porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Komu przysługuje zwrot VAT za MATERIAŁY BUDOWLANE? Ile pieniędzy można odzyskać? Możesz odzyskać ponad 34 tys. zł wydanych na budowę własnego ...
Książeczki mieszkaniowe i premie gwarancyjne. Ile można dostać? Premia gwarancyjna - jakie kwoty? Mieszkaniowa książeczka oszczędnościowa

Ile wynosi premia gwarancyjna? Czy trzeba zapłacić od niej podatek?

Budujesz dom albo kupujesz mieszkanie? A może chcesz tylko wymienić okna? Jeśli masz w szufladzie starą książeczkę mieszkaniową, możesz wystąpić o wypłatę premii gwarancyjnej. Kilka tysięcy złotych na pewno się przyda.

O premię gwarancyjną mogą się ubiegać tylko posiadacze książeczek mieszkaniowych wystawionych do 23 października 1990 r.

Wysokość premii gwarancyjnej

Wysokość premii gwarancyjnej zależy od długości okresu oszczędzania na książeczce, wysokości zgromadzonego wkładu, wpłat wniesionych w poszczególnych latach, obowiązujących w tym czasie wskaźników przeliczeniowych 1 m² powierzchni użytkowej oraz ceny 1 m² powierzchni użytkowej ogłoszonej przed kwartałem złożenia wniosku o likwidację książeczki.

Premię oblicza się według skomplikowanego wzoru zawartego w ustawie o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych. Może wynieść od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Średnia wysokość wypłaconej premii wyniosła nieco ponad 7 tys. zł.

Jak sprawdzić, ile dostaniesz

W każdym momencie (nie tylko wtedy, gdy wnioskujemy o wypłatę) można zwrócić się o wyliczenie wysokości zgromadzonych środków i przysługującej premii w oddziale PKO BP obsługującym książeczki mieszkaniowe. Pierwsze wyliczenie (wydanie zaświadczenia o wysokości zgromadzonych środków) jest bezpłatne, za drugie i kolejne trzeba zapłacić po 35 zł.

Czy wykazać premię w PIT

Otrzymanej premii gwarancyjnej nie uwzględniamy w zeznaniu rocznym, bowiem w art. 52a ust 1. pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwolniono od podatku dochodowego odsetki i premie gwarancyjne od wkładów zgromadzonych na książeczkach mieszkaniowych.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Podatek od dochodów z udzielania korepetycji. Jak rozliczyć?

Jeśli udzielasz płatnych korepetycji, choćby tylko jednemu uczniowi, powinienieś rozliczyć się z urzędem skarbowym z uzyskanego dochodu. Musisz pamiętać o obowiązku wpłacania zaliczek na podatek...

ULGA NA INTERNET. Jak odliczyć ulgę na internet, jakie limity ulg i odliczeń? ULGA NA INTERNET. Jak odliczyć ulgę na internet, jakie limity ulg i odliczeń?

Jeśli potwierdzi się zapowiedź Donalda Tuska o likwidacji ulgi internetowej, wydatki na dostęp do sieci będziemy mogli odpisywać jeszcze tylko w 2012 i 2013 roku. Ile wynosi ulga internetowa...

KIEDY złożyć PIT i zapłacić podatek?

Zeznanie podatkowe za 2011 rok należy dostarczyć do 30 kwietnia 2012 roku. Również w tym terminie należy wpłacić podatek - jeśli PIT po podliczeniu wszystkich dochodów i odprowadzonych składek wykaże...

Aktualizacja: 10.06.2014 12:34
Autor: "Murator"
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Michał Witkowski - kim jest? Co osiągnął?
Michał Witkowski - kim jest? Co osiągnął?

W ostatnim miesiącu znów głośno zrobiło się o pisarzu i ...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.