porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak odliczać VAT za materiały budowlane? Wyliczenie kwoty zwrotu VAT za materiały budowlane nie jest wcale ...
Zwrot VAT za materiały budowlane. Co zrobić, żeby dostać z powrotem zapłacony VAT? Ile maksymalnie można odzyskać?

Komu przysługuje zwrot VAT za MATERIAŁY BUDOWLANE? Ile pieniędzy można odzyskać?

Możesz odzyskać ponad 34 tys. zł wydanych na budowę własnego domu i niemal 15 tys. zł przeznaczonych na jego remont. O zwrot może wystąpić każdy, bez względu na to, czy płaci jakieś podatki, czy nie.

Kto dostanie zwrot VAT za materiały budowlane?

Zwrot VAT za materiały budowlane należy się osobom fizycznym, które po 30 kwietnia 2004 r. poniosły wydatki na:

  • budowę budynku mieszkalnego;
  • nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne;
  • przebudowę (przystosowanie) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstał lokal mieszkalny spełniający wymagania określone w odrębnych przepisach;
  • remont budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

Ile może wynieść zwrot VAT?

Przepisy nie przewidują żadnego dolnego limitu wydatków. Ustalono za to dwa górne limity zwrotu:

  • niższy limit dotyczy wydatków ponoszonych na inwestycje, które nie wymagają pozwolenia na budowę (remont). Oblicza się go według wzoru: 30 x cena 1 m² powierzchni mieszkalnej ogłoszona przez GUS ostatnio przed kwartałem złożenia wniosku o zwrot VAT x 0,12295 (lub 0,12195, jeśli pierwszy wniosek o zwrot VAT składasz po 31 grudnia 2010 r.). Dla wniosków złożonych w I kwartale 2012 r. limit wynosi 14 709,74 zł (lub 14 590,01 zł);
  • wyższy limit jest przewidziany dla tych inwestycji, które wymagają pozwolenia (budowa, nadbudowa, przebudowa). Oblicza się go według wzoru: 70 x cena 1 m² powierzchni mieszkalnej ogłoszona przez GUS ostatnio przed kwartałem złożenia wniosku o zwrot VAT x 0,12295 (lub 0,12195, jeśli pierwszy wniosek o zwrot VAT składasz po 31 grudnia 2010 r.). Dla wniosków złożonych w I kwartale 2012 r. limit wynosi 34 322,72 zł (lub 34 043,56 zł).

Po pięciu latach masz nowy limit

Limity zwrotu VAT dotyczą okresów pięcioletnich liczonych zawsze od daty złożenia pierwszego wniosku o zwrot. Jeżeli pierwszy wniosek o zwrot VAT za materiały budowlane został złożony na przykład 1 grudnia 2006 r., to złożenie kolejnego wniosku po 1 grudnia 2011 r. oznacza rozpoczęcie nowego pięcioletniego okresu z nowym pełnym limitem zwrotu.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
REMONT. Co można odliczyć od podatku? REMONT. Co można odliczyć od podatku?

Remont to olbrzymi wydatek dla domowego budżetu. Część pieniędzy możemy jednak odzyskać podczas rozliczenia podatku. Warto sprawdzić, na czym możemy oszczędzić.

Ulga prorodzinna, czyli ulga na dziecko - kto może ją odpisać od podatku i jak ją uzyskać? Ulga prorodzinna, czyli ulga na dziecko - kto może ją odpisać od podatku i jak ją uzyskać?

Z ulgi prorodzinnej mogą skorzystać rodzice, opiekunowie prawni i rodzice zastępczy. Ulga na dzieci - ostatni rok jednakowa dla wszystkich. Jakie są zasady odliczania ulgi na dzieci za rok 2012...

Czy możliwy jest ZWROT VAT ZA MATERIAŁY BUDOWLANE zanim zaczniesz budowę?

O zwrot VAT za materiały budowlane można występować nie częściej niż raz w roku. W momencie złożenia wniosku o zwrot budowa nie musi być zakończona ani nawet oficjalnie rozpoczęta. Kolejność działań...

Aktualizacja: 10.06.2014 12:33
Autor: "Murator"
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Barbara Mularczyk, aktorka – kim jest? KARIERA, RODZINA
Barbara Mularczyk, aktorka – kim jest? KARIERA, RODZINA

Poznajcie Barbarę Mularczyk. Kim jest aktorka, która gra Mariolkę w ...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.