porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czy w Polsce powstanie podwodny hotel? Podwodny hotel nad Bałtykiem, który jest projektowany przez naukowców z ...
Gdy drożeje energia, paliwa i ciepło ratunkiem może być domowa elektrociepłownia

Własna, domowa elektrociepłownia, czy to możliwe? TECHNOLOGIE PRZYSZŁOŚCI. Jak tanio utrzymać dom?

Jedno z najbardziej zaawansowanych rozwiązań technologicznych - ogniwo paliwowe może działać w każdym domu, podobnie jak elektrociepłownia wytwarzając nie tylko energię elektryczną, ale i ciepło. Przeczytaj wszystko o domowej elektrociepłowni.

Własna domowa elektrociepłownia, niezależna od dostawców energii jest już w zasięgu ręki. Firmy prześcigają się w opracowaniu urządzenia, które będzie można stosować w mieszkalnictwie. Wzór jest znany z rozwiązań kosmicznych – to ogniwo paliwowe zapewniające jednocześnie energię elektryczną i cieplną.

Co to jest ogniwo paliwowe i jak działa?

Jest to urządzenie wykorzystujące do produkcji energii elektrycznej reakcję chemiczną zachodzącą między tlenem a wodorem. Produktem ubocznym tego procesu jest ciepło, które może być wykorzystywane do ogrzewania domu i dostarczania ciepłej wody użytkowej. Taki sposób pozyskiwania jednocześnie energii elektrycznej i cieplnej nazywany jest kogeneracją.

Wykorzystanie ogniw paliwowych w budownictwie

Jedną z firm, która testuje takie urządzenia jest Panasonic. Pierwsze domowe elektrociepłownie wprowadzono w 2009 roku w Japonii (do stycznia 2011 sprzedano ich około 5000). Obecnie adaptowane są one na potrzeby europejskie w nowej fabryce budowanej przez Panasonic na terenie Niemiec. Urządzenie o nazwie ENE FARM (od angielskich słów Energy i Farm) ma być dostępne w Europie już w przyszłym roku. W ENE FARM elektryczność jest wytwarzana poprzez reakcję chemiczną zachodzącą między tlenem zawartym w atmosferze oraz wodorem wyodrębnianym z gazu miejskiego.

Ogniwem paliwowym interesuje się także firma BASF, producent miedzy innymi innowacyjnych materiałów ociepleniowych. W należącym do firmy BASF osiedlu mieszkaniowym Brunck w niemieckim mieście Ludwigshafen ogniwo paliwowe zaopatrujące budynek w ciepło i prąd jest wspomagane przez kocioł grzewczy na olej. Urządzenie jest tak wydajne, że zużycie oleju wynosi tylko 3 litry na metr kwadratowy rocznie, co zostało potwierdzone empirycznie (ogniwo pracuje już od 2004 r.). Co ciekawe budynek nie jest nowy, pochodzi z 1952 r., ale przeszedł gruntowną modernizację. Zastosowano w nim innowacyjne ocieplenie ścian i dachu materiałami firmy BASF.  

Korzyści z badań nad prototypowymi urządzeniami z ogniwami paliwowymi

Obliczono, że w porównaniu ze standardowym zużyciem prądu z elektrowni i gazu miejskiego do ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej, system ogniw paliwowych ENE FARM pozwala zmniejszyć zużycie energii pierwotnej o około 35 procent, a emisji CO2 o około 48 procent. Co więcej, te innowacyjne urzadzenia charakteryzują się bardzo wysoką energooszczędnością, najwyższą na świecie sprawnością środowiskową oraz niewielką przestrzenią instalacyjną (ok. 2 m2), co jest ważne zwłaszcza dla właścicieli niewielkich domów jednorodzinnych.

Możliwość samodzielnego generowania energii i ciepła we własnym domu jest nie tylko oszczędna, ale i niezwykle przyjazna dla środowiska. Prąd jest wytwarzany i zużywany w jednym miejscu, nie ma więc strat przesyłowych. Nie trzeba też budować rozległych sieci energetycznych, co bywa niezwykle kosztowne przy rozproszonej zabudowie. Ciepło powstające podczas generowania elektryczności wykorzystuje się od razu, nie ma więc również strat ciepła.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak powstaje mgła? Jakie są rodzaje mgły?

Żeby powstała mgła, czyli najniższa z chmur, musi dojść do skraplania wody. Ale już okoliczności prowadzące do powstania różnych rodzajów mgły, czyli mgły napływowej i mgły radiacyjnej, są całkiem...

Aktualizacja: 16.02.2012 14:19
Autor: bkz
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Jan Żyliński, książę milioner. Kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Jan Żyliński to polski książę, urodzony i wychowany w Londynie ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Kategoria Nauka przedstawia ciekawe artykuły oraz najświeższe informacje naukowe i techniczne. Przedstawiamy najnowsze odkrycia naukowe i najważniejsze odkrycia. Mówimy jak, jesteśmy jak kopalnia wiedzy na każdy temat. Omawiamy najważniejsze wydarzenia i podpowiadamy maturzystom jak zdać maturę i jak zaliczyć najważniejsze egzaminy. Najnowsze wynalazki. Osiągnięcia techniczne. Sławni wynalazcy. Znani naukowcy. Nowinki techniczne. Nauka i wiedza. Wiedza i edukacja. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.