porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Wybory w USA. Kiedy Amerykanie wybiorą nowego prezydenta? W Stanach Zjednoczonych trwa kampania wyborcza. Już w listopadzie Amerykanie ...
Prawo szczegółowo reguluje warunki ekshumacji. Wśród świadków tego zdarzenia nie wymienia się osób postronnych.

Ekshumacja. Jak przebiega i kto ma do niej prawo?

Ekshumacja to wydobycie zwłok lub szczątków z grobu. Dokonuje się jej w celu oględzin sądowych, lekarskich lub przeniesienia ich do innego grobu. Według prawa ekshumacja jest dopuszczalna w okresie od 16 października do 15 kwietnia we wczesnych godzinach porannych.

Ekshumacja zwłok lub szczątków może być przeprowadzona tylko w określonych sytuacjach. Są nimi: prośba osób uprawnionych do pochowania zwłok (małżonek, dzieci i wnukowie, rodzice, rodzeństwo i kuzyni, zięć, synowa, teściowie), zarządzenie prokuratora lub sądu, decyzja inspektora sanitarnego. Jeżeli członkowie rodziny są skłóceni co do ekshumacji, to osobę uprawnioną do złożenia wniosku o ekshumację wskaże sąd.

Według prawa ekshumacja jest dopuszczalna w okresie od 16 października do 15 kwietnia we wczesnych godzinach porannych. Jest to podyktowane względami sanitarno-epidemiologicznymi. Tak postanowiono w latach 50 ub. wieku, kiedy tworzone były przepisy. Zwłoki wydobywa się wraz z trumną, którą bez otwierania umieszcza się, na czas przewozu na obszarze kraju, w skrzyni szczelnie wybitej blachą.

Na miejscu ponownego pochowania trumnę wydobywa się ze skrzyni i chowa się bezzwłocznie bez jej otwierania. Decyzje o ekshumacji i warunkach jej przeprowadzania obwarowane są szczegółowymi przepisami. Określaja one kto i w jakich warunkach wykonuje daną czynność. Nie w w nich mowy o jakiejkolwiek dowolności i obecności podczas ekshumacji osób postronnych. Nawet jeżeli są to posłowie - jak to było np. w przypadku ekshumacji Anny Walentynowicz.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 18.09.2012 18:34
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Andrzej Pietras, mąż Kozidrak. Kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Beata Kozidrak od 36 lat jest związana z Andrzejem Pietrasem ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Kategoria Nauka przedstawia ciekawe artykuły oraz najświeższe informacje naukowe i techniczne. Przedstawiamy najnowsze odkrycia naukowe i najważniejsze odkrycia. Mówimy jak, jesteśmy jak kopalnia wiedzy na każdy temat. Omawiamy najważniejsze wydarzenia i podpowiadamy maturzystom jak zdać maturę i jak zaliczyć najważniejsze egzaminy. Najnowsze wynalazki. Osiągnięcia techniczne. Sławni wynalazcy. Znani naukowcy. Nowinki techniczne. Nauka i wiedza. Wiedza i edukacja. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.