porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
PITY 2012. Co można odliczyć od podatku w 2013 roku? Ulgi podatkowe za 2012 rok
PITY 2012. Co można odliczyć od podatku w 2013 roku? Ulgi podatkowe za 2012 rok Termin rozliczenia się za 2012 rok zbliża się nieubłaganie. Jak ...
Jak skorzystać z ulgi odsetkowej w PIT? Komu przysługuje ulga odsetkowa? Ulga odsetkowa: zasady i warunki

PIT. Ulga odsetkowa jak z niej skorzystać? Komu przysługuje?

Jak skorzystać z ulgi odsetkowej w PIT 2012? Ulga odsetkowa to odliczenie od podatku pewnej sumy z odsetek zaciągniętego kredytu. Mowa o kredycie na mieszkanie, na budowę budynku mieszkalnego, zakup nowego budynku, rozbudowanie lub przebudowę budynku na cele mieszkalne. Należy jednak spełnić wiele warunków, by taka ulga doszła do skutku.

Jakie warunki trzeba spełnić, by skorzystać z ulgi odsetkowej w PIT 2012?

Po pierwsze, należy wiedzieć, że chodzi o odliczenie odsetek od pełnej kwoty kredytu. Wcześniej (w latach 2002-2007) limitem była kwota 189 000 zł, co oznacza, że od takiej kwoty kredytu można odsetki odliczyć.

Osoby korzystające z tej ulgi po raz pierwszy, rozliczając rok 2008, otrzymują ulgę z odsetek od maksymalnej kwoty 212 870 zł, po raz pierwszy w 2009 – 243 460 zł, a w 2010 od kwoty 264 810 zł.

Osoby, które skorzystały z ulgi przed zmianą przepisów, czyli z kwoty 189 000, nie mogą już przy danym kredycie podwyższyć tego limitu. W przypadku małżeństw limit kredytu dotyczy odsetek łącznie zapłaconych przez małżonków.

Musimy pamiętać, że jeżeli zaciągneliśmy kredyt na zasadach ustawy o finansowym wsparciu rodzin, nie mamy już prawa korzystać z ulgi odsetkowej, gdyż nie można połączyć tych ulg.

Jeśli chcemy skorzystać z ulgi odsetkowej, to inwestycję, którą finansujemy z kredytu, trzeba zakończyć w ciągu trzech lat od uzyskania pozwolenia na budowę, licząc od końca roku, w którym to pozwolenie uzyskano. W przypadku mieszkania liczymy od daty podpisania aktu notarialnego. 

Ważne jest, że o ulgę odsetkową możemy się ubiegać tylko wtedy, gdy nie korzystaliśmy z tzw. dużej ulgi budowlanej. Jeżeli nasz małżonek z takiej ulgi korzystał, również nas to dyskwalifikuje. 

Ulga odsetkowa a miejsce parkingowe

Miejsce parkingowe, według litery prawa, nie jest celem mieszkaniowym, więc odsetki od kwoty, która służyła do nabycia miejsca parkingowego, nie podlegają uldze. 

 

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
PIT 2014. Jak odliczać ulgę na dzieci? PIT 2014. Jak odliczać ulgę na dzieci?

W uldze prorodzinnej, czyli uldze na dzieci, obowiązują reguły, które uzależniają kwotę ulgi od liczby dzieci i uzyskiwanych dochodów. Kto i ile może odliczyć od podatku w PIT 2014?

PITOMAT - co to jest? Jak złożyć PIT przez pitomat?

PIT wciąż masz przy sobie a za chwilę minie termin składania deklaracji podatkowej? Nie musisz stać w kolejce w urzędzie ani na poczcie. Możesz skorzystać z pitomatu - automatu do wysyłania PIT.

Ile wynosi ulga na dzieci za 2013 r.?

W zeznaniu podatkowym za 2013 r. rodzice na innych zasadach niż dotychczas odliczą od podatku ulgę na dzieci. To, czy skorzystają z prawa do ulgi będzie zależało od tego ile zarobili w roku...

Aktualizacja: 18.10.2014 14:40
Autor: pitupitu
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Viola Piekut - kim jest? [KARIERA,RODZINA]

Viola Piekut podbiła polski świat mody projektami kreacji przeznaczonych zarówno ...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.