porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak działa E-PAPIEROS? Coraz częściej w rękach palaczy można zauważyć e-papierosa, zamiast tradycyjnego ...
Stonoga z dziecięcych wierszyków to mityczne zwierzę, o którym do dziś nie wiadomo, czy tych nóg miała 100, czyli po 50 z każdej strony, czy też było to 100 par nóg...

Ile nóg ma stonoga?

Pytanie z pozoru banalne, jedno z tych stawianych przez dzieci... ale jaka jest właściwa odpowiedź? To o tyle interesujące, że trzeba sobie wreszcie jasno powiedzieć - NIE MA TAKIEGO ZWIERZĘCIA jak stonoga ze stoma nogami! Owszem istnieją stonogi, ale mają zaledwie... 14 nóg. Mówimy, jakie zwierzaki określamy tym mianem i ile naprawdę mają nóg!

 Problem ze stonogą polega głównie na tym, że zoologia takiego zwierzęcia... nie zna. Potoczna nazwa stosowana bywa w związku z kilkoma różnymi zwierzętami.

Stonoga czy stonóg?

Nieprawidłowo odmienionej nazwy stonoga można użyć w odniesieniu do stonoga murowego. Ten niewielki skorupiak o szarym pancerzu zamieszkuje ciemne, wilgotne środowiska – można go często znaleźć pod kamieniami, w kłodach butwiejącego drewna, pod obumarłą korą drzew itp. Najczęściej żywi się na wpół  butwiejącymi resztkami roślin oraz szczątkamii zwierząt. Rzadziej - świeżymi roślinami. Stonóg ma od 10 do 12 par odnóży, ale tylko 7 par (a więc 14 “nóżek”) służy do chodzenia.

Wij czy stonoga?

Niekiedy stonogami nazywa się też wije drewniaki, również żyjące w próchniejącym drewnie, ściółce, pomiędzy kamieniami czy w szczelinach murów. Wije te mają zazwyczaj 15 par odnóży – przynajmniej w postaci dorosłej, bo młodsze osobniki miewają 6 do 8 par.

Kogo twórcy mieli na myśli?

Prawdziwymi rekordzistami w kategorii "liczba odnóży" są krocionogi. Chyba o nich pisał Brzechwa oraz inni pisarze, je rysowali ilustratorzy bajek dla dzieci. Jednak w przypadku krocionogów podanie właściwej odpowiedzi o liczbę nóg jest jeszcze trudniejsze, nie tylko dlatego, że znanych jest wiele gatunków tej gromady. Dodatkową trudność sprawia fakt, że wije rosnąc, zwiększają liczbę odnóży. Wkrótce po wykluciu mają tylko 3 pary, ale jako dorosłe mogą pochwalić się kompletem nawet czterystu "nóg". Zainteresowani tymi zwierzętami hobbyści hodują w terrariach niektóre gatunki, wśród nich olbrzyma seszelskiego, osiągającego niemal 30 cm długości.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 13.12.2011 14:32
Autor: kz
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Marta Giermasińska? Szokujący awans narzeczonej polityka
Kim jest Marta Giermasińska? Szokujący awans narzeczonej polityka

Miesiąc temu 24-letnia Marta Giermasińska rozpoczęła pracę w elektrociepłowni w ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Kategoria Nauka przedstawia ciekawe artykuły oraz najświeższe informacje naukowe i techniczne. Przedstawiamy najnowsze odkrycia naukowe i najważniejsze odkrycia. Mówimy jak, jesteśmy jak kopalnia wiedzy na każdy temat. Omawiamy najważniejsze wydarzenia i podpowiadamy maturzystom jak zdać maturę i jak zaliczyć najważniejsze egzaminy. Najnowsze wynalazki. Osiągnięcia techniczne. Sławni wynalazcy. Znani naukowcy. Nowinki techniczne. Nauka i wiedza. Wiedza i edukacja. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.