatkach w 2013 roku - zmiany w podatkach, ulgi podatkowe, stawki podatków, PCC 2013, Podatek od spadków i darowizn 2013. Podatki 2013 – zobacz, co się zmieni. Vat 2013 - Wszystko o podatku VAT - PodatekVAT. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.