porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Rozliczenie PIT PRZEZ INTERNET - do kiedy? Jak rozliczyć e-deklaracje online do 30 kwietnia 2013?
Rozliczenie PIT PRZEZ INTERNET - do kiedy? Jak rozliczyć e-deklaracje online do 30 kwietnia 2013? Podatek dochodowy PIT można rozliczać nie tylko na klasycznym papierowym ...
Zasady odliczania ulgi na dzieci za rok 2012 odliczanej w PIT-ach składanych w roku 2013. Ulga na dzieci - ostatni rok jednakowa dla wszystkich

Ulga prorodzinna, czyli ulga na dziecko - kto może ją odpisać od podatku i jak ją uzyskać?

Ulga prorodzinna, czyli ulga na dziecko - kto może ją odpisać od podatku i jak ją uzyskać?

Niezłożenie w terminie zeznania jest uznawane za wykroczenie skarbowe, za które grozi grzywna w wysokości podwójnego minimalnego wynagrodzenia (w 2012 r. jest to 3000 zł).

Z ulgi prorodzinnej mogą skorzystać rodzice, opiekunowie prawni i rodzice zastępczy. Ulga na dzieci - ostatni rok jednakowa dla wszystkich. Jakie są zasady odliczania ulgi na dzieci za rok 2012 odliczanej w PIT-ach składanych w roku 2013?

Ulga z tytułu wychowywania dzieci 2012 / 2013

Ulga przysługuje na każde dziecko, bez względu na wysokość naszych dochodów. Jej limit to 1112,04 zł rocznie na jedno dziecko (po 92,67 zł za każdy miesiąc). Jeśli wychowujesz np. dwoje dzieci masz prawo obniżyć swój podatek o 2224,08 zł.

Rodzicom przysługuje jeden wspólny limit ulgi, z którego może skorzystać zarówno ojciec jak i matka. Mogą tez dowolnie podzielić między siebie to odliczenie, jeżeli oboje wspólnie sprawują opiekę. W przypadku gdy rodzice są po rozwodzie, odliczenie przysługuje temu z nich, z którym dziecko faktycznie mieszka. Jeżeli w trakcie roku dziecko mieszka u każdego z rodziców, muszą oni podzielić się ulgą stosownie do liczby miesięcy pobytu dziecka u danego rodzica.

Z ulgi mogą skorzystać rodzice również adopcyjni, opiekunowie prawni i rodzice zastępczy, którzy rozliczają się według skali podatkowej. Nie odliczą jej więc przedsiębiorcy, którzy płacą podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lub też korzystają z karty podatkowej.

Ulga przysługuje na dziecko:

- do 18 roku życia lub

- bez względu na wiek, gdy dziecko jest niepełnosprawne, a także otrzymuje rentę socjalną lub zasiłek pielęgnacyjny.

- do 25 roku życia, gdy się uczy i nie uzyskał dochodów wyższych niż 3089 zł, z wyjątkiem renty rodzinnej.

Ulga przysługuje też rodzicom dzieci uczących się lub studiujących za granicą

Składając PIT nie trzeba dołączać żadnych dokumentów. Należy jednak posiadać akty urodzenia dzieci, zaświadczenie o uczęszczaniu do szkoły i okazać je na żądanie urzędu

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
PIT 2014. Jak odliczać ulgę na dzieci? PIT 2014. Jak odliczać ulgę na dzieci?

W uldze prorodzinnej, czyli uldze na dzieci, obowiązują reguły, które uzależniają kwotę ulgi od liczby dzieci i uzyskiwanych dochodów. Kto i ile może odliczyć od podatku w PIT 2014?

Jakie są ulgi podatkowe dla samotnych rodziców?

Osoby samotnie wychowujące dzieci, a więc te, które po rozwodzie uzyskały prawo do opieki nad dzieckiem i je wychowują, mają możliwość rozliczenia podatkowego na preferencyjnych warunkach. Sprawdź,...

Rozliczenie podatkowe. Indywidualnie czy z małżonkiem?

Osoby przebywające w związkach małżeńskich mają możliwość wyboru sposobu rozliczenia podatkowego indywidualnie, bądź ze współmałżonkiem. Zobacz, który sposób jest korzystniejszy dla ciebie.

Aktualizacja: 09.06.2014 16:38
Autor: Maria Olczak
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Michaił Porieczenko, aktor, ścigany na Ukrainie?
Kim jest Michaił Porieczenko, aktor, ścigany na Ukrainie?

Konflikt zbrojny pomiędzy Ukrainą a separatystami zatacza coraz szersze kręgi ...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.