porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Kiedy możemy ubiegać się o ZWROT VAT za materiały budowlane? Nieprawdą jest, że tylko osoby, które budują dom mają prawo ...
ODLICZENIE VAT. POZWOLENIE NA BUDOWĘ A ZWROT VAT ZA MATERIAŁY BUDOWLANE

ZWROT VAT ZA MATERIAŁY BUDOWLANE. Czy aby uzyskać zwrot, trzeba mieć pozwolenie na budowę?

Planujesz remont lub budowę domu? Czy wiesz, że część lub nawet wszystkie materiały budowlane możesz kupić nie mając pozwolenia na budowę? Ustawodawca nie uzależnia prawa do zwrotu od tego, czy materiały zostały kupione przed budową, czy trakcie jej trwania. Mówimy kiedy możesz uzyskać zwrot VAT za materiały budowlane.

Kiedy można kupić materiały budowlane?

Jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych (lub w trakcie ich trwania) można kupić wszystkie potrzebne materiały budowlane. Ustawodawca nie uzależnił prawa do zwrotu od tego, czy zakup materiałów nastąpił przed, czy po uzyskaniu pozwolenia na budowę (Dz. U. z 2005 r. Nr 177, poz. 1468 ze zm.). Ważne jest tylko, aby wydatki udokumentowane były fakturami wystawionymi od dnia 1 maja 2004 r. Warunkiem uzyskania zwrotu jest to, żeby w dniu składania wniosku inwestor miał pozwolenie na budowę.

Co, gdy w dniu składania wniosku zakupione materiały nie zostały wykorzystane?

O zwrot materiałów budowlanych można się ubiegać jeszcze przed ich wykorzystaniem. Nie ma więc znaczenia data wbudowania nabytych materiałów. W przypadku inwestycji remontowanych do urzędu skarbowego należy złożyć oświadczenie o przeprowadzonym remoncie.

ZOBACZ >> Jakie dokumenty trzeba zgromadzić, aby starać się o zwrot VAT?

Jak rozliczać się z małżonkiem?

W artykule 5 ust. 1 (Dz. U. z 2005 r. Nr 177, poz. 1468 ze zm.) czytamy, że w przypadku prac budowlanych prowadzonych wspólnie z małżonkiem każda z osób musi złożyć oddzielny wniosek:

Jeżeli osoba fizyczna pozostaje w związku małżeńskim, wniosek może być złożony wspólnie z małżonkiem lub odrębnie przez każdego z małżonków. Jeżeli małżonkowie składają odrębne wnioski, do różnych urzędów skarbowych, są jednocześnie obowiązani zawiadomić o złożeniu wniosku urząd skarbowy właściwy dla złożenia wniosku przez małżonka.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
PIT 2012 - jakie są progi podatkowe w 2013 r.?

Jak rozliczyć PIT za 2012 rok. Jaka jest kwota wolna od podatku? Jakie są progi podatkowe? Wszystko co trzeba wiedzieć o rozliczeniu PIT za 2012 rok.

Jak i gdzie złożyć WNIOSEK O ZWROT VAT za MATERIAŁY BUDOWLANE. Ile się czeka na pieniądze?

Jeśli budujesz albo remontujesz dom lub mieszkanie, możesz żądać od urzędu skarbowego zwrotu części VAT zawartego w cenie niektórych materiałów budowlanych. Warunkiem zwrotu jest posiadanie faktur...

Czy możliwy jest ZWROT VAT ZA MATERIAŁY BUDOWLANE zanim zaczniesz budowę?

O zwrot VAT za materiały budowlane można występować nie częściej niż raz w roku. W momencie złożenia wniosku o zwrot budowa nie musi być zakończona ani nawet oficjalnie rozpoczęta. Kolejność działań...

Aktualizacja: 10.06.2014 12:44
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Magdalena Smalara i na co zaprasza?
Kim jest Magdalena Smalara i na co zaprasza?

Magdalena Smalara urodziła się w Gdyni 37 lat temu. Jest ...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.