porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
PIT wspólne rozliczenie. Jak rozliczyć PIT wspólnie z małżonkiem?
PIT wspólne rozliczenie. Jak rozliczyć PIT wspólnie z małżonkiem? Kiedy rozliczenie PIT wspólnie z małżonkiem się opłaca? Jakie warunki ...
Progi podatkowe w PIT 2012. Kto płaci podatek 18%, a kto 32%?

PIT 2012. Jakie są progi podatkowe w 2013 roku? Ile wynosi kwota wolna od podatku?

Jakie progi podatkowe obowiązują w rozliczeniu PIT za 2011 rok? Jaki dochód powoduje, że "wpada się" w drugi próg? Jak jest wtedy naliczany podatek? Czy jeśli przekroczyłem pierwszy próg podatkowy, płacę wyższy podatek od całego dochodu?
PIT 2012. Jakie są progi podatkowe w 2013 roku? Ile wynosi kwota wolna od podatku?

Jaki dochód powoduje, że "wpada się" w drugi próg? Jak jest wtedy naliczany podatek? 

fot.: Photos.com

W 2012 roku obowiązują dwa progi podatkowe 18% i 32%. Próg 18% dotyczy podatników, których dochody nie przekroczyły 85 528 zł. Osoby o dochodzie rocznym przekraczającym tę kwotę zapłacą podatek 32%, ale nie od całych dochodów.

Jak dokładnie jest wyliczany podatek?

W przypadku dochodu do 85 528 zł trzeba zapłacić podatek 18% pomniejszony o 556,02 zł. Jest to tzw. kwota wolna od podatku.

W przypadku dochodu przekraczającego 85 528 zł płacimy podatek 18% od tej kwoty (minus kwota wolna od podatku, w sumie daje to 14.839,02 zł), a jedynie od nadwyżki - podatek 32%.

Jaki dochód jest zwolniony od podatku?

Jak wynikałoby z obliczeń, przy kwocie wolnej od podatku wynoszącej 556,02 zł dochód zwolniony z podatku powinien wynosić 3089 zł (3089 x 18% = 556,02). Jednak w praktyce nieopodatkowany jest dochód w wysokości 3091 zł. Skąd ta rozbieżność? Mimo że 3091 x 18% = 556,38 (teoretycznie powinniśmy zatem zapłacić 36 gr podatku), zgodnie z zasadą zaokrąglania kwot do pełnych złotych (do 50 gr w dół, od 51 gr w górę) podatek zapłacimy dopiero od 3092 zł (556,56 gr). 

Czy muszę składać zeznanie PIT, jeśli moje dochody nie przekroczyły 3091 zł?

Po pierwsze każdy musi wypełnić PIT i rozliczyć się z fiskusem niezależnie od uzyskanego dochodu. Po drugie nawet jeśli w 2011 r. zarobiłeś nie więcej niż 3091 zł, podatek został już pobrany, więc żeby otrzymać jego zwrot, musisz wykazać swoje dochody w rozliczeniu.

Jak odliczyć kwotę wolną od podatku?

W przypadku umowy o pracę kwota wolna od podatku jest systematycznie odliczana co miesiąc, nie powinna być więc widoczna w Picie. Dopiero gdy źródłem naszych dochodów były umowy-zlecenia czy umowy autorskie, możemy liczyć na jednorazowy zwrot podatku w wysokości do 556,02 zł.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jakie są ulgi podatkowe dla samotnych rodziców?

Osoby samotnie wychowujące dzieci, a więc te, które po rozwodzie uzyskały prawo do opieki nad dzieckiem i je wychowują, mają możliwość rozliczenia podatkowego na preferencyjnych warunkach. Sprawdź,...

Na co uważać przy rozliczeniu podatkowym PIT za 2012 rok?

Termin złożenia zeznania podatkowego PIT za 2012 rok mija 30 kwietnia 2013 roku, jednak im wcześniej to zrobisz, tym mniejsza jest szansa pomyłki. Pamiętaj, że szczegółowa znajomość zasad rozliczania...

Rozliczenie podatkowe. Indywidualnie czy z małżonkiem?

Osoby przebywające w związkach małżeńskich mają możliwość wyboru sposobu rozliczenia podatkowego indywidualnie, bądź ze współmałżonkiem. Zobacz, który sposób jest korzystniejszy dla ciebie.

Aktualizacja: 10.06.2014 12:35
Autor: mksiazko - tekst użytkownika portalu Mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Robert Rozmus? [KARIERA, RODZINA]

Robert Rozmus to aktor o wielu twarzach. To on podkładał ...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.