porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
PIT. Ulga odsetkowa jak z niej skorzystać? Komu przysługuje? Jak skorzystać z ulgi odsetkowej w PIT 2012? Ulga odsetkowa ...
Jeśli w trakcie roku umiera mąż lub żona, nadal można złożyć wspólną deklarację podatkową. Jak to zrobić?

PIT 2013 - jak rozliczyć PIT z nieboszczykiem? Zmarły małżonek a PIT 2012

Jeśli w roku podatku umrze małżonek, nadal możemy się rozliczyć wspólnie w PIT. Jak rozliczyć PIT 2012 ze zmarłym małżonkiem? Na jakie ulgi możemy liczyć? Sprawdź, jak rozliczyć PIT z nieboszczykiem.

Jeśli w roku podatkowym 2012 zdarzyło się, że zmarł małżonek, nadal istnieje możliwość wspólnego rozliczenia się w PIT 2012 na preferencyjnych warunkach. Jakie są zasady?

Jak rozliczyć PIT 2012 ze zmarłym małżonkiem? Co mówi ustawa?

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeśli w ciągu roku umrze małżonek, możemy złożyć wspólną deklarację podatkową.

Jeśli np. małżonek zmarł w ciągu 2012 roku, ze wspólnego rozliczenia możemy skorzystać tylko wtedy, gdy związek małżeński zawarliśmy przed 2012 rokiem (czyli w 2011 roku lub wcześniej). Jeśli natomiast małżonek zmarł w 2013 roku, ale przed złożeniem deklaracji podatkowej, ważne jest, by związek małżeński trwał przez cały 2012 rok. Pamiętajmy też, że dodatkowym warunkiem jest istnienie wspólności majątkowej w roku podatkowym.

Jak ustalić dochody zmarłego małżonka?

Podstawowym dokumentem do ustalenia dochodów zmarłego jest PIT-11 wysłany przez pracodawcę. W przypadku śmierci podatnika PIT powinien otrzymać żyjący współmałżonek. Jeśli jednak pracodawca nie dopełnił obowiązku, mamy prawo żądać od niego PIT-11 dla zmarłego współmałżonka.

Możemy także skorzystać ze wszystkich ulg podatkowych przysługujących małżonkowi, np. ulgi rehabilitacyjnej.

Pamiętajmy jednak, że nie wolno składać podpisu za zmarłego małżonka!

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 09.06.2014 17:17
Źródło: mowimyjak.pl
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Mark Okoth Obama Ndesandjo - przyrodni brat prezydenta USA Baracka Obamy. Kim jest?
Mark Okoth Obama Ndesandjo - przyrodni brat prezydenta USA Baracka Obamy. Kim jest?

Mark Okoth Obama Ndesandjo to przyrodni brat prezydenta USA Baracka ...

BAZA PORAD
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.