porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
UPRAWA CYTRYN. Jakie wymagania mają DRZEWKA CYTRYNOWE?
UPRAWA CYTRYN. Jakie wymagania mają DRZEWKA CYTRYNOWE? Uważa się na ogół, że cytryna zwyczajna, a nadzwyczajnie przy ...
Barometr - dawna stacja pogodowa. Czy wiesz, dlaczego Niechcic stukał w szybkę barometru?

BAROMETR - jak działa barometr? Jak z jego pomocą przepowiadać pogodę?

BAROMETR - jak działa barometr? Jak z jego pomocą przepowiadać pogodę?

Barometr, mimo pozornie prostej skali, jest przyrządem dla wtajemniczonych, to jest tych, którzy na podstawie jego wskazań są w stanie przewidzieć pogodę

fot.: sxc.hu
Barometr metalowy - aneroid, był ulubionym gadżetem ziemiaństwa. Kiedy się paliło albo Kozacy wpadali z wizytą, uciekając, w pośpiechu chwytano srebra, futra i właśnie barometr. W „Nocach i dniach”, podczas pożogi 1914 roku, barometr wystawał z sakwojaża Barbary Niechcic jak sztandar. Czym był i jest barometr, jak działa ten przyrząd? Jak używać barometru do przepowiadania pogody?

Jak działa barometr?

Barometr, przyrząd wynaleziony w 1844 roku przez L. Vidiego, działa, ponieważ na zmiany ciśnienia atmosferycznego reaguje umieszczona w nim puszka próżniowa z falistej blaszki. Przy wzroście ciśnienia jest lekko wgniatana, przy niskim przeciwnie – rozprostowuje ścianki. Przekładnie przenoszą ruch puszki na wskazówkę poruszającą się na tle skali.

Ponieważ w przewidywaniu pogody ważne są tendencje zmian ciśnienia, a nie sam jego poziom, barometr ma drugą wskazówkę, którą ręcznie ustawia się w taki sposób, by pokrywała się ze wskazaniem pierwszej. Dzięki temu, kiedy pierwsza wskazówka wyprzedzi drugą, lub cofnie się w stosunku do niej, będzie widać, czy ciśnienie rośnie, czy spada. Z barometru można odczytać użyteczną informację o zmianie pogody, jeśli zanotujemy, że ciśnienie spada szybko (niż), lub, że wzrasta powoli (nadciąga wyż).

Dlaczego Bogumił Niechcic stukał w barometr?

Stukanie w ten przyrząd to niezbędny bodziec skłaniający próżniową puszkę do zareagowania na ciśnienie. Można więc powiedzieć całkiem poważnie, że barometr ma stukanie wkalkulowane w użytkowanie - i bez tego ani rusz. W miarę używania puszka traci elastyczność i nie odkształca się już tak chętnie, jak kiedyś. Trzeba ją więc lekko sprowokować. Szkła barometrów są grube, bo stukali w nie mało subtelni Bogumiłowie, którzy, jak stwierdził sam zainteresowany, „perfumami francuskimi się nie zlewali, tylko śmierdzieli gnojem”. 

Umieszczone na tarczy barometru wskazania: „susza”, „deszczowo”, „zmiennie”, nie mają znaczenia, jeśli nie obserwuje się zmian ciśnienia w czasie (przez porównywanie poprzednich wskazań barometru), a tylko odczytuje się ciśnienie panujące w danej chwili. Barometr, mimo pozornie prostej skali, jest przyrządem dla wtajemniczonych, to jest tych, którzy na podstawie jego wskazań są w stanie przewidzieć pogodę. Bo się na tym po prostu znają, i to może bardziej niż na barometrze. 

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Co to jest NIŻ I WYŻ - czym się różnią?

Przezenterzy pogody posługuja się tajemniczymi słowami: niż i wyż. Co to jest? Dowiedz się, jak powstaje front atmosferyczny i co ma wspólnego z wtargnięciem polarnym.

Aktualizacja: 23.11.2014 13:12
Autor: Ewa Jablonska
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Jan Kulczyk, Grażyna Kulczyk, Joanna Przetakiewicz: Kto jest kim w rodzinie Kulczyków?
Jan Kulczyk, Grażyna Kulczyk, Joanna Przetakiewicz: Kto jest kim w rodzinie Kulczyków?

Jan Kulczyk nie żyje, jednak jego gigantyczna fortuna ma się ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Kategoria Nauka przedstawia ciekawe artykuły oraz najświeższe informacje naukowe i techniczne. Przedstawiamy najnowsze odkrycia naukowe i najważniejsze odkrycia. Mówimy jak, jesteśmy jak kopalnia wiedzy na każdy temat. Omawiamy najważniejsze wydarzenia i podpowiadamy maturzystom jak zdać maturę i jak zaliczyć najważniejsze egzaminy. Najnowsze wynalazki. Osiągnięcia techniczne. Sławni wynalazcy. Znani naukowcy. Nowinki techniczne. Nauka i wiedza. Wiedza i edukacja. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.