porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Najstarsze dęby w Polsce - gdzie rosną? Jeśli interesują Cię najstarsze polskie dęby, koniecznie wybierz się do ...
Jak stary jest "Król Polskich Drzew" - Dąb Bartek ?

Gdzie rośnie dąb Bartek, ile tak naprawdę ma lat?

Dąb Bartek jest jednym z najstarszych pomników przyrody w Polsce. Niszczony przez pioruny przetrwał na złej glebie aż do naszych czasów. Sprawdź, ile lat ma "Król Polskich Drzew" i gdzie możesz go zobaczyć!
Gdzie rośnie dąb Bartek, ile tak naprawdę ma lat?

Dąb Bartek wciąż jest żywy, ale z powodu starości i rozmiarów wymaga podpór

fot.: Wikimedia Commons/Goku122

Ile lat ma dąb Bartek?

Dokładny wiek naszego Bartka nie może być ustalony z powodu próchnicy pnia. Do niedawna szacowano, że sławny dąb ma ok. 1000 lat, jednak według najnowszych badań jest to "zaledwie" 650-670 lat. Wiekowe drzewo nie jest już w stanie samodzielnie utrzymać się przy życiu, dlatego ekolodzy i działacze rozbudowują system podpór, które pomogą przetrwać Bartkowi kolejne lata! Jeśli chcesz wspierać jeden z najstarszych dębów, możesz przekazać darowiznę na rzecz Bartka.

Jaka jest historia dębu Bartek?

Dąb Bartek rośnie we wsi Bartków koło Zagnańska, w województwie Świętokrzyskim. Najwcześniejsze wzmianki o jego istnieniu odnajdziemy w książce "Sylwan" z roku 1829. W II połowei XIX wieku rozpoczęły się badania starego dębu, a na początku XX wieku jego rekonstrukcja i koserwacja. Status pomnika przyrody dąb Bartek otrzymał dopiero w 1952 r.

Obecnie Bartek ma 30 metrów wysokości, 13,4 metry grubości dolnej części pnia i prawie 10 metrów grubości przy wyższej. Przez lata zmagał się z wichurami, piorunami, a nawet "najazdem" chrabąszcza majowego, który zniszczył liście drzewa w latach 30. XX wieku.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Gdzie rośnie i ile lat ma dąb Bartek?

Dąb Bartek to olbrzymie, stare drzewo, z którym związane jest wiele legend. Pod dębem Bartkiem odpoczywał podobno Bolesław Krzywousty, a Jan II Sobieski i Marysieńka ukryli w nim skarby. Gdzie...

NAJSTARSZE DĘBY W POLSCE - gdzie rosną, ile mają lat?

O Bartku słyszał każdy, ale nie jest on najstarszym dębem w Polsce! Prześcigają go dąb Bolesław i dąb Chrobry. Mówimy, gdzie rosną najstarsze polskie dęby i ile mają lat.

Ile lat ma DĄB BARTEK - jeden z najstarszych i największych dębów rosnących w Polsce?

Dąb Bartek, nazywany królem polskich drzew, jest jednym z najbardziej znanych pomników przyrody w Polsce. Będące pod ochroną sędziwe drzewo, mimo iż boryka się z chorobami wieku starczego, wciąż jest...

Aktualizacja: 07.11.2012 18:14
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Jose Mujica, prezydent Urugwaju nominowany do Nobla?
Kim jest Jose Mujica, prezydent Urugwaju nominowany do Nobla?

Jose Mujica to 79-letni prezydent Urugwaju. Zwolennik rozwiązań pokojowych i ...

BAZA PORAD
Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Kategoria Nauka przedstawia ciekawe artykuły oraz najświeższe informacje naukowe i techniczne. Przedstawiamy najnowsze odkrycia naukowe i najważniejsze odkrycia. Mówimy jak, jesteśmy jak kopalnia wiedzy na każdy temat. Omawiamy najważniejsze wydarzenia i podpowiadamy maturzystom jak zdać maturę i jak zaliczyć najważniejsze egzaminy. Najnowsze wynalazki. Osiągnięcia techniczne. Sławni wynalazcy. Znani naukowcy. Nowinki techniczne. Nauka i wiedza. Wiedza i edukacja. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.