porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
BAROMETR - jak działa barometr? Jak z jego pomocą przepowiadać pogodę?
BAROMETR - jak działa barometr? Jak z jego pomocą przepowiadać pogodę? Barometr metalowy - aneroid, był ulubionym gadżetem ziemiaństwa. Kiedy się ...
Jak stary jest "Król Polskich Drzew" - Dąb Bartek ?

Gdzie rośnie dąb Bartek, ile tak naprawdę ma lat?

Dąb Bartek jest jednym z najstarszych pomników przyrody w Polsce. Niszczony przez pioruny przetrwał na złej glebie aż do naszych czasów. Sprawdź, ile lat ma "Król Polskich Drzew" i gdzie możesz go zobaczyć!
Gdzie rośnie dąb Bartek, ile tak naprawdę ma lat?

Dąb Bartek wciąż jest żywy, ale z powodu starości i rozmiarów wymaga podpór

fot.: Wikimedia Commons/Goku122

Ile lat ma dąb Bartek?

Dokładny wiek naszego Bartka nie może być ustalony z powodu próchnicy pnia. Do niedawna szacowano, że sławny dąb ma ok. 1000 lat, jednak według najnowszych badań jest to "zaledwie" 650-670 lat. Wiekowe drzewo nie jest już w stanie samodzielnie utrzymać się przy życiu, dlatego ekolodzy i działacze rozbudowują system podpór, które pomogą przetrwać Bartkowi kolejne lata! Jeśli chcesz wspierać jeden z najstarszych dębów, możesz przekazać darowiznę na rzecz Bartka.

Jaka jest historia dębu Bartek?

Dąb Bartek rośnie we wsi Bartków koło Zagnańska, w województwie Świętokrzyskim. Najwcześniejsze wzmianki o jego istnieniu odnajdziemy w książce "Sylwan" z roku 1829. W II połowei XIX wieku rozpoczęły się badania starego dębu, a na początku XX wieku jego rekonstrukcja i koserwacja. Status pomnika przyrody dąb Bartek otrzymał dopiero w 1952 r.

Obecnie Bartek ma 30 metrów wysokości, 13,4 metry grubości dolnej części pnia i prawie 10 metrów grubości przy wyższej. Przez lata zmagał się z wichurami, piorunami, a nawet "najazdem" chrabąszcza majowego, który zniszczył liście drzewa w latach 30. XX wieku.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Najstarsze dęby w Polsce - gdzie rosną?

Jeśli interesują Cię najstarsze polskie dęby, koniecznie wybierz się do Lasu Kołobrzeskiego. Tam niemal obok siebie rosną 800-letni Bolesław i liczący 640 lat Chrobry. Co wiadomo o tych drzewach?

Ile lat ma najstarsze drzewo rosnące w Polsce?

Najstarsze drzewo rosnące w Polsce ma prawie 1300 lat i nie jest to wcale dąb Bartek. To nawet nie jest dąb. Jakie drzewo jest najstarsze w Polsce? Gdzie rośnie?

Gdzie rośnie i ile lat ma dąb Bartek?

Dąb Bartek to olbrzymie, stare drzewo, z którym związane jest wiele legend. Pod dębem Bartkiem odpoczywał podobno Bolesław Krzywousty, a Jan II Sobieski i Marysieńka ukryli w nim skarby. Gdzie...

Aktualizacja: 18.11.2014 19:52
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Lalka Podobińska - kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Lalka Podobińska - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Lalka Podobińska jest działaczką społeczną, a od 2012 roku również ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Kategoria Nauka przedstawia ciekawe artykuły oraz najświeższe informacje naukowe i techniczne. Przedstawiamy najnowsze odkrycia naukowe i najważniejsze odkrycia. Mówimy jak, jesteśmy jak kopalnia wiedzy na każdy temat. Omawiamy najważniejsze wydarzenia i podpowiadamy maturzystom jak zdać maturę i jak zaliczyć najważniejsze egzaminy. Najnowsze wynalazki. Osiągnięcia techniczne. Sławni wynalazcy. Znani naukowcy. Nowinki techniczne. Nauka i wiedza. Wiedza i edukacja. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.