porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak działa E-PAPIEROS? Coraz częściej w rękach palaczy można zauważyć e-papierosa, zamiast tradycyjnego ...
Stonoga z dziecięcych wierszyków to mityczne zwierzę, o którym do dziś nie wiadomo, czy tych nóg miała 100, czyli po 50 z każdej strony, czy też było to 100 par nóg...

Ile nóg ma stonoga?

Pytanie z pozoru banalne, jedno z tych stawianych przez dzieci... ale jaka jest właściwa odpowiedź? To o tyle interesujące, że trzeba sobie wreszcie jasno powiedzieć - NIE MA TAKIEGO ZWIERZĘCIA jak stonoga ze stoma nogami! Owszem istnieją stonogi, ale mają zaledwie... 14 nóg. Mówimy, jakie zwierzaki określamy tym mianem i ile naprawdę mają nóg!

 Problem ze stonogą polega głównie na tym, że zoologia takiego zwierzęcia... nie zna. Potoczna nazwa stosowana bywa w związku z kilkoma różnymi zwierzętami.

Stonoga czy stonóg?

Nieprawidłowo odmienionej nazwy stonoga można użyć w odniesieniu do stonoga murowego. Ten niewielki skorupiak o szarym pancerzu zamieszkuje ciemne, wilgotne środowiska – można go często znaleźć pod kamieniami, w kłodach butwiejącego drewna, pod obumarłą korą drzew itp. Najczęściej żywi się na wpół  butwiejącymi resztkami roślin oraz szczątkamii zwierząt. Rzadziej - świeżymi roślinami. Stonóg ma od 10 do 12 par odnóży, ale tylko 7 par (a więc 14 “nóżek”) służy do chodzenia.

Wij czy stonoga?

Niekiedy stonogami nazywa się też wije drewniaki, również żyjące w próchniejącym drewnie, ściółce, pomiędzy kamieniami czy w szczelinach murów. Wije te mają zazwyczaj 15 par odnóży – przynajmniej w postaci dorosłej, bo młodsze osobniki miewają 6 do 8 par.

Kogo twórcy mieli na myśli?

Prawdziwymi rekordzistami w kategorii "liczba odnóży" są krocionogi. Chyba o nich pisał Brzechwa oraz inni pisarze, je rysowali ilustratorzy bajek dla dzieci. Jednak w przypadku krocionogów podanie właściwej odpowiedzi o liczbę nóg jest jeszcze trudniejsze, nie tylko dlatego, że znanych jest wiele gatunków tej gromady. Dodatkową trudność sprawia fakt, że wije rosnąc, zwiększają liczbę odnóży. Wkrótce po wykluciu mają tylko 3 pary, ale jako dorosłe mogą pochwalić się kompletem nawet czterystu "nóg". Zainteresowani tymi zwierzętami hobbyści hodują w terrariach niektóre gatunki, wśród nich olbrzyma seszelskiego, osiągającego niemal 30 cm długości.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 13.12.2011 14:32
Autor: kz
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Marcin Wójcik: kim jest autor książki W rodzinie ojca mego?

Marcin Wójcik napisał  książkę w "W rodzinie ojca mego", która ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Kategoria Nauka przedstawia ciekawe artykuły oraz najświeższe informacje naukowe i techniczne. Przedstawiamy najnowsze odkrycia naukowe i najważniejsze odkrycia. Mówimy jak, jesteśmy jak kopalnia wiedzy na każdy temat. Omawiamy najważniejsze wydarzenia i podpowiadamy maturzystom jak zdać maturę i jak zaliczyć najważniejsze egzaminy. Najnowsze wynalazki. Osiągnięcia techniczne. Sławni wynalazcy. Znani naukowcy. Nowinki techniczne. Nauka i wiedza. Wiedza i edukacja. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.