porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
PITY 2012. Sprawdź, jak rozliczyć się z podatków za 2012 rok. Jakie ulgi podatkowe za 2012 rok? Rozliczenie za 2012 rok zbliża się wielkimi krokami. Pomyśl, z ...
Ulga abolicyjna, odliczenie od podatku. Jak skorzystać z ulgi abolicyjnej? Komu przysługuje ulga abolicyjna? Ulga abolicyjna w 2013 roku. Ulga abolicyjna: PIT 2012

PITY 2012. Ulga abolicyjna w 2013 roku – co to jest? Jak skorzystać?

W 2013 roku możemy skorzystać z ulgi abolicyjnej w ramach odliczeń od podatku. Ulga abolicyjna skierowana jest do osób, który poza dochodami w kraju osiągnęły inne, za granicą.

Ulga abolicyjna polega na odliczeniu od polskiego podatku kwoty, która jest różnicą pomiędzy podatkiem wyliczonym przy zastosowaniu metody proporcjonalnego odliczenia a podatkiem wyliczonym przy zastosowaniu metody wyłączenia z progresją.

Każdy pracujący za granicą Polak, pomimo płacenia podatków w kraju, w którym pracuje, ma obowiązek rozliczyć się z polskim fiskusem. Wtedy właśnie wykorzystuje się metodę podwójnego opodatkowania.

Z ulgi abolicyjnej może korzystać każdy, kto pracując poza granicami Polski, jest zatrudniony na umowę o pracę, prowadzi własną działalność gospodarczą, uzyskuje dochody z praw autorskich i praw pokrewnych z wykonywanej poza Polską działalności artystycznej.

Od podatku od łącznych dochodów odliczyć można podatek zapłacony za granicą. Pamiętajmy jednak, że odliczenie to nie może przekroczyć kwoty, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany za granicą.

Ulga abolicyjna jest korzystna, ale tylko w rozliczeniu rocznym. Często, np. wracając z zagranicy, podatnik musi wpłacić stosowną zaliczkę na podatek dochodowy. Dopiero po zeznaniu rocznym pieniądze do niego wrócą.

Kwotę od odpisania od podatku w ramach ulgi abolicyjnej deklarujemy w załączniku PIT/0.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
PIT. Sprawdź, co odliczysz od podatku. Jakie ulgi możesz wykorzystać wypełniając PIT?

PIT last minute - zostały już tylko dwa dni na złożenie PIT-u. Oto lista ulg, z których możesz skorzystać rozliczając się z fiskusem. Co możesz odliczyć od podatku za 2012 rok?

DOBROWOLNE UBEZPIECZENIE ZDROWOTNE. Jak odliczyć od podatku? DOBROWOLNE UBEZPIECZENIE ZDROWOTNE. Jak odliczyć od podatku?

Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne można odliczyć od podatku. Wszyscy, którzy zawarli umowę z NFZ, powinni się spodziewać pokaźnego zwrotu podatku. Na jakich zasadach odlicza się od podatku...

Jak zaoszczędzić na podatku za 2012 r.? Wpłaty na IKZE

Do 31 grudnia można wykorzystać limit wpłat na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) i w zeznaniu podatkowym za 2012 r. odliczyć od dochodu wpłaconą kwotę. Jeśli więc chcesz...

Aktualizacja: 09.06.2014 17:00
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Balli Marzec, muzułmanka, która chce wystartować w wyborach na prezydenta?

Brzmi zaskakująco, a jednak! Balli Marzec zdecydowała, że weźmie udział ...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.