porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Co się stanie, jeśli nie zapłacisz mandatu? Wielu, szczególnie młodych kierowców, nie płaci mandatów i twierdzi, że ...
Jak poznać, że akumulator nadaje się do wymiany?

Kiedy wymienić akumulator w samochodzie?

Samochodowy akumulator powinien bez obciążenia dawać napięcie około 13 wolt, po przekręceniu kluczyka wartość napięcia nie powinna spaść poniżej 8-9 woltów. Jeśli pod obciążeniem wahania napięcia są większe, może to świadczyć o jego rozładowaniu lub zużyciu akumulatora.

Żeby sprawdzić kondycję akumulatora, potrzebny jest miernik napięcia i miernik natężenia prądu. Ten pierwszy pozwoli sprawdzić, w jakim stanie jest samochodowa bateria, drugi pozwala wykluczyć ewentualne zwarcia w układzie elektrycznym, które mogą powodować szybkie rozładowanie akumulatora.

Jakie jest prawidłowe napięcie w akumulatorze?

Samochody mają instalację elektryczną 12-woltową. Sam akumulator bez żadnego obciążenia (przy wyjętym kluczyku ze stacyjki) powinien mieć jednak wyższe napięcie, zazwyczaj jest to około 12,4 do 13 woltów. Gdy przekręcimy kluczyk, napięcie gwałtownie spadnie - jeśli jednak akumulator jest naładowany, a w instalacji nie ma zwarcia, miernik powinien wskazywać nie mniej niż 8-9 voltów. Jeżeli w momencie rozruchu napięcie spadnie do poziomu poniżej 6 volt, wtedy akumulator na pewno potrzebuje ładowania.

Jakie jest prawidłowe natężenie prądu?

Jeśli chodzi o natężenie prądu, pamiętajmy, że nawet przy wyłączonej stacyjce takie systemy jak immobiliser czy alarm pobierają prąd. Miernik powinien wskazywać jednak pobór dopiero na poziomie miliamperów. W momencie rozruchu pobór prądu może skoczyć nawet do 25 amperów. Nienormalnym objawem jest natomiast ciągłe obciążenie samochodowej baterii na poziomie kilkuset miliamperów (lub wyższym).

Akumulator jeszcze do ładowania czy już do wymiany?

Po zbadaniu akumulatora miernikiem i stwierdzeniu, że jest on rozładowany, nadal nie możemy jednoznacznie stwierdzić, że nadaje się on do wymiany. Pewność taką możemy mieć dopiero po próbie naładowania akumulatora. Jeśli po podłączeniu pod ładowarkę gwałtownie wzrasta natężenie prądu (aż do poziomu, w którym działa bezpiecznik) lub akumulator w ogóle nie chce się ładować, wówczas akumulator jest już nie do uratowania.

Akumulator bezwzględnie nadaje się do wymiany również wtedy, gdy ma uszkodzoną obudowę - nawet jeśli daje się ładować. Wyciekający kwas lub żel może spowodować duże zniszczenia pod maską!

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Samochód zimą. Dlaczego akumulator zawodzi? Samochód zimą. Dlaczego akumulator zawodzi?

Przygotowując samochód do zimy, trzeba przede wszystkim sprawdzić kondycję akumulatora. Gdy ścisną mrozy, on jako pierwszy może odmówić posłuszeństwa.

Jak używać kabli rozruchowych, gdy samochód nie chce zapalić na mrozie? Jak używać kabli rozruchowych, gdy samochód nie chce zapalić na mrozie?

Ostry mróz to ciężka próba dla akumulatora i instalacji elektrycznej. Odpalenie samochodu na mrozie, na tak zwaną pożyczkę prądu, to najłatwiejszy sposób, by ruszyć z miejsca, gdy rozładuje się...

Jak długo trzeba ładować akumulator samochodowy? Jak długo trzeba ładować akumulator samochodowy?

Jeżeli auto nie chce odpalić, powodem może być rozładowany akumulator samochodowy. Jeżeli bateria jest całkowicie pozbawiona mocy, wówczas pozostaje jedynie ładowanie akumulatora za pomocą...

Aktualizacja: 09.02.2012 10:00
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Ulrich Merkel: kim jest były mąż kanclerz Angeli Markel?

Ulrich Merkel - jego nazwisko zna prawie każdy. Wszystko dzięki byłej ...

Mowimyjak.pl - MOTORYZACJA, serwis AUTO i MOTO. PORADY na temat samochodów, motocykli. Jakie są zasady bezpiecznej jazdy samochodem? Jak oszczędzać paliwo? INFORMACJE jak przygotować auto na zimę, jak eksploatować AUTO w ZIMĘ? Jaki wybrać kolor auta? Diesel czy benzyna? Kodeks drogowy i prawo jazdy - które przepisy są najczęściej łamane? Rejestracja auta bez problemów. Które auta na każdą kieszeń lub które auto dla rodziny. Jaki z Ciebie kierowca? Zobacz przegląd aut z napędem 4x4. SPRAWDŹ jak uniknąć spadku wartości twojego auta oraz czy kupić auto nowe czy używane. Jakie są zalety samochodów używanych lub opon używanych do Twojego auta? PORADY w Mowimyjak.pl.  Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.