porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czy źle dobrane opony mogą mieć negatywny wpływ na działanie systemów ABS, ESP, ASR? Dobierając opony do nowoczesnych aut, trzeba uważać bardziej niż w ...
Co się zmieni kiedy zacznie obowiązywać nowy egzamin na prawo jazdy?

Kiedy zacznie obowiązywać NOWY EGZAMIN na PRAWO JAZDY? Co się zmieni?

Kiedy zacznie obowiązywać NOWY EGZAMIN na PRAWO JAZDY? Co się zmieni?
"To prawda, że większość ludzi zmienia się za kierownicą. Silnik ma niesamowitą władzę nad duszą człowieka." - Jean Baptiste Delacour z książki "Charaktery. Jak poznać człowieka od pierwszego spojrzenia. fot.: sxc.hu
Nowe przepisy ustawy o kierujących pojazdami wchodzą w życie po dwóch latach od dnia uchwalenia, czyli 19 stycznia 2013 roku. Do tego czasu zalecamy wszystkim zainteresowanym, aby zapoznali się z nadchodzącymi zmianami. Pojawią się również nowe kategorie prawa jazdy.

Zmiany ogólne

Prawo jazdy kategorii A (dopasowane do dyrektyw Unii Europejskiej) – możliwość zdobycia go mają osoby w wieku 20 lat – jeżeli dana osoba co najmniej od 2 lat posiada prawo jazdy kategorii A2. Zaś posiadając 24 lata - jeżeli osoba nie posiadała co najmniej 2 lat prawa jazdy kategorii A2.

Prawo jazdy kategorii A2 –  od 18 lat.

Quady – zwane czterokołowcami lekkimi. Aby jeździć czterokołowcem lekkim, właściciel pojazdu musi mieć prawo jazdy kategorii AM.

Prawo jazdy kategorii AM – zastąpi ono znaną nam wszystkim do tej pory „kartę motorowerową”, możliwość wyrobienia pojawia się w wieku 14 lat.

Prawo jazdy kategorii - AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T - będzie wydawane na okres 15 lat.

Zmieni się też wzór prawa jazdy, który będzie obowiązywał od momentu wejścia ustawy w życie. To znaczy że po 19 stycznia 2013 roku będzie konieczna wymiana starych praw jazdy na nowe. Na szczęście zanim ktoś zacznie nas za to ścigać i karać, potrawa to zapewne parę lat.

Nowy egzamin teoretyczny

  • Zacznijmy od tego, że baza pytań która dotąd wynosi 525 pytań zwiększy się trzykrotnie – do ok. 1300 pytań.
  • Liczba pytań na egzaminie teoretycznym wzrośnie z 18 do 32 ( 20 pytań będzie dotyczyło zasad ruchu drogowego zaś 12 będzie dotyczyło kategorii prawa jazdy).
  • Czas na wykonanie testu zostanie bez zmian – czyli 25 min. Jeżeli dotychczas mieliśmy 1.23 sek. na jedno pytanie, czas skraca nam się do 47 sek.
  • Dotychczas mieliśmy do czynienia z testem wielokrotnego wyboru (możliwa była odpowiedź A,B i C jednocześnie) – teraz już tak nie będzie! Z nowym testem wchodzi możliwość zaznaczenia tylko jednej odpowiedzi – TAK lub NIE - w pytaniach podstawowych. Zaś w pytaniach dotyczących prawa jazdy do wyboru będzie odpowiedź – A,B lub C.
  • Podczas egzaminu, zdający będzie musiał odpowiedzieć na pytanie, które będzie dotyczyło sytuacji zobrazowanej na krótkim filmie wideo. Na rozwiązanie zadania, zdający będzie miał tylko 10 sekund, ale czas będzie się liczył od momentu, gdy na filmie pojawi się sytuacja, której dotyczy pytanie.
  • Aby zaliczyć egzamin teoretyczny można było popełnić maximum dwa błędy. W nowych przepisach, w zależności od ważności pytania można uzyskać 1-3 punktów. Do zaliczenia trzeba będzie zdobyć 68 z 74 możliwych punktów.
MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Egzamin na prawo jazdy – kolejne zmiany. Będzie trudniej? Egzamin na prawo jazdy – kolejne zmiany. Będzie trudniej?

Szykują się kolejne zmiany w egzaminach na prawo jazdy kat. B. Wzrośnie liczba pytań egzaminacyjnych. Czy zdać będzie jeszcze trudniej?

W jakich sytuacjach nie można być kierowcą?

Aby móc przystąpić do egzaminu na prawo jazdy trzeba okazać orzeczenie lekarskie, w którym nie będzie żadnych przeciwwskazań do prowadzenia przez nas pojazdu. Nie od dziś wiadomo, że 99,9% kandydatów...

Jak zdać egzamin na prawo jazdy? Praktyczne porady

Wyjeździłeś już swoje godziny, nauczyłeś się i zdałeś egzamin teoretyczny? Mówimy, co zrobić, aby zdać egzamin na prawo jazdy.

Aktualizacja: 10.01.2013 14:34
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Michał Malitowski kończy karierę. Dlaczego?
Michał Malitowski kończy karierę. Dlaczego?

Ta wiadomość spadła jak grom z jasnego nieba! Michał Malitowski ...

Mowimyjak.pl - MOTORYZACJA, serwis AUTO i MOTO. PORADY na temat samochodów, motocykli. Jakie są zasady bezpiecznej jazdy samochodem? Jak oszczędzać paliwo? INFORMACJE jak przygotować auto na zimę, jak eksploatować AUTO w ZIMĘ? Jaki wybrać kolor auta? Diesel czy benzyna? Kodeks drogowy i prawo jazdy - które przepisy są najczęściej łamane? Rejestracja auta bez problemów. Które auta na każdą kieszeń lub które auto dla rodziny. Jaki z Ciebie kierowca? Zobacz przegląd aut z napędem 4x4. SPRAWDŹ jak uniknąć spadku wartości twojego auta oraz czy kupić auto nowe czy używane. Jakie są zalety samochodów używanych lub opon używanych do Twojego auta? PORADY w Mowimyjak.pl.  Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.