porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Dlaczego warto planować domowe wydatki? Zastanawiasz się dlaczego pieniądze rozchodzą się tak szybko? Zapanuj nad ...
Chcesz zaoszczędzić? Spisuj szczegółowo wszystkie domowe wydatki

Jak zaplanować budżet domowy?

Nie ma jednej sprawdzonej recepty na domowy budżet. Sposób jego prowadzenia trzeba dostosować do aktualnej sytuacji rodzinnej.

Nie może być dobrze zaplanowanego budżetu bez świadomości potrzeb rodziny, a te trudno z kolei określić bez podsumowania stanu posiadania. Taką inwentaryzację rodzinnych zasobów warto robić na każdym poziomie wydatków, pozwolą one nie tylko planować większe inwestycje takie jak remont domu czy zakup nowego auta z odpowiednim wyprzedzeniem, ale także poczynić spore oszczędności – na przykład zimową odzież dla dzieci kupując z wyprzedaży, nie czekając do jesieni, kiedy do sklepów zawitają nowe drogie kolekcje. Przed spożywczymi zakupami warto zrobić przegląd lodówki i spiżarni – szczególnie dotyczy to łatwo psujących się produktów.

Domowy budżet: który zakup ważniejszy, a który może poczekać?

Podobnie jak w budżecie państwa, również w rodzinnym często trzeba będzie dokonać trudnego wyboru między konkurującymi, często tak samo ważnymi potrzebami. Której dać pierwszeństwo, która powinna poczekać w kolejce do realizacji? Głębsza refleksja nad wagą potrzeb może sprawić, że z części wydatków może da się zrezygnować w ogóle. 

Domowy budżet: z kalendarzem w ręku

Czujność i panowanie nad kalendarzem pozwala w dużym wyprzedzeniem zaplanować część wydatków. Wiadomo na przykład, że w okresie jesienno zimowym częściej zdarzają się choroby i trzeba pomyśleć o puli środków na lekarzy i lekarstwa. Podobnie z planowaniem wakacji, ferii i rodzinnych uroczystości we własnym domu (zorganizowanie przyjęcia) oraz rodziny i przyjaciół (kupno prezentu).

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Na czym polegają PROGRAMY LOJALNOŚCIOWE i dlaczego na nich zaoszczędzisz?

Korzystanie z programów lojalnościowych to rozwiązanie opłacalne dla obu stron: oferującego je producenta oraz konsumenta. Lojalność wobec określonej gamy usługodawców bywa wysoko wynagradzana....

Dochody i wydatki, czyli co tworzy budżet domowy? Dochody i wydatki, czyli co tworzy budżet domowy?

Struktura budżetu domowego niczym się nie różni od np. budżetu państwa czy jakiejś firmy. Dochody i wydatki to dwie podstawowe pozycje w budżecie. Ideałem jest, by suma drugiej nie przewyższała...

Jak kontrolować domowy budżet? Oszczędzaj z pomocą komputera! Jak kontrolować domowy budżet? Oszczędzaj z pomocą komputera!

Planowanie wydatków rodzinnych i analizowanie domowego budżetu jest czynnością żmudną i niewdzięczną. Wszystkim, którym brakuje talentu księgowego i czasu, polecamy oszczędzanie z pomocą komputera.

Aktualizacja: 09.08.2012 14:28
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Magdalena Smalara i na co zaprasza?
Kim jest Magdalena Smalara i na co zaprasza?

Magdalena Smalara urodziła się w Gdyni 37 lat temu. Jest ...

Jak oszczędzać pieniądze - portal o oszczędzaniu. Jak oszczędzać, Oszczędzanie, Porady. Jak oszczędzić i zmniejszyć wydatki domowe. Budżet domowy - jak nad nim zapanować. Jak oszczędzać pieniądze? Pytania i odpowiedzi jak oszczędzać pieniądze, jak oszczędzać forum, jak oszczędzać na jedzeniu, jak oszczędzać paliwo, jak oszczędzać prąd, jak oszczędzać energię elektryczną, jak oszczędzać na emeryturę, oszczędzanie. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.