porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Gdzie rośnie dąb Bartek, ile tak naprawdę ma lat?
Gdzie rośnie dąb Bartek, ile tak naprawdę ma lat? Dąb Bartek jest jednym z najstarszych pomników przyrody w Polsce. ...
Jak stary jest "Król Polskich Drzew" - Dąb Bartek?

Gdzie rośnie i ile lat ma dąb Bartek?

Dąb Bartek to olbrzymie, stare drzewo, z którym związane jest wiele legend. Pod dębem Bartkiem odpoczywał podobno Bolesław Krzywousty, a Jan II Sobieski i Marysieńka ukryli w nim skarby. Gdzie rośnie i ile lat ma dąb Bartek?

Dąb Bartek rośnie w województwie świętokrzyskim, w okolicy miejscowości Zagańsk. Nie jest najstarszym, ale z pewnością najbardziej znanym drzewem w Polsce. Ogromną popularność zyskał po wygraniu w 1934 roku konkursu, w którym wybierano „najokazalsze drzewo w Polsce”. Według najnowszych badań dendrologicznych jego wiek oszacowano na 645-670 lat.

Dąb Bartek ma 30 m wysokości, obwód pnia na wysokości 1,3 m wynosi 9,85 m, natomiast średnica korony ma około 40 m. W 1954 roku drzewo uznano za pomnik przyrody, jest chronione prawem.

Dąb Bartek jest w nienajlepszej kondycji. Obumarłe fragmenty pnia zabezpieczono betonowymi plombami. Drzewo bardzo ucierpiało w 1906 roku, podczas pożaru znajdującej się nieopodal leśniczówki. Ponadto w 1991 roku uderzył w nie piorun, uszkadzając konary i pień. Obecnie Bartka chroni instalacja odgromowa, a przed przewróceniem chronią go podpory teleskopowe. W planach jest wykonanie specjalnego łuku, do którego drzewo zostałoby podwieszone.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Najstarsze dęby w Polsce - gdzie rosną?

Jeśli interesują Cię najstarsze polskie dęby, koniecznie wybierz się do Lasu Kołobrzeskiego. Tam niemal obok siebie rosną 800-letni Bolesław i liczący 640 lat Chrobry. Co wiadomo o tych drzewach?

Ile lat ma najstarsze drzewo rosnące w Polsce?

Najstarsze drzewo rosnące w Polsce ma prawie 1300 lat i nie jest to wcale dąb Bartek. To nawet nie jest dąb. Jakie drzewo jest najstarsze w Polsce? Gdzie rośnie?

Gdzie rośnie dąb Bartek, ile tak naprawdę ma lat? Gdzie rośnie dąb Bartek, ile tak naprawdę ma lat?

Dąb Bartek jest jednym z najstarszych pomników przyrody w Polsce. Niszczony przez pioruny przetrwał na złej glebie aż do naszych czasów. Sprawdź, ile lat ma "Król Polskich Drzew" i gdzie możesz go...

Aktualizacja: 12.11.2012 10:53
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Ks. Michał Janocha, nowy warszawski biskup pomocniczy. Kim jest?
Ks. Michał Janocha, nowy warszawski biskup pomocniczy. Kim jest?

Ksiądz profesor Michał Janocha to nowy biskup pomocniczy w Warszawie ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Kategoria Nauka przedstawia ciekawe artykuły oraz najświeższe informacje naukowe i techniczne. Przedstawiamy najnowsze odkrycia naukowe i najważniejsze odkrycia. Mówimy jak, jesteśmy jak kopalnia wiedzy na każdy temat. Omawiamy najważniejsze wydarzenia i podpowiadamy maturzystom jak zdać maturę i jak zaliczyć najważniejsze egzaminy. Najnowsze wynalazki. Osiągnięcia techniczne. Sławni wynalazcy. Znani naukowcy. Nowinki techniczne. Nauka i wiedza. Wiedza i edukacja. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.