porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Najlepsze uczelnie na świecie. Które polskie uczelnie są najbardziej prestiżowe na świecie? Gdzie są najlepsze uczelnie na świecie? Jeden z najbardziej znanych międzynarodowych ...
Ciężarne na krótkich i długich dystansach. Jakie zwierzęta są najdłużej i najkrócej w ciąży

Przeciążone ciążą. Jak długo trwa ciąża u różnych zwierząt?

Przeciążone ciążą. Jak długo trwa ciąża u różnych zwierząt?
Słonice to prawdziwe rekordzistki - jeśli chodzi o czas trwania ciąży. To aż 600 dni w przypadku słonicy indyjskiej! prawie dwa lata czeka więc ona na pojawienie się słoniątka, które potem bardzo długo wychowuje. fot.: sxc.hu
Traktując rzecz z grubsza, można powiedzieć, że dłużej trwa ciąża u zwierząt dużych, a krócej u małych. Istnieją jednak bardzo ciekawe wyjątki od tej reguły. Choćby duże nietoperze. Pozostają w ciąży aż 240 dni, więc o trzy tygodnie dłużej niż potężne niedźwiedzie brunatne. Ile trwa ciąża u zwierząt - poznaj rekordzistów! Ile trwa ciąża? Jak się ustala termin porodu?

Kto najdłużej jest w ciąży?

Nawet ciąża samicy płetwala błękitnego, rodzącej dwutonowe dziecko, jest dwukrotnie krótsza w porównaniu z ciążą słonicy indyjskiej. Słonie indyjskie przechodzą bardzo długi rozwój, zarówno będąc jeszcze we wnętrzu swoich mam, jak i potem. Słoniątko urodzone po ciąży trwającej 600 dni dojrzewa płciowo dopiero w wieku 16 lat, co jest absolutnym rekordem pośród ssaków. To zabawne, ale następnym zwierzęciem po słoniu pod względem czasu dojrzewania, osiągającym zdolność do rozmnażania w wielu blisko 15 lat jest wprawdzie żółw, za to... słoniowy!

Na drugim miejscu po azjatyckiej słonicy plasują się ex equo żyrafa i nosorożec. U tych zwierząt ciąża trwa 450 dni.

Kolejną „ciężarówką przystosowaną do długich tras” jest samica wielbłąda, pozostająca w ciąży przez 380 dni.

Ciąża osła trwa okrągły rok: 365 dni.

Na uwagę zasługują również samice delfina butlonosego z ciążą 360–dniową, najdłuższą spośród delfinów, o 2 miesiące dłuższą od ciąży delfina zwyczajnego.

Ponad 300 dni trwa ciąża koni (336 dni), płetwali błękitnych (330), jeleni szlachetnych (310) i saren (305).

Przez 300 dni pływają, a potem już tylko zalegają na brzegu ciężarne samice słoni morskich.

228–dniowa ciąża krów jest o 10 dni dłuższa od ciąży samicy goryla, ale o trzy tygodnie krótsza od ciąży orangutana, tylko o miesiąc krótszej niż ludzka. Ciąża u szympansów, naszych najbliższych krewnych, trwa o 50 dni krócej od ludzkiej.

Ciąża błyskawiczna

Najkrótsze ciąże to specjalność torbaczy, pośród których najszybsza jest kuna workowata rodząca po dziewięciu dniach i opos wirginijski, którego samica rodzi po dniach dwunastu. Ponieważ jednak dzieci torbaczy długo siedzą w torbie, cały rząd tych ssaków należy raczej z tej konkurencji wykluczyć.

W pełni zasłużonymi rekordzistkami w kategorii ciąż błyskawicznych są za to chomiki i norniki, gotowe na narodziny już po 20 dniach. Myszy polne plasują się jeden dzień za nimi, a szczury wędrowne dwa dni za myszami. „Pośpieszne” są również samice królika, z ciążą trwającą 31 dni, wiewiórki (38 dni) i jeża (40 dni). Kotka jest w ciąży dwa razy dłużej od chomika i o pięć dni dłużej od suki.

Gnuśne jaja

Najdłużej dojrzewa do wyklucia zawartość jaj hatterii, gada będącego żywą skamieniałością. Młode hatterie wykluwają się po 450 dniach od złożenia jaj, a same jaja są składane przez samicę aż 9 miesięcy po zapłodnieniu.

Młode żółwie słoniowe wychodzą z jaj po 200 dniach od złożenia, czyli średnio po czasie trzykrotnie dłuższym niż ma to miejsce u jajorodnych węży. Bardzo długo, bo około 220 dni siedzi wewnątrz jaj przychówek alpejskiego płaza, salamandry czarnej.

Dzieci raka rzecznego raczą wyjść z jajeczek dopiero po 180 dniach.

Spośród ptaków anielską cierpliwość w wysiadywaniu mają albatrosy wędrowne, których pisklęta wykluwają się po 80 dniach, i ptaki kiwi, czekające na pierwsze pęknięcie aż 75 dni. Na szczególne uznanie zasługuje samiec pingwina cesarskiego, wysiadujący jaja „tylko” 64 dni, za to w samym środku polarnej zimy. Dla porównania, wróbelki są gotowe po dwóch tygodniach. I odtąd już zawsze im się śpieszy.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 22.09.2014 01:17
Autor: Ewa Jablonska
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Michał Malitowski kończy karierę. Dlaczego?
Michał Malitowski kończy karierę. Dlaczego?

Ta wiadomość spadła jak grom z jasnego nieba! Michał Malitowski ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Kategoria Nauka przedstawia ciekawe artykuły oraz najświeższe informacje naukowe i techniczne. Przedstawiamy najnowsze odkrycia naukowe i najważniejsze odkrycia. Mówimy jak, jesteśmy jak kopalnia wiedzy na każdy temat. Omawiamy najważniejsze wydarzenia i podpowiadamy maturzystom jak zdać maturę i jak zaliczyć najważniejsze egzaminy. Najnowsze wynalazki. Osiągnięcia techniczne. Sławni wynalazcy. Znani naukowcy. Nowinki techniczne. Nauka i wiedza. Wiedza i edukacja. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.