porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jaki SAMOCHÓD DLA RODZINY? Na co zwracać uwagę kupując auto, w którym będziemy wozić dzieci? PORADNIK
Jaki SAMOCHÓD DLA RODZINY? Na co zwracać uwagę kupując auto, w którym będziemy wozić dzieci? PORADNIK Cóż, jeśli właśnie zostaliście rodzicami, powinniście pożegnać się z marzeniem ...
Jakie są opłaty za przejazd autostradą A4 od czerwca 2012?

Ile kosztuje przejazd autostradą A4?

Od 1 czerwca 2012 zaczęły być naliczane opłaty za przejazd autostradą A4. Na odcinku Wrocław - Gliwice liczącym 164 km kierowcy muszą zapłacić za każdy kilometr. Ile będą musieli płacić motocykliści, a ile kierujący osobówkami?

Ile kosztuje przejazd A4?

1 czerwca 2012 roku ruszyło pobieranie opłat za przejazd autostradą A4 na odcinku Wrocław-Gliwice. Kierujący pojazdami osobowymi, mikrobusami i dostawczymi o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony będą musieli uiścić opłatę w wysokości 10 groszy. Trasa z Wrocławia do Gliwic liczy 164 km, jak łatwo policzyć, koszt takiej wyprawy to aż 16,40 zł.

Tańsze jest poruszanie się po A4 jednośladem - motocykliści zapłacą 5 gr za kilometr. Po podsumowaniu liczby kilometrów wychodzi, że kierujący jednośladami silnikowymi zapłacą w sumie 8,20 zł za ten odcinek.

Jak zapłacić za autostradę A4?

Opłat można dokonywać kartami bankowymi oraz gotówką. Opłaty będą pobierane w polskich złotych (bilon i banknoty) oraz w euro (tylko banknoty). Reszta zawsze wydawana jest w złotych.

Alternatywą dla płatności kartami lub gotówką jest nowoczesny system viaAUTO, będący rozwinięciem systemu viaTOLL przeznaczonego dla samochodów ciężarowych. Kierowcy, którzy nie chcą marnować czasu każdorazowo na bramkach, mogą kupić specjalne urządzenie. Czujnik wielkości pudełka zapałek po zamontowaniu na przedniej szybie pozwala wjechać szybciej na autostradę, a przy zjeździe automatycznie uiszcza odpowiednią opłatę.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Co to jest viaAUTO? Jak działa system opłat za autostrady?

Od 1 czerwca 2012 roku kierowcom samochodów osobowych ułatwiono płacenie za pokonywanie płatnych odcinków dróg. Dzięki systemowi viaAUTO opłaty za przejazd autostradą pobierane są bezgotówkowo. Jak...

Ile kosztuje przejazd autostradą A4? Ile trzeba zapłacić za podróż z Katowic do Krakowa?

Autostrada A4 jest jedną z najbardziej obciążonych płatnych dróg w Polsce. Jest przy tym praktycznie cały czas przebudowywana lub remontowana, tworzą się tam korki, a opłaty pozostają bez zmian. Za...

Aktualizacja: 04.06.2012 13:29
Autor: Rafał Mądry
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Ewelina Zwijacz-Kozica - kim jest?
Ewelina Zwijacz-Kozica - kim jest?

Ewelina Zwijacz-Kozica jest pierwszą od ponad trzydziestu lat ratowniczką TOPR ...

Mowimyjak.pl - MOTORYZACJA, serwis AUTO i MOTO. PORADY na temat samochodów, motocykli. Jakie są zasady bezpiecznej jazdy samochodem? Jak oszczędzać paliwo? INFORMACJE jak przygotować auto na zimę, jak eksploatować AUTO w ZIMĘ? Jaki wybrać kolor auta? Diesel czy benzyna? Kodeks drogowy i prawo jazdy - które przepisy są najczęściej łamane? Rejestracja auta bez problemów. Które auta na każdą kieszeń lub które auto dla rodziny. Jaki z Ciebie kierowca? Zobacz przegląd aut z napędem 4x4. SPRAWDŹ jak uniknąć spadku wartości twojego auta oraz czy kupić auto nowe czy używane. Jakie są zalety samochodów używanych lub opon używanych do Twojego auta? PORADY w Mowimyjak.pl.  Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.