porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Najem w prawie podatkowym. Obowiązki wynajmującego.

WYNAJEM MIESZKANIA - FORMALNOŚCI: Jak zgłosić wynajem mieszkania do urzędu skarbowego?

WYNAJEM MIESZKANIA - FORMALNOŚCI: Jak zgłosić wynajem mieszkania do urzędu skarbowego?
Umowę najmu mieszkania należy sporządzić w dwóch kopiach - po jednej dla wynajmującego i najemcy. fot.: sxc.hu
Jeśli masz zamiar wynająć komuś swoje mieszkanie, musisz wybrać jeden z dwóch sposobów rozliczania podatku od najmu. Możesz też zdecydować się na szczególną formę najmu, zwaną najmem okazjonalnym. O której z tych decyzji musisz powiadomić urząd skarbowy i jak?

Dostępne są dwie formy opodatkowania najmu niezwiązanego z działalnością gospodarczą:

  • opodatkowanie według skali podatkowej,
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

>>> Jak rozliczyć podatek od najmu? (KLIKNIJ!)

Kiedy należy złożyć oświadczenie o wyborze formy opodatkowania najmu?

Aby dokonać wyboru formy opodatkowania najmu, należy złożyć w określonym terminie stosowne oświadczenie naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania.

Podatnicy rozpoczynający uzyskiwanie przychodów z najmu w trakcie roku oświadczenie o wyborze formy opodatkowania składają:

  • nie później niż do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód z tego tytułu, albo
  • do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnięty został w grudniu roku podatkowego.

Podatnicy kontynuujący najem, gdy już kolejny z rzędu rok osiągają przychody z tego źródła:

  • jeżeli chcą dokonać zmiany wybranej w roku poprzednim formy opodatkowania – składają  pisemne oświadczenie o wyborze formy opodatkowania nie później niż do dnia 20 stycznia następnego roku podatkowego;
  • jeżeli nadal chcą korzystać z wybranej w roku poprzednim formy opodatkowania – nie składają żadnego oświadczenia, z wyjątkiem małżonków, którzy chcą, aby przychód z najmu był opodatkowany przez jednego z nich.

Uwaga! Wybraną formę opodatkowania należy stosować przez cały rok podatkowy.

Oświadczenie, które z małżonków rozlicza najem

Małżonkowie, między którymi istnieje wspólność majątkowa, mogą złożyć pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania najmu przez jednego z nich. Oświadczenie to w przypadku rozpoczęcia najmu składa się najpóźniej do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został otrzymany pierwszy w roku dochód z najmu, a w przypadku kontynuacji najmu - co roku do 20 stycznia.

Zgłoszenie najmu okazjonalnego

Fakt zawarcia umowy najmu okazjonalnego właściciel lokalu zgłasza naczelnikowi urzędu skarbowemu właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania właściciela, w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia najmu.

PRZECZYTAJ >> Co to jest najem okazjonalny?

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
PODATEK za WYNAJEM MIESZKANIA: RYCZAŁT. Jak płacić?

Zyskiem osiągniętym z wynajęcia komuś mieszkania czy pokoju trzeba podzielić się z urzędem skarbowym. Najłatwiejszą i najtańszą formą rozliczenia podatku od najmu jest ryczałt od przychodów...

NAJEM OKAZJONALNY. Czym jest? O czym trzeba pamiętać, podpisując umowę?

Najem okazjonalny stosuje się, gdy właściciel mieszkania czasowo nie korzysta z lokalu i oddaje go na użytek innej osoby. Sprawdź, co powinno się znaleźć w umowie najmu okazjonalnego i jaki podatek...

Aktualizacja: 09.06.2014 13:45
Autor: A.Witulska
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Jacek Żakowski - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Jacek Żakowski to szanowany polski publicysta. Obecnie związany jest z ...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.