porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Co pieszym nie pozwala przeżyć? [PIESZY NA DRODZE]
Co pieszym nie pozwala przeżyć? [PIESZY NA DRODZE] Naiwność, buta, nieuwaga, nonszalancja, nieomylność, niewidoczność, głuchota... Faktem faktem, że ...
Jakie kary przewiduje Kodeks karny za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu - w zależności od liczby promili?

Kiedy jazda pod wpływem alkoholu jest PRZESTĘPSTWEM, a kiedy WYKROCZENIEM? Jaka KARA grozi za JAZDĘ PO PIJANEMU?

Kiedy jazda pod wpływem alkoholu jest PRZESTĘPSTWEM, a kiedy WYKROCZENIEM? Jaka KARA grozi za JAZDĘ PO PIJANEMU?
fot.: sxc.hu
Jazda pod wpływem alkoholu ma poważne konsekwencje. Gdy zawartość alkoholu przekracza 0,19 promila we krwi, można być zatrzymanym przez policję. Jaka kara za to grozi? To zależy, czy delikwent ma więcej, czy mniej niż 0,5 promila alkoholu - innymi słowy czy popełnia przestępstwo, czy wykroczenie. Prawo przewiduje w takich przypadkach inny wymiar kary.

Prowadzenie auta po pijanemu to plaga polskich dróg. Tylko w trakcie przeciętnego długiego weekendu policja łapie ponad tysiąc nietrzeźwych kierowców. W okresie świąt ta liczba często się potraja. Nie sposób stwierdzić, ile osób faktycznie siada za kierownicą, będąc pod wpływem alkoholu. Wiadomo jednak, że jeśli zostaną złapani, grożą im surowe kary.

Decydują promile we krwi. Kiedy wykroczenie, a kiedy przestępstwo?

Rodzaj kary, jaka grozi za jazdę po pijanemu, zależy od tego, jaka zawartość alkoholu zostanie wykryta we krwi kierowcy lub w wydychanym powietrzu. Od tego zależy bowiem, czy zostanie to uznane za przestępstwo, czy za wykroczenie. Zgodnie z polskim prawem karnym stan nietrzeźwości zachodzi, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila lub odpowiednio zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg.

>>> Jak sprawdzić jaki mam poziom alkoholu we krwi jak nie mam alkomatu (KLIKNIJ!)

Mniejsze stężenie alkoholu skutkuje odpowiedzialnością kierowcy za wykroczenie. Zostało ono określone jako prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po spożyciu alkoholu. Ile alkoholu można mieć we krwi, żeby nie zostać zatrzymanym przez policję? Granicą jest 0,19 promila - 0,2 jest już traktowane jako wykroczenie.

Jaka kara za jazdę po pijanemu?

Za jazdę w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi) Kodeks karny przewiduje:

1. Karę grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 – za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym.

2. Karę grzywny, kary ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 1 roku – za prowadzenie innego niż mechaniczny pojazdu (przykładowo roweru) na drodze publicznej lub z strefie zamieszkania.

3. Szczególną karę pozbawienia wolności do lat 5 – w wypadkach ponownego popełnienia tego przestępstwa (tzw. recydywy) lub spowodowanie wypadku samochodowego przez nietrzeźwego kierowcę. Jednocześnie tylko taka kara zostanie orzeczona wobec kierowcy, który pomimo otrzymania zakazu prowadzenia pojazdów i zatrzymania dokumentu prawa jazdy nadal używa zarówno samochodu, jak i pije alkohol.

Warto przy tym wiedzieć, że „prowadzenie pojazdu” nie jest równoznaczne z prowadzeniem samochodu. Pojazdem może być także motorówka, quad, skuter, rower czy traktor (jeżeli kierowca porusza się po drodze publicznej lub w strefie zamieszkania).

Za jazdę po spożyciu alkoholu, uznawaną za wykroczenie, grozi:

1. Kara aresztu (od 5 do 30 dni) lub grzywny, nie niższej niż 50 zł (w praktyce orzekana kara finansowa jest znacznie wyższa).

2. Kara aresztu poniżej 14 dni z zamianą na karę grzywny, jeżeli prowadzony pojazd nie jest pojazdem mechanicznym, lecz porusza się po drodze publicznej lub w strefie zamieszkania.

Czy za jazdę po alkoholu można stracić prawo jazdy?

W obu przypadkach - wykroczenia i przestępstwa - sąd nakłada na nietrzeźwego kierowcę czasowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Jeśli trwa dłużej niz 12 miesięcy, konieczne jest ponowne zdanie egzaminu na prawo jazdy.

UWAGA! W związku z nowelizacją Kodeksu karnego z czerwca 2010 r. sądy orzekają dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, gdy następstwem wypadku komunikacyjnego z udziałem nietrzeźwego kierowcy jest śmierć innej osoby lub ciężki uszczerbek na zdrowiu, lub jeśli sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Co trzeba wiedzieć na temat badania alkomatem? Czy można oszukać alkomat?

Badanie alkomatem niepokoi każdego kontrolowanego kierowcę. Nic dziwnego, bo jego wynik nie zawsze jest prawdziwy i czasami mimo, iż nie piliśmy alkoholu dłużej niż dobę, na wyświetlaczu wcale nie...

Aktualizacja: 02.01.2014 08:00
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kamil Durczok – kim jest? [KARIERA, RODZINA, SPRAWA MOLESTOWANIA]
Kamil Durczok – kim jest? [KARIERA, RODZINA, SPRAWA MOLESTOWANIA]

Kamil Durczok, redaktor naczelny i prezenter Faktów TVN, to jeden ...

Mowimyjak.pl - MOTORYZACJA, serwis AUTO i MOTO. PORADY na temat samochodów, motocykli. Jakie są zasady bezpiecznej jazdy samochodem? Jak oszczędzać paliwo? INFORMACJE jak przygotować auto na zimę, jak eksploatować AUTO w ZIMĘ? Jaki wybrać kolor auta? Diesel czy benzyna? Kodeks drogowy i prawo jazdy - które przepisy są najczęściej łamane? Rejestracja auta bez problemów. Które auta na każdą kieszeń lub które auto dla rodziny. Jaki z Ciebie kierowca? Zobacz przegląd aut z napędem 4x4. SPRAWDŹ jak uniknąć spadku wartości twojego auta oraz czy kupić auto nowe czy używane. Jakie są zalety samochodów używanych lub opon używanych do Twojego auta? PORADY w Mowimyjak.pl.  Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.