porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
PIT wspólne rozliczenie. Jak rozliczyć PIT wspólnie z małżonkiem?
PIT wspólne rozliczenie. Jak rozliczyć PIT wspólnie z małżonkiem? Kiedy rozliczenie PIT wspólnie z małżonkiem się opłaca? Jakie warunki ...
Progi podatkowe w PIT 2012. Kto płaci podatek 18%, a kto 32%?

PIT 2012. Jakie są progi podatkowe w 2013 roku? Ile wynosi kwota wolna od podatku?

PIT 2012. Jakie są progi podatkowe w 2013 roku? Ile wynosi kwota wolna od podatku?

Jaki dochód powoduje, że "wpada się" w drugi próg? Jak jest wtedy naliczany podatek? 

fot.: Photos.com
Jakie progi podatkowe obowiązują w rozliczeniu PIT za 2011 rok? Jaki dochód powoduje, że "wpada się" w drugi próg? Jak jest wtedy naliczany podatek? Czy jeśli przekroczyłem pierwszy próg podatkowy, płacę wyższy podatek od całego dochodu?

W 2012 roku obowiązują dwa progi podatkowe 18% i 32%. Próg 18% dotyczy podatników, których dochody nie przekroczyły 85 528 zł. Osoby o dochodzie rocznym przekraczającym tę kwotę zapłacą podatek 32%, ale nie od całych dochodów.

Jak dokładnie jest wyliczany podatek?

W przypadku dochodu do 85 528 zł trzeba zapłacić podatek 18% pomniejszony o 556,02 zł. Jest to tzw. kwota wolna od podatku.

W przypadku dochodu przekraczającego 85 528 zł płacimy podatek 18% od tej kwoty (minus kwota wolna od podatku, w sumie daje to 14.839,02 zł), a jedynie od nadwyżki - podatek 32%.

Jaki dochód jest zwolniony od podatku?

Jak wynikałoby z obliczeń, przy kwocie wolnej od podatku wynoszącej 556,02 zł dochód zwolniony z podatku powinien wynosić 3089 zł (3089 x 18% = 556,02). Jednak w praktyce nieopodatkowany jest dochód w wysokości 3091 zł. Skąd ta rozbieżność? Mimo że 3091 x 18% = 556,38 (teoretycznie powinniśmy zatem zapłacić 36 gr podatku), zgodnie z zasadą zaokrąglania kwot do pełnych złotych (do 50 gr w dół, od 51 gr w górę) podatek zapłacimy dopiero od 3092 zł (556,56 gr). 

Czy muszę składać zeznanie PIT, jeśli moje dochody nie przekroczyły 3091 zł?

Po pierwsze każdy musi wypełnić PIT i rozliczyć się z fiskusem niezależnie od uzyskanego dochodu. Po drugie nawet jeśli w 2011 r. zarobiłeś nie więcej niż 3091 zł, podatek został już pobrany, więc żeby otrzymać jego zwrot, musisz wykazać swoje dochody w rozliczeniu.

Jak odliczyć kwotę wolną od podatku?

W przypadku umowy o pracę kwota wolna od podatku jest systematycznie odliczana co miesiąc, nie powinna być więc widoczna w Picie. Dopiero gdy źródłem naszych dochodów były umowy-zlecenia czy umowy autorskie, możemy liczyć na jednorazowy zwrot podatku w wysokości do 556,02 zł.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Nie wiesz, jak rozliczyć podatek? Możesz uzyskać bezpłatną poradę przez telefon

Gdy masz wątpliwości, jak rozliczyć na przykład podatek z najmu, możesz łatwo uzyskać fachową poradę. W dodatku za darmo i bez wychodzenia z domu. Wystarczy zadzwonić do Krajowej Informacji...

PIT 2012. Jak wysłać PIT przez internet? PIT 2012. Jak wysłać PIT przez internet?

Nie wiesz, jak wysłać PIT przez internet? Nic prostszego! Skorzystaj z naszego poradnika. Mówimy, jak wypełnić i przesłać roczne rozliczenie podatkowe bez ruszania się z domu.

Jakie są ulgi podatkowe dla samotnych rodziców?

Osoby samotnie wychowujące dzieci, a więc te, które po rozwodzie uzyskały prawo do opieki nad dzieckiem i je wychowują, mają możliwość rozliczenia podatkowego na preferencyjnych warunkach. Sprawdź,...

Aktualizacja: 10.06.2014 12:35
Autor: mksiazko - tekst użytkownika portalu Mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kamila Nicpoń, dziewczyna Rafała Maślaka. Kim jest?

Rafał Maślak właśnie wrócił z konkursu Mister International, gdzie zdobył ...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.