porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czy warto samodzielnie montować czujniki cofania w aucie? Czujniki cofania to wynalazek, który pozwala na gigantyczne oszczędności - ...
Duże felgi i szerokie opony - wady i zalety. Dlaczego opony zimowe powinny być węższe od letnich?

Jak dobrać najlepszy rozmiar felg i opon?

Zmieniając rozmiar opon i felg, trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Po pierwsze, opona z felgą musi mieć odpowiedni obwód, inaczej samochodowy licznik będzie przekłamywał. Ponadto im większe felgi i niższy profil opony, tym lepiej auto będzie się prowadzić, ale spadnie również komfort jazdy.

Liczy się obwód koła

Wielu kierowców kupując nowe aluminiowe felgi dąży do tego, żeby były one jak największe. To poprawia wygląd auta, ale niesie ze sobą też zagrożenie. Im większa będzie felga, tym niższy profil musi mieć opona na nią założona, żeby zgadzał się ODWÓD koła.

Dlaczego to takie ważne? Ponieważ obwód koła jest wartością braną pod uwagę przy kalibracji samochodowych liczników prędkości i dystansu. Generalnie większość producentów twierdzi, że ich liczniki są bardzo precyzyjne, ale mogą zawyżać lub zaniżać prędkość o maksymalnie 3%. Taką też wartość (+ 3%) przyjmuje się jako dopuszczalną w zwiększeniu obwodu koła w stosunku do ogumienia montowanego w fabryce.

Im mniejszy profil opony, tym lepiej? Nie do końca...

Zmieniając profil opony, co jest nieuniknione przy zmianie rozmiaru felgi, warto wiedzieć jedno. Opony o niższym profilu, czyli takie, które mają niską ścianę boczną, są bardziej "sportowe". Dają wrażenie lepszego prowadzenia się auta w zakrętach, ale poważnie wpływają na komfort (są głośniejsze, a samochód staje się twardszy). Opony o wysokim profilu są bardziej komfortowe, ale wysokie i bardziej miękkie ściany boczne powodują, że w zakręcie samochód może zachowywać się bardziej "leniwie".

Dodajmy, że opony niskoprofilowe to takie, których stosunek szerokości do wysokości ściany bocznej nie przekracza wartości 45. Opony o profilu powyżej 60 to opony o profilu wysokim - najczęściej terenowe lub ciężarowe. Profil 55 jest "uniwersalny".

Jaka szerokość opony?

Jedynym parametrem, który tak naprawdę limituje szerokość opony, jest głębokość i szerokość wnęki koła. Pamiętajmy jednak, że koła szersze więcej niż o dwa rozmiary od fabrycznych mogą przy skręcie obcierać o nadkola lub elementy zawieszenia.

Warto również dodać, że szerokość opony pozytywnie wpływa na przyczepność, tylko gdy poruszamy się po suchym równym asfalcie. W warunkach zimowych (również na mokrej lub luźnej nawierzchni) warto stosować opony węższe.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jakie felgi na zimę - stalowe czy aluminiowe? Jakie felgi na zimę - stalowe czy aluminiowe?

Wielu kierowców zastanawia się nad tym, czy na zimę wymieniać felgi aluminiowe na stalowe. Wbrew powszechnej opinii lepszym wyborem mogą okazać się te pierwsze, ale nie dotyczy to każdych felg....

Kiedy należy zutylizować opony? Kiedy należy zutylizować opony?

Nie da się jeździć na tych samych oponach samochodowych przez całe życie pojazdu. Zależnie od sposobu użytkowania samochodu i intensywności jazdy ogumienie może się niszczyć szybciej niż wynika to z...

Na czym polega rotowanie opon w samochodzie? Na czym polega rotowanie opon w samochodzie?

Wielu kierowców, nawet tych z dużym doświadczeniem, często nie zdaje sobie sprawy jak ważnym elementem konserwacji ogumienia jest rotowanie opon. Odpowiadamy na pytania, na czym taka rotacja polega...

Aktualizacja: 06.06.2013 10:01
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Bobbi Kristina Brown, córka Whitney Houston - co o niej wiemy?
Bobbi Kristina Brown, córka Whitney Houston - co o niej wiemy?

Bobbi Kristina 31 stycznia 2015 roku trafiła do szpitala, po ...

Mowimyjak.pl - MOTORYZACJA, serwis AUTO i MOTO. PORADY na temat samochodów, motocykli. Jakie są zasady bezpiecznej jazdy samochodem? Jak oszczędzać paliwo? INFORMACJE jak przygotować auto na zimę, jak eksploatować AUTO w ZIMĘ? Jaki wybrać kolor auta? Diesel czy benzyna? Kodeks drogowy i prawo jazdy - które przepisy są najczęściej łamane? Rejestracja auta bez problemów. Które auta na każdą kieszeń lub które auto dla rodziny. Jaki z Ciebie kierowca? Zobacz przegląd aut z napędem 4x4. SPRAWDŹ jak uniknąć spadku wartości twojego auta oraz czy kupić auto nowe czy używane. Jakie są zalety samochodów używanych lub opon używanych do Twojego auta? PORADY w Mowimyjak.pl.  Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.