porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Gdzie rośnie dąb Bartek, ile tak naprawdę ma lat?
Gdzie rośnie dąb Bartek, ile tak naprawdę ma lat? Dąb Bartek jest jednym z najstarszych pomników przyrody w Polsce. ...
Które dęby są najstarsze dęby w Polsce?

NAJSTARSZE DĘBY W POLSCE - gdzie rosną, ile mają lat?

O Bartku słyszał każdy, ale nie jest on najstarszym dębem w Polsce! Prześcigają go dąb Bolesław i dąb Chrobry. Mówimy, gdzie rosną najstarsze polskie dęby i ile mają lat.

Najstarszy dąb w Polsce - Bolesław

Dąb szypułkowy Bolesław ma już 812 lat! Rośnie w okolicach Kołobrzegu. Dlaczego tak mało o nim wiemy? Dopiero w 2000 roku został zbadany, ponieważ teren, na którym rośnie, do 1992 roku zajmowały wojska ZSRR. W pobliżu znajduje się lotnisko, które także utrudniało dostęp do drzewa. Obecnie Dąb Bolesław jest często odwiedzany przez turystów.

Legendarny dąb Chrobry

Chrobry również jest dębem szypułkowym. Znajdziemy go w Borach Dolnośląskich, obok Piotrowic w gminie Przemków. Wiek dębu Chrobry jest szacowany na 750 lat. Według legendy to właśnie pod tym starym drzewem spotkali się Bolesław Chrobry i cesarz Otton III. Niestety w rzeczywistości dąb Chrobry pojawił się na świecie ok. 250 lat później i nie mógł być świadkiem tych wydarzeń.

Sąsiad Bolesława - dąb Warcisław

Warcisław jest młodszym sąsiadem dębu Bolesław, ma ok. 650 lat. Znajduje się obok Kołobrzegu, kilka kilometrów za Bolesławem. Dąb Warcisław otrzymał imię po Księcu Zachodniopomorskim Warcisławie III, który przyczynił się do lokacji miasta Kołobrzeg. Podobnie jak w przypadku dębu Bolesław, późno odkryto istnienie tego starego drzewa.

Król polskich drzew - dąb Bartek

To drzewo cieszy się największą popularnością wśród wiekowych dębów. Dąb Bartek ma ok. 650 lat, ale jego wiek często jest zawyżany. Rośnie we leśnictwie Bartków między Zagnańskiem i Samsonowem (gmina Zagnańsk), w województwie świętokrzyskim
Dąb Bartek nie ma tak dobrej gleby jak Warcisław i Bolesław, dlatego jest w bardzo złym stanie. Dla ochrony drzewa jego konary podtrzymują podpory teleskopowe, a przed piorunami chroni go instalacja odgromowa.

PRZECZYTAJ również >> Dlaczego trudno określić wiek Bartka?

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Ile lat ma najstarsze drzewo rosnące w Polsce?

Najstarsze drzewo rosnące w Polsce ma prawie 1300 lat i nie jest to wcale dąb Bartek. To nawet nie jest dąb. Jakie drzewo jest najstarsze w Polsce? Gdzie rośnie?

Gdzie rośnie i ile lat ma dąb Bartek?

Dąb Bartek to olbrzymie, stare drzewo, z którym związane jest wiele legend. Pod dębem Bartkiem odpoczywał podobno Bolesław Krzywousty, a Jan II Sobieski i Marysieńka ukryli w nim skarby. Gdzie...

Najstarsze dęby w Polsce - gdzie rosną?

Jeśli interesują Cię najstarsze polskie dęby, koniecznie wybierz się do Lasu Kołobrzeskiego. Tam niemal obok siebie rosną 800-letni Bolesław i liczący 640 lat Chrobry. Co wiadomo o tych drzewach?

Aktualizacja: 27.11.2012 15:51
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Bartek Bonk, medalista olimpijski? Jaka tragedia dotknęła olimpijczyka?

Bartek Bonk podczas Igrzysk w Londynie uratował honor polskich ciężarowców ...

BAZA PORAD
Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Kategoria Nauka przedstawia ciekawe artykuły oraz najświeższe informacje naukowe i techniczne. Przedstawiamy najnowsze odkrycia naukowe i najważniejsze odkrycia. Mówimy jak, jesteśmy jak kopalnia wiedzy na każdy temat. Omawiamy najważniejsze wydarzenia i podpowiadamy maturzystom jak zdać maturę i jak zaliczyć najważniejsze egzaminy. Najnowsze wynalazki. Osiągnięcia techniczne. Sławni wynalazcy. Znani naukowcy. Nowinki techniczne. Nauka i wiedza. Wiedza i edukacja. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.