porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czy myć auto w zimie? Jak myć samochód zimą?
Czy myć auto w zimie? Jak myć samochód zimą? Jazda samochodem zimą jest sporym wyzwaniem nie tylko dla kierowcy, ...
Nowe kategorie usterek pojazdu i cennik na stacjach diagnostycznych. Sprawdź, czy twoje auto przejdzie przegląd

NOWE ZASADY BADAŃ TECHNICZNYCH pojazdów 2013 r. Drobne i istotne USTERKI. Nowy cennik badań

NOWE ZASADY BADAŃ TECHNICZNYCH pojazdów 2013 r. Drobne i istotne USTERKI. Nowy cennik badań

W 2013 r. zaczyna obowiązywać nowy cennik opłat za badania techniczne pojazdów.

fot.: Photos.com
Obowiązkowe badania techniczne pojazdów funkcjonują według niezmienionych zasad od 2004 roku. Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów wniosła do Ministerstwa Transportu o zmiany w zapisie ustawy, w sprawie zakresu badań kontrolnych i nowej tabeli cennika. Co może się więc zmienić w 2013 roku? Rozporządzenie ministra transportu w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów stosowanych przy badaniach technicznych.

Sprawdź, czy twoje auto przejdzie przegląd

Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej szykuje nowe rozporządzenie odnośnie rejestracji pojazdów. Przy tej okazji zmiany nie ominą sposobu przeprowadzania badań technicznych oraz wzorów dokumentów stosowanych przy tych badaniach. 

Trzy kategorie rozróżniania usterek: USTERKI DROBNE, USTERKI ISTOTNE

Po wprowadzeniu zmian usterki w pojazdach będą się dzielić na: drobne, istotne i stwarzające zagrożenie. Diagnosta przeprowadzający badanie otrzyma większą swobodę w orzekaniu o stanie technicznym pojazdu, zamiast kierować się twardymi przepisami.

Drobne usterki nie będą musiały być odnotowywane, a pojazdy będą dopuszczane do ruchu.

Usterki istotne wpłyną na negatywny wynik badań, pojazd nie otrzyma wpisu do dowodu rejestracyjnego, a kierowca dostanie zaświadczenie o negatywnym kontrolnym badaniu i termin 14 dni na usunięcie usterek. Usterki stwarzające zagrożenie powodują zatrzymanie dowodu rejestracyjnego przez diagnostę, a pojazd ma bezwzględny zakaz poruszania się po drogach. Na powtórne badanie będzie musiał się zgłosić do tej samej stacji.

Podwyżka cen za badanie techniczne. Ile kosztuje badanie techniczne auta?

Cennik wraz zasadami badań nie uległ zmianie od 2004 roku. Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów apeluje do Ministerstwa Transportu o nową tabelę wysokości opłat. Tak więc w 2013 roku, gdy przepisy wejdą w życie, odświeżony cennik badań technicznych pojazdów może prezentować się następująco:

- Motorower - 80 zł
- Motocykl - 100 zł
- Czterokołowiec - 150 zł
- Samochód osobowy - 150 zł
- Autobus - 300 zł
- Ciężarowy do 3,5 t - 150 zł
- Ciężarowy od 3,5 t do 12 t - 200zł
- Ciężarowy powyżej 12 t - 250 zł
- Pojazd specjalny - 300 zł
- Przyczepa/naczepa do 750 kg - 100 zł
- Przyczepa/naczepa do 3,5 t - 150 zł
- Przyczepa/naczepa do 10 t - 200 zł
- Przyczepa/naczepa powyżej 10 t - 250 zł
- Przyczepa rolnicza - 150 zł
- Ciągnik rolniczy - 150 zł

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Co zrobić, gdy zgubisz dokumenty auta?

Zgubiłeś dokumenty auta? Nie wiesz, co masz zrobić, gdzie się udać i od czego zacząć? Przeczytaj, co robić gdy zgubisz dokumenty swojego auta.

Za jakie przewinienia należałoby karać kierowców dożywotnim zakazem prowadzenia pojazdów?

Przepisy Kodeksu Drogowego obowiązują wszystkich kierowców. Jednak, jak to z przepisami zwykle u nas bywa, podlegają przede wszystkim nie przestrzeganiu, a interpretacji. Podobno są kierowcy, którzy...

Nowe zasady badań technicznych pojazdów mechanicznych 2013 roku. Czy twoje auto przejdzie przegląd

Badania techniczne pojazdów w 2013 roku. Rok 2013 przyniósł zmiany w przepisach dotyczących badania technicznego pojazdów. Podstawowa zmiana to możliwość pozytywnego przejścia badania nawet po...

Aktualizacja: 14.02.2013 14:33
Autor: Rafał Mądry
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Michaił Porieczenko, aktor, ścigany na Ukrainie?
Kim jest Michaił Porieczenko, aktor, ścigany na Ukrainie?

Konflikt zbrojny pomiędzy Ukrainą a separatystami zatacza coraz szersze kręgi ...

Mowimyjak.pl - MOTORYZACJA, serwis AUTO i MOTO. PORADY na temat samochodów, motocykli. Jakie są zasady bezpiecznej jazdy samochodem? Jak oszczędzać paliwo? INFORMACJE jak przygotować auto na zimę, jak eksploatować AUTO w ZIMĘ? Jaki wybrać kolor auta? Diesel czy benzyna? Kodeks drogowy i prawo jazdy - które przepisy są najczęściej łamane? Rejestracja auta bez problemów. Które auta na każdą kieszeń lub które auto dla rodziny. Jaki z Ciebie kierowca? Zobacz przegląd aut z napędem 4x4. SPRAWDŹ jak uniknąć spadku wartości twojego auta oraz czy kupić auto nowe czy używane. Jakie są zalety samochodów używanych lub opon używanych do Twojego auta? PORADY w Mowimyjak.pl.  Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.