porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jaki jest najlepszy samochód do jazdy po mieście? Samochód miejski musi być "poręczny". Co to znaczy? W miejskiej ...
Polerowanie lakieru: wosk koloryzujący czy pasta polerska?

Czym polerować lakier samochodowy: pastą czy twardym woskiem?

Po zimie warto odświeżyć lakier auta. W nowszych autach można się pokusić o zastosowanie różnego rodzaju past polerskich. W starszych autach lepszym rozwiązaniem będzie twardy wosk: koloryzujący lub bezbarwny.

Jednym z najpopularniejszych sposobów odświeżenia lakieru jest jego polerowanie rożnego rodzaju pastami polerskimi. Pasty takie posiadają w składzie substancje ścierne, które usuwają zmatowioną warstwę lakieru i równają ewentualne jego nierówności.

O czym warto pamiętać stosując pasty polerskie?

Po pierwsze, pamiętajmy, że pasta ściera cienką warstwę lakieru. Przed jej zastosowaniem musimy mieć zatem pewność, że lakier naszego auta jest jeszcze na tyle gruby, że nie przetrzemy go aż do podkładu. Jeśli nasze auto ma kilkanaście lat, ma wciąż oryginalną powłokę lakierniczą i było już kilka razy polerowane, wówczas lepiej nie ryzykować.

Po drugie, pamiętajmy, że pasty polerskie mają różną gramaturę, czyli większe lub mniejsze właściwości ścierne. Do lakieru stosujmy jedynie te najbardziej delikatne.

Po trzecie, polerowanie samochodu warto przeprowadzać na wilgotnym lub lekko mokrym lakierze, to dodatkowo osłabi ścierne właściwości pasty.

Polerowanie można przy tym przeprowadzić ręcznie (miękką szmatką) lub maszynowo. Pod żadnym pozorem nie można jednak używać do tego wysokoobrotowych wiertarek czy szlifierek. Do polerowania mechanicznego służą wyłącznie specjalne maszyny polerskie, których obroty nie przekraczają 60/minutę.

Wosk koloryzujący (lub bezbarwny)

Gdy nie chcemy polerować lakieru, można zastosować tzw. twardy wosk. Nałożony na lakier tworzy on dodatkową warstwę ochronną, ewentualnie wypełnia nierówności i rysy. Taka warstwa odpowiednio wygładzona i wypolerowana będzie odbijała światło równie skutecznie jak równy lakier, a zatem da wrażenie odświeżenia lakieru.

Pamiętajmy jednak, że wszelkiego rodzaju woski i inne powłoki są zmywalne. Utrzymują się na lakierze do czasu kolejnego mycia (gdy nie używamy do mycia detergentów, mogą utrzymywać się dłużej, nawet przez dwa mycia). Później operację nakładania wosku trzeba powtórzyć. Warto również pamiętać, że w przypadku bardzo zniszczonego lakieru ich skuteczność będzie niewielka.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak przygotować auto do sprzedaży ?

Przygotowanie auta do sprzedaży to nie tylko mycie samochodu, silnika i polerowanie lakieru. Jednak dokładne jego wyczyszczenie może sprawić sprzedaż samochodu zadaniem łatwiejszym. Jak przygotować...

Aktualizacja: 25.09.2014 11:26
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Make Life Harder - kim są autorzy bloga - Maciej i Lucjan?
Make Life Harder - kim są autorzy bloga - Maciej i Lucjan?

Make Life Harder, czyli MLH powstał po to, by obśmiać ...

Mowimyjak.pl - MOTORYZACJA, serwis AUTO i MOTO. PORADY na temat samochodów, motocykli. Jakie są zasady bezpiecznej jazdy samochodem? Jak oszczędzać paliwo? INFORMACJE jak przygotować auto na zimę, jak eksploatować AUTO w ZIMĘ? Jaki wybrać kolor auta? Diesel czy benzyna? Kodeks drogowy i prawo jazdy - które przepisy są najczęściej łamane? Rejestracja auta bez problemów. Które auta na każdą kieszeń lub które auto dla rodziny. Jaki z Ciebie kierowca? Zobacz przegląd aut z napędem 4x4. SPRAWDŹ jak uniknąć spadku wartości twojego auta oraz czy kupić auto nowe czy używane. Jakie są zalety samochodów używanych lub opon używanych do Twojego auta? PORADY w Mowimyjak.pl.  Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.