porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Ulgi podatkowe. Jak uniknąć PODATKU OD DAROWIZNY? Darowizna przekazana najbliższym członkom rodziny może być całkiem zwolniona od ...
Dziedziczenie majątku. Kto i ile zapłaci za otrzymanie spadku?

Ile wynosi PODATEK OD SPADKU? Jak się go wylicza?

Wysokość podatku, który trzeba zapłacić po otrzymaniu spadku, zależy od stopnia pokrewieństwa między spadkodawcą a spadkobiercą i wartości odziedziczonego majątku. Im dalsza więź i im większy majątek, tym wyższy podatek. Może sięgać niemal 20% spadku. Zobacz, jak dokładnie jest wyliczany podatek od spadku w trzech grupach podatkowych.

Podatek od spadku w I grupie podatkowej

Do tak zwanej pierwszej grupy podatkowej zalicza się: małżonka, zstępnych (dzieci, wnuki itd.), wstępnych (rodzice, dziadkowie), pasierba, zięcia i synową, rodzeństwo, ojczyma i macochę, teściów.

Podatek od spadku otrzymanego przez te osoby wyniesie:

 • 3% - gdy wartość otrzymanego majątku nie przekracza 10 278 zł;
 • 308,30 zł plus 5% nadwyżki ponad 10 278 zł – gdy wartość otrzymanego majątku nie przekracza 10 278 zł, ale jest nie większa niż 20 556 zł;
 • 822,20 zł plus 7% nadwyżki ponad 20 556 zł – gdy wartość otrzymanego majątku jest większa niż 20 556 zł.

W ramach I grupy można wyodrębnić tak zwaną grupę zerową, do której nie wchodzą zięciowie, synowe ani teściowie. Jej członkowie są zwolnieni z podatku od spadku, pod warunkiem że go zgłoszą do urzędu skarbowego w ciągu 6 miesięcy od stwierdzenia przez sąd nabycia przez nich spadku.

Podatek od spadku w II grupie podatkowej

Do drugiej grupy podatkowej należą: zstępni rodzeństwa (siostrzeńcy, bratankowie oraz ich dzieci i wnuki), rodzeństwo rodziców (ciotki, wujowie, stryjenki, stryjowie), zstępni i małżonkowie pasierbów (dzieci i wnuki oraz małżonkowie, także w separacji, dzieci małżonka z poprzedniego małżeństwa), małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków (bratowe, szwagrowie i szwagierki), małżonkowie rodzeństwa małżonków (przykładowo mąż siostry męża, żona brata żony), małżonkowie innych zstępnych (na przykład mąż wnuczki).

Podatek od spadku otrzymanego przez te osoby wyniesie:

 • 7% – gdy wartość otrzymanego majątku nie przekracza 10 278 zł;
 • 719,5 zł plus 9% nadwyżki ponad 10 278 zł – gdy wartość otrzymanego majątku nie przekracza 10 278 zł, ale jest nie większa niż 20 556 zł;
 • 1644,5 zł plus 12% nadwyżki ponad 20 556 zł – gdy wartość otrzymanego majątku jest większa niż 20 556 zł.

Podatek od spadku w III grupie podatkowej

Trzecią grupę w podatku od spadków stanowią wszystkie pozostałe, niewymienione wyżej osoby (dalecy krewni, powinowaci i obcy).

Podatek od spadku otrzymanego przez te osoby wyniesie:

 • 12% - gdy wartość otrzymanego majątku nie przekracza 10 278 zł;
 • 1233,4 zł plus 16% nadwyżki ponad 10 278 zł – gdy wartość otrzymanego majątku nie przekracza 10 278 zł, ale jest nie większa niż 20 556 zł;
 • 2977,9 zł plus 20% nadwyżki ponad 20 556 zł – gdy wartość otrzymanego majątku jest większa niż 20 556 zł.

Uwaga! Wartość spadku do opodatkowania pomniejsza się o tak zwaną kwotę wolną, która wynosi:

 • 9637 zł – dla spadkobierców z I grupy podatkowej;
 • 7276 zł – dla II grupy podatkowej;
 • 4902 zł – dla III grupy podatkowej.
MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 10.06.2014 12:32
Autor: "Murator"
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Zbigniew Kurtycz – kim był? [KARIERA, RODZINA, VIDEO]
Zbigniew Kurtycz – kim był? [KARIERA, RODZINA, VIDEO]

Nie żyje Zbigniew Kurtycz, polski piosenkarz, który zasłynął w latach ...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.