porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jaki jest i gdzie NAJWYŻSZY MINARET na świecie? Minaret to po arabsku miejsce, skąd jest widoczne światło. To ...
JAK POWSTAJE NIŻ i WYŻ?

Co to jest NIŻ I WYŻ - czym się różnią?

Przezenterzy pogody posługuja się tajemniczymi słowami: niż i wyż. Co to jest? Dowiedz się, jak powstaje front atmosferyczny i co ma wspólnego z wtargnięciem polarnym.

Niż (baryczny) jest to obszar w którym ciśnienie powietrza ma wartość najniższą w środku i wzrastającą na zewnątrz. Powietrze w niżu (na półkuli północnej) porusza się po spirali w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. W okolicach centrum niżu powietrze unosi się i ochładza. To powoduje skraplanie się wody i tworzenie się chmur.

Wyż jest obszarem, w którym ciśnienie w środku jest najwyższe i malejące na zewnątrz. Powietrze na naszej półkuli, porusza się w nim spiralnie, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Ponieważ opadające powietrze w centrum wyżu ochładza się, jego wilgotność względna spada, a chmury zanikają.

Jak powstaje niż?

Niże powstają na frontach stacjonarnych rozdzielających masy powietrza chłodnego polarnego, które porusza się na zachód, od powietrza ciepłego zwrotnikowego, które poruszają się na wschód. Na granicy tych mas powietrza, wskutek nieciągłości ruchu powstają zawirowania rozpoczynające się “falą” na wierzchołku której powstaje niż. Fala ta rosnąc powoduje powstanie frontów: ciepłego i zimnego. Front zimny zaczyna doganiać front ciepły. Gdy się połączą, mamy do czynienie z frontem zokludowanym. Niże występują najczęściej seriami – po 3-4 niże - tworząc rodzinę niżów, przy czym każdy następny powstaje na niższych szerokościach geograficznych. Trasy tych niżów są położone coraz bardziej na południe. Za ostatnim z serii niżów pojawia się chłodne powietrze tzw. wtargnięcie polarne, dając początek rozległemu wyżowi.

Wyże są bardziej zróżnicowane pod względem zachowania i kształtów. Są bardziej stabilne, a ich cykl rozwojowy związany jest z sąsiadującym z nim niżem.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 21.04.2015 19:19
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
 Edyta Bielak-Jomaa - kim jest? Co o niej wiemy? [KARIERA, RODZINA]
Edyta Bielak-Jomaa - kim jest? Co o niej wiemy? [KARIERA, RODZINA]

Edyta Bielak-Jomaa będzie nowym Generalnym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych. Podczas ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Kategoria Nauka przedstawia ciekawe artykuły oraz najświeższe informacje naukowe i techniczne. Przedstawiamy najnowsze odkrycia naukowe i najważniejsze odkrycia. Mówimy jak, jesteśmy jak kopalnia wiedzy na każdy temat. Omawiamy najważniejsze wydarzenia i podpowiadamy maturzystom jak zdać maturę i jak zaliczyć najważniejsze egzaminy. Najnowsze wynalazki. Osiągnięcia techniczne. Sławni wynalazcy. Znani naukowcy. Nowinki techniczne. Nauka i wiedza. Wiedza i edukacja. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.