porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Volkswagen XL1 to najoszczędniejszy samochód na świecie. Co wiemy o Volkswagenie XL1?
Volkswagen XL1 to najoszczędniejszy samochód na świecie. Co wiemy o Volkswagenie XL1? Czy pokonanie dystansu 100 kilometrów na jednym litrze paliwa prywatnym ...
Żółte tablice rejestracyjne mogą mieć auta co najmniej 25-letnie, których już od minimum 15 lat nie ma w produkcji. Dodatkowo taki pojazd nie może być popularnym modelem często spotykanym na drogach

ŻÓŁTE TABLICE REJESTRACYJNE. Co daje posiadanie żółtych tablic rejestracyjnych?

Posiadanie auta z żółtymi tablicami to dla wielu prestiż, czasem ukoronowanie wieloletniej pasji, ale często też wiąże się z wieloma trudnościami i ograniczeniami. Co tak naprawdę dają żółte tablice rejestracyjne i czy warto się o nie ubiegać?

Żółte tablice rejestracyjne mogą mieć wyłącznie pojazdy zabytkowe, a więc takie, które spełniają szereg kryteriów. Przede wszystkim musi być to auto co najmniej 25-letnie, którego już od minimum 15 lat nie ma w produkcji. Dodatkowo taki pojazd nie może być popularnym modelem często spotykanym na drogach (chyba, że są to np. rzadkie wersje popularnych modeli).

Co zyskujemy na żółtych tablicach?

Największym udogodnieniem dla posiadaczy pojazdów zabytkowych jest zwolnienie z obowiązku opłacania stałej składki OC. Właściciel pojazdu z żółtymi tablicami może zawierać z ubezpieczycielami krótkoterminowe umowy. Wiadomo, że zwykle zabytkowe auta wyciąga się z garażu zazwyczaj przy okazji zlotów i rajdów. Rzadko takie auto znajduje się w codziennej eksploatacji, a więc stała składka byłaby po prostu niesprawiedliwa.

Zabytkowe auta to również jedyne pojazdy, które z wiekiem zyskują na wartości. Dla wielu może więc być to dobra inwestycja.

Żółte tablice - długa lista kłopotów

Niestety, posiadanie auta z żółtymi tablicami to również długa lista problemów, z którymi właściciel musi się uporać. Większość jednak sprowadza się do jednego - auto zabytkowe to samochód oryginalny, a więc wszystkie użyte do jego naprawy części również muszą takie być. Pojawia się więc problem dostępności części. Poza tym, wszelkie naprawy muszą być nadzorowane przez konserwatora zabytków właściwego dla województwa, w którym został zarejestrowany samochód. To bywa kłopotliwe, bo czasem na zgodę trzeba czekać, a do czasu jej uzyskania auto czeka.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Co to jest pojazd zabytkowy? Jakie auto uznaje się za oldtimera? Co to jest pojazd zabytkowy? Jakie auto uznaje się za oldtimera?

POJAZD ZABYTKOWY. Jaki pojazd można uznać za zabytkowy? Jaki warunki musi spełnić stary samochód, by mógł być uznany za zabytek i otrzymać żółte tablice? Mówimy, co trzeba wiedzieć o oldtimerach.

Aktualizacja: 21.04.2013 21:28
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Rafał Trzaskowski – kim jest? KARIERA, RODZINA
Rafał Trzaskowski – kim jest? KARIERA, RODZINA

Rafał Trzaskowski, byłi europarlamentarzysta i wiceminister spraw zagranicznych ds. europejskich ...

Mowimyjak.pl - MOTORYZACJA, serwis AUTO i MOTO. PORADY na temat samochodów, motocykli. Jakie są zasady bezpiecznej jazdy samochodem? Jak oszczędzać paliwo? INFORMACJE jak przygotować auto na zimę, jak eksploatować AUTO w ZIMĘ? Jaki wybrać kolor auta? Diesel czy benzyna? Kodeks drogowy i prawo jazdy - które przepisy są najczęściej łamane? Rejestracja auta bez problemów. Które auta na każdą kieszeń lub które auto dla rodziny. Jaki z Ciebie kierowca? Zobacz przegląd aut z napędem 4x4. SPRAWDŹ jak uniknąć spadku wartości twojego auta oraz czy kupić auto nowe czy używane. Jakie są zalety samochodów używanych lub opon używanych do Twojego auta? PORADY w Mowimyjak.pl.  Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.