porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak i gdzie złożyć WNIOSEK O ZWROT VAT za MATERIAŁY BUDOWLANE. Ile się czeka na pieniądze? Jeśli budujesz albo remontujesz dom lub mieszkanie, możesz żądać od ...
Podatek od darowizn. Na jakim formularzu zgłosić darowiznę? W jakim terminie trzeba to zrobić?

Jak zgłosić darowiznę w urzędzie skarbowym? ZGŁOSZENIE DAROWIZNY

Dostałeś w darowiznie samochód albo pieniądze? Musisz to zgłosić w urzędzie skarbowym. Bardzo ważne jest dochowanie ustawowych terminów zgłoszenia darowizny, bo spóźnienie może spowodować utratę ulgi w podatku od darowizn.

Obowiązek zapłacenia podatku od darowizny powstaje z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy darowizny w innej formie - z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia, czyli przekazania darowizny.

Najpierw zeznanie podatkowe

Sprawdź, który formularz i kiedy musisz złożyć w swoim urzędzie skarbowym:

  • SD-3 ZEZNANIE PODATKOWE O NABYCIU RZECZY LUB PRAW MAJĄTKOWYCH składają obdarowani, którzy nie należą do najbliższej rodziny darczyńcy (czyli nie są jego małżonkiem, dzieckiem, wnukiem, rodzicem, dziadkiem, pasierbem, ojczymem, macochą, bratem ani siostrą). Należy je złożyć w ciągu miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego.
  • SD-Z2 ZGŁOSZENIE O NABYCIU WŁASNOŚCI RZECZY LUB PRAW MAJĄTKOWYCH składają obdarowani, którzy należą do najbliższej rodziny darczyńcy (wymienieni wyżej), którym przysługuje całkowite zwolnienie z podatku od darowizny. Muszą je złożyć w ciągu 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego. Jeśli się spóźnią, tracą prawo do zwolnienia z podatku.

W zeznaniach podaje się dane obdarowanego i darczyńcy, określa wartość rynkową nabytych rzeczy lub praw, stosunek pokrewieństwa między stronami umowy darowizny, sposób przekazania pieniędzy. Nie oblicza się samemu wysokości podatku, zrobi to urząd skarbowy. Do zeznań podatkowych dołącza się dokumenty mające wpływ na określenie podstawy opodatkowania.

Później zapłata podatku

Po złożeniu zeznania podatkowego przez obdarowanego urząd skarbowy wydaje decyzję ustalającą wysokość podatku. Termin płatności podatku wynosi 14 dni od doręczenia decyzji podatnikowi.

Kiedy sprawę podatku załatwi notariusz

Jeżeli darowizna jest dokonana w formie aktu notarialnego, podatnicy nie składają zeznania podatkowego. Obliczeniem, poborem i wpłatą podatku do urzędu skarbowego zajmuje się płatnik - notariusz sporządzający umowę. Podatek pobiera od razu przy spisaniu aktu.

Małe darowizny bez zeznań

Zeznania nie składa się także wtedy, gdy wartość nabytych w darowiźnie rzeczy lub praw majątkowych od jednej osoby łącznie w okresie pięciu lat (poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie) nie przekracza kwoty wolnej od podatku.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
JAK ROZLICZYĆ DAROWIZNĘ w zeznaniu rocznym PIT? Czy wpisać w rozliczenie roczne PIT-y? JAK ROZLICZYĆ DAROWIZNĘ w zeznaniu rocznym PIT? Czy wpisać w rozliczenie roczne PIT-y?

Prawo podatkowe umożliwia podatnikom dokonującym zeznania rocznego PIT obniżenie dochodu o kilka wydatków. Wśród uprzywilejowanej grupy znajduje się darowizna. Co zrobić, by rozliczyć darowiznę?...

PIT 2012. DO KIEDY trzeba się rozliczyć z fiskusem? Co grozi za spóźnienie? PIT 2012. DO KIEDY trzeba się rozliczyć z fiskusem? Co grozi za spóźnienie?

Najczęściej wypełniane przez Polaków PIT-y 36 i 37 należy składać do 30 kwietnia 2013 r. Sprawdź, co ci grozi, gdy nie złożysz zeznania podatkowego w tym terminie. Co zrobić, gdy się zagapiliśmy i...

PODATKI a prezent komunijny. Jakie prezenty i od kogo mogą być opodatkowane?

Drogi prezent komunijny może nie tylko ucieszyć dziecko, ale również zafundować rodzicom wizytę w urzędzie skarbowym. Koszt prezentu oraz stopień pokrewieństwa darczyńcy wpływają na wysokość podatku...

Aktualizacja: 10.06.2014 11:43
Autor: "Murator"
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Michał Hernik nie żyje. Kim był Polak, który zginął podczas Rajdu Dakar?
Michał Hernik nie żyje. Kim był Polak, który zginął podczas Rajdu Dakar?

Rajd Dakar to najtrudniejszy rajd świata. Setki kilometrów bezdroży, piach ...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.