porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Kto może skorzystać z ulgi podatkowej na dziecko? Fiskus nie wyklucza możliwości równoczesnego korzystania z ulgi na dziecko, ...
Podatek za wynajem mieszkania: czy wybrać podatek ryczałtowy, czy według skali podatkowej?

Jak rozliczyć podatek od najmu?

Osoba, która wynajmuje okazjonalnie swoje mieszkanie, ma do wyboru dwa sposoby rozliczania tak uzyskanego podatku dochodowego. Podatek od najmu można rozliczać w formie ryczałtu ewidencjonowanego albo według skali podatkowej. Który sposób jest korzystniejszy? Do kiedy można wybierać formę opodatkowania i jak rozliczać się z podatku od najmu w małżeństwie?

Podatek ryczałtowy od najmu

W tej formie rozliczenia podatku od najmu obowiązuje jednolita stawka podatku wynosząca 8,5% przychodu. Jeżeli płacisz podatek ryczałtowy, to za każdy miesiąc obliczasz kwotę ryczałtu (8,5% kwoty otrzymanej od najemcy) i wpłacasz go na konto urzędu skarbowego właściwego dla swojego miejsca zamieszkania. Musisz to zrobić w terminie do 20 dnia następnego miesiąca, a za grudzień – w terminie złożenia deklaracji rocznej PIT-28, czyli do 31 stycznia następnego roku.

Podatek od najmu według skali podatkowej

Podatek od najmu można też rozliczać na zasadach ogólnych, według skali podatkowej – 18 lub 32% dochodu (doliczając dochody z najmu do pozostałych z innych źródeł). Dochód obliczysz, odejmując koszty od przychodu. Może to się opłacać wtedy, gdy dużo zainwestujesz w wynajmowany lokal (na przykład przeprowadzisz remont), bo wydatki te można zaliczyć do kosztów.

Jeśli wybrałeś skalę podatkową, to co miesiąc wpłacasz zaliczki na podatek w terminie do 20 dnia każdego miesiąca za poprzedni miesiąc, a za grudzień – do 20 grudnia. Dochód z najmu wykazujesz w zeznaniu rocznym PIT-36, sumując go z innymi dochodami.

Do kiedy można wybierać formę opodatkowania?

Jeśli decydujesz się na ryczałt, musisz złożyć pisemne oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania naczelnikowi twojego urzędu skarbowego nie później niż:

  • 20 stycznia albo
  • 20 dnia miesiąca następującego po tym, w którym osiągnąłeś pierwszy przychód z najmu, albo
  • do końca roku, gdy pierwszy przychód był w grudniu.

Spóźnienie powoduje utratę prawa wyboru i konieczność rozliczania się według skali. Na ryczałt będzie można wówczas przejść dopiero w przyszłym roku. Złożone w danym roku oświadczenie o wyborze ryczałtu dotyczy również lat następnych.

Rozliczenie z podatku od najmu w małżeństwie

Jeżeli wynajmowane mieszkanie należy do majątku wspólnego, małżonkowie mogą wybrać, czy będą się rozliczać z podatku oboje (po połowie), czy jedno z nich (w całości). Warunkiem opłacania podatku przez jednego z małżonków jest złożenie oświadczenia podpisanego przez oboje małżonków w urzędzie skarbowym najpóźniej:

  • 20 stycznia roku podatkowego lub
  • w terminie pierwszej wpłaty ryczałtu w razie rozpoczęcia najmu w trakcie roku (jeśli wybrali ryczałt) albo
  • 20 dnia miesiąca następującego po tym, w którym otrzymano pierwszy w roku przychód z najmu (gdy podatek płacony jest według skali).

Oświadczenie jest ważne tylko w danym roku podatkowym. W następnym trzeba je ponowić.

Wystawianie rachunków najemcy

Wynajmujący powinien wystawiać najemcy rachunki oddzielnie za każdy opłacany czynsz i przechowywać ich kopie do czasu przedawnienia zobowiązania podatkowego, ponieważ jest to warunkiem zwolnienia go z obowiązku stosowania kasy fiskalnej.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
PIT 2012. Jak wysłać PIT przez internet? PIT 2012. Jak wysłać PIT przez internet?

Nie wiesz, jak wysłać PIT przez internet? Nic prostszego! Skorzystaj z naszego poradnika. Mówimy, jak wypełnić i przesłać roczne rozliczenie podatkowe bez ruszania się z domu.

Jakie są ulgi podatkowe dla samotnych rodziców?

Osoby samotnie wychowujące dzieci, a więc te, które po rozwodzie uzyskały prawo do opieki nad dzieckiem i je wychowują, mają możliwość rozliczenia podatkowego na preferencyjnych warunkach. Sprawdź,...

PODATKI 2012. Jak skorzystać z ulgi na dziecko?

W ramach ulgi prorodzinnej można zaoszczędzić na podatku do 1112,04 zł rocznie na każde wychowywane dziecko. Żeby odliczyć ulgę, musimy rozliczyć podatek za 2012 r. samodzielnie, a nie za...

Aktualizacja: 10.06.2014 13:04
Autor: "Murator"
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Eugeniusz Bodo: kariera i rodzina

Eugeniusz Bodo, gwiazdor przedwojennego kina i teatru, zadziwiał swoją wszechstronnością ...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.