porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
ZAKUPY i SPRZEDAŻ na ALLEGRO. Czy musisz zapłacić podatek? Handlujesz na Allegro? Pamiętaj o podatkach! Transakcje między osobami prywatnymi ...
Rozliczenie ze współmałżonkiem. Jeśli w roku podatkowym umiera mąż lub żona, nadal można złożyć wspólną deklarację podatkową. Jak to zrobić?

PIT 2014 – jak rozliczyć PIT z nieboszczykiem? Zmarły małżonek a PIT

Jeśli w roku podatku umrze małżonek, nadal możemy się rozliczyć wspólnie w PIT. Jak rozliczyć PIT 2014 ze zmarłym małżonkiem? Na jakie ulgi możemy liczyć? Sprawdź, jak rozliczyć PIT z nieboszczykiem.

Jeśli w roku podatkowym 2014 zdarzyło się, że zmarł małżonek, nadal istnieje możliwość wspólnego rozliczenia się w PIT 2014 na preferencyjnych warunkach. Jakie są zasady?

Jak rozliczyć PIT 2014 ze zmarłym małżonkiem? Co mówi ustawa?

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeśli w ciągu roku umrze małżonek, możemy złożyć wspólną deklarację podatkową.

Jeśli np. małżonek zmarł w ciągu 2014 roku, ze wspólnego rozliczenia możemy skorzystać tylko wtedy, gdy związek małżeński zawarliśmy przed 2014 rokiem (czyli w 2013 roku lub wcześniej). Jeśli natomiast małżonek zmarł w 2015 roku, ale przed złożeniem deklaracji podatkowej, ważne jest, by związek małżeński trwał przez cały 2014 rok. Pamiętajmy też, że dodatkowym warunkiem jest istnienie wspólności majątkowej w roku podatkowym.

Jak ustalić dochody zmarłego małżonka?

Podstawowym dokumentem do ustalenia dochodów zmarłego jest PIT-11 wysłany przez pracodawcę. W przypadku śmierci podatnika PIT powinien otrzymać żyjący współmałżonek. Jeśli jednak pracodawca nie dopełnił obowiązku, mamy prawo żądać od niego PIT-11 dla zmarłego współmałżonka.

Możemy także skorzystać ze wszystkich ulg podatkowych przysługujących małżonkowi, np. ulgi rehabilitacyjnej.

Pamiętajmy jednak, że nie wolno składać podpisu za zmarłego małżonka!

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
PIT 2014 last minute! Jak wypełnić roczne zeznanie podatkowe w ostatniej chwili? PIT 2014 last minute! Jak wypełnić roczne zeznanie podatkowe w ostatniej chwili?

Pamiętaj! PIT za 2014 r. musisz dostarczyć najpóźniej 30 kwietnia! Jak szybko wypełnić deklarację podatkową? Od czego zacząć? Do której będą czynne urzędy skarbowe? Jak wysłać PIT przez internet?...

PIT 2014. Jak przekazać 1 procent podatku? PIT 2014. Jak przekazać 1 procent podatku?

Każdy podatnik ma prawo przekazać 1 procent swojego podatku wybranej organizacji pożytku publicznego. Co roku przekazywane są tą drogą setki milionów złotych. Sprawdź, jak przekazać 1% podatku...

PIT 2014. Jak odliczać ulgę na dzieci? PIT 2014. Jak odliczać ulgę na dzieci?

W uldze prorodzinnej, czyli uldze na dzieci, obowiązują reguły, które uzależniają kwotę ulgi od liczby dzieci i uzyskiwanych dochodów. Kto i ile może odliczyć od podatku w PIT 2014?

Aktualizacja: 27.01.2015 15:27
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Krzysztof Kąkolewski nie żyje. Kim był? [KARIERA, TWÓRCZOŚĆ]

Krzysztof Kąkolewski nie żyje. Wybitny reporter i publicysta był autorem ...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.