porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
OPEL ASTRA - czy warto kupić używany, czy omijać z daleka? Opel Astra to jeden z najpopularniejszych aut segmentu C. Auto ...
Jak wyrejestrować samochód?

Wyrejestrowanie samochodu KROK PO KROKU jak wyrejestrować pojazd?

Wyrejestrowanie auta wymaga kilku kroków formalnych. Po pierwsze trzeba wiedzieć, że nie wystarczy jedynie wizyta w urzędzie. Wyrejestrowanie auta wymaga potwierdzenia, że nie jesteśmy już jego właścicielem! Niezależnie od tego, czy samochód trafił na złom, czy też został skradziony.

Dlaczego trzeba wyrejestrować pojazd?

Jeśli jesteśmy odnotowani jako właściciel pojazdu wówczas niezależnie od tego czy z niego korzystamy, czy też nie mamy obowiązek płacenia ubezpieczenia OC. Dotyczy to również przypadków gdy np. samochód od lat stoi nieużywany w szopie, a dowód rejestracyjny w dziwnych okolicznościach zaginął.

Jeśli nasz ubezpieczyciel nie dostał informacji, że samochód został sprzedany lub wyrejestrowany, wówczas możemy mieć pewność, że upomni się o składkę i ewentualne odsetki, jeśli nie została opłacona na czas. Jeśli chcemy uniknąć takich przygód auto (lub to co z niego zostało) trzeba wyrejestrować.

Wyrejestrowanie pojazdu krok po kroku:

1. Wyrejestrować możemy jedynie takie auto, którego jesteśmy właścicielem. (tzn. jeśli sprzedaliśmy samochód, to składamy w urzędzie informację o zmianie właściciela, a nie wniosek o wyrejestrowanie!)

2. Na początek udajemy się do odpowiedniego do miejsca zamieszkania Wydziału Komunikacji. Tam dostaniemy informację o miejscach, które utylizują auta. Żeby wyrejestrować samochód niezbędne jest bowiem zaświadczenie, o utylizacji lub stałej utracie auta.

3. Z wrakiem auta udajemy się do punktu utylizacji z odpowiednimi uprawnieniami nadanymi przez Urząd Wojewódzki.

4. Aby oddać auto do kasacji potrzebujemy: wrak auta (kompletny, lub to co z niego zostało), dowód rejestracyjny (lub inny dokument potwierdzający dane pojazdu, np. zaświadczenie wydane przez wydział komunikacji), w przypadku nie przerejestrowania pojazdu po kupnie, także umowę kupna-sprzedaży potwierdzoną przez urząd skarbowy. WAŻNE: Do utylizacji auto może oddać jedynie właściciel. Jeśli wrak posiada kilku włascicieli (współwłaściciela), trzeba przedstawić pisemne upoważnienie od wszystkich osób figurujących w papierach pojazdu, a także ich dokumenty tożsamości!

5. Auto trafia na złom, a my dostajemy odpowiednie dokumenty: zaświadczenie o przyjęciu pojazdu do stacji demontażu pojazdów, unieważnienie dowodu rejestracyjnego, unieważnienie tablic rejestracyjnych oraz unieważnienie karty pojazdu, jeśli taka była wydana.

6. Ponownie do Wydziału Komunikacji udajemy się w ciągu 30 dni do kasacji z zaświadczeniem o przyjęciu pojazdu do kasacji oraz tablicami rejestracyjnymi. Na miejscu wypełniamy też wniosek o wyrejestrowanie pojazdu.

Nieco inaczej wygląda procedura wyrejestrowania pojazdu gdy go nie mamy, czyli wówczas gdy został ukradziony.

Do Wydziału Komunikacji udajemy się z dokumentami: wnioskiem o wyrejestrowanie pojazdu, dowodem osobistym,  (lub aktualnym odpisem z KRS i zaświadczeniem o nadaniu numeru REGON - jeśli auto było zarejestrowane na firmę), a także z dowodem rejestracyjnym, kartą pojazdu i dwoma oświadczeniami. Oświadczeniem wydane przez Policję potwierdzające zgłoszenie kradzieży pojazdu i postanowieniem o umorzeniu dochodzenia w sprawie kradzieży pojazdu.

UWAGA! Jeśli pojazd zostanie wyrejestrowany, nie może on zostać ponownie zarejestrowany. Wyjątkiem są tylko pojazdy zabytkowe i kolekcjonerskie.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Rejestracja samochodu sprowadzonego z zagranicy. Jakie formalności, by zarejestrować sprowadzony samochód?

Jeśli wymarzone auto kupiliśmy za granicą to niestety czeka nas sporo formalności w najrózniejszych urzedach. Oto poradnik jak nie pogubić się w gąszczu dokumentów. Rejestracja samochodu...

Aktualizacja: 18.06.2014 23:36
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Oscary 2015. Agata Trzebuchowska, aktorka z Idy - kim jest?
Oscary 2015. Agata Trzebuchowska, aktorka z Idy - kim jest?

Agata Trzebuchowska to młoda polska aktorka, któregoś dnia wypatrzona przez ...

Mowimyjak.pl - MOTORYZACJA, serwis AUTO i MOTO. PORADY na temat samochodów, motocykli. Jakie są zasady bezpiecznej jazdy samochodem? Jak oszczędzać paliwo? INFORMACJE jak przygotować auto na zimę, jak eksploatować AUTO w ZIMĘ? Jaki wybrać kolor auta? Diesel czy benzyna? Kodeks drogowy i prawo jazdy - które przepisy są najczęściej łamane? Rejestracja auta bez problemów. Które auta na każdą kieszeń lub które auto dla rodziny. Jaki z Ciebie kierowca? Zobacz przegląd aut z napędem 4x4. SPRAWDŹ jak uniknąć spadku wartości twojego auta oraz czy kupić auto nowe czy używane. Jakie są zalety samochodów używanych lub opon używanych do Twojego auta? PORADY w Mowimyjak.pl.  Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.