porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Wybory w USA. Kiedy Amerykanie wybiorą nowego prezydenta? W Stanach Zjednoczonych trwa kampania wyborcza. Już w listopadzie Amerykanie ...
Prawo szczegółowo reguluje warunki ekshumacji. Wśród świadków tego zdarzenia nie wymienia się osób postronnych.

Ekshumacja. Jak przebiega i kto ma do niej prawo?

Ekshumacja to wydobycie zwłok lub szczątków z grobu. Dokonuje się jej w celu oględzin sądowych, lekarskich lub przeniesienia ich do innego grobu. Według prawa ekshumacja jest dopuszczalna w okresie od 16 października do 15 kwietnia we wczesnych godzinach porannych.

Ekshumacja zwłok lub szczątków może być przeprowadzona tylko w określonych sytuacjach. Są nimi: prośba osób uprawnionych do pochowania zwłok (małżonek, dzieci i wnukowie, rodzice, rodzeństwo i kuzyni, zięć, synowa, teściowie), zarządzenie prokuratora lub sądu, decyzja inspektora sanitarnego. Jeżeli członkowie rodziny są skłóceni co do ekshumacji, to osobę uprawnioną do złożenia wniosku o ekshumację wskaże sąd.

Według prawa ekshumacja jest dopuszczalna w okresie od 16 października do 15 kwietnia we wczesnych godzinach porannych. Jest to podyktowane względami sanitarno-epidemiologicznymi. Tak postanowiono w latach 50 ub. wieku, kiedy tworzone były przepisy. Zwłoki wydobywa się wraz z trumną, którą bez otwierania umieszcza się, na czas przewozu na obszarze kraju, w skrzyni szczelnie wybitej blachą.

Na miejscu ponownego pochowania trumnę wydobywa się ze skrzyni i chowa się bezzwłocznie bez jej otwierania. Decyzje o ekshumacji i warunkach jej przeprowadzania obwarowane są szczegółowymi przepisami. Określaja one kto i w jakich warunkach wykonuje daną czynność. Nie w w nich mowy o jakiejkolwiek dowolności i obecności podczas ekshumacji osób postronnych. Nawet jeżeli są to posłowie - jak to było np. w przypadku ekshumacji Anny Walentynowicz.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 18.09.2012 18:34
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest PIOTR SAŁYGA, mąż nieżyjącej blogerki Joanny Sałygi znanej jako Chustka? VIDEO
Kim jest PIOTR SAŁYGA, mąż nieżyjącej blogerki Joanny Sałygi znanej jako Chustka? VIDEO

Kim jest Piotr Sałyga, mąż Joanny Sałygi znanej jako Chustka ...

BAZA PORAD
Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Kategoria Nauka przedstawia ciekawe artykuły oraz najświeższe informacje naukowe i techniczne. Przedstawiamy najnowsze odkrycia naukowe i najważniejsze odkrycia. Mówimy jak, jesteśmy jak kopalnia wiedzy na każdy temat. Omawiamy najważniejsze wydarzenia i podpowiadamy maturzystom jak zdać maturę i jak zaliczyć najważniejsze egzaminy. Najnowsze wynalazki. Osiągnięcia techniczne. Sławni wynalazcy. Znani naukowcy. Nowinki techniczne. Nauka i wiedza. Wiedza i edukacja. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.