porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czy warto kupić auto poleasingowe? Wiele osób boi się kupna auta poleasingowego z uwagi na ...
Ile alkoholu można wypić przed jazdą samochodem w UE? Jakie normy obowiązują w Europie?

Ile ALKOHOLU mogą wypić KIEROWCY w EUROPIE? Dopuszczalna ilość promili w różnych krajach europejskich

Ile ALKOHOLU mogą wypić KIEROWCY w EUROPIE? Dopuszczalna ilość promili w różnych krajach europejskich
W Wielkiej Brytanii można prowadzić samochód, mając nawet 0.8 mg/ml alkoholu we krwi. Tymczasem w Rosji nawet minimalna ilość promili może się skończyć zatrzymaniem przez policję. fot.: Konrad Kalbarczyk (Wydawnictwo MURATOR)
Jeśli planujemy podróż samochodem po Europie, warto sprawdzić, na ile lampek wina do kolacji możemy sobie pozwolić przed powrotem za kółko. Dozwolona ilość promili zmienia się bowiem w zależności od tego, w jakim kraju się znajdujemy, dlatego warto wcześniej sprawdzić, ile można wypić przed jazdą.

Jeśli nie należycie do abstynentów i od czasu do czasu lubicie się rozluźnić kieliszkiem czegoś mocniejszego, pamiętajcie, że nawet najmniejsza ilość alkoholu we krwi może zaburzyć odbiór rzeczywistości i rozregulować nasze zmysły. Z tego powodu w krajach europejskich prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwym jest zabronione, ponieważ znacznie zwiększa prawdopodobieństwo zaistnienia wypadku drogowego. Jednak definicji bycia nietrzeźwym jest kilka, w zależności od tego, w jakim kraju się znajdujemy.

Wskaźnik BAC

Przyjętym w większości krajów sposobem określenia trzeźwości jest pomiar stężenia alkoholu we krwi. Oznacza ono zawartość etanolu w ustalonej jednostce krwi i jest określane jako stosunek wagi do objętości. Najczęściej stosowaną miarą jest stosunek miligramów etanolu na mililitr krwi (mg/ml), stosowany w większości krajów europejskich. Jest to tzw. wskaźnik BAC (blood alcohol concentration). Wartość BAC zależy od ilości spożytego alkoholu, zakresu czasu, w jakim był spożywany, ale także od metabolizmu, wagi, płci, zdrowia i diety.

BAC może się zatem różnić u dwóch różnych osób, mimo że wypiją one tyle samo. Obecnie najbardziej powszechnie stosowaną metodą określenia stężenia alkoholu we krwi jest pomiar zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Główną zaletą analizy zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu jest łatwość jego przeprowadzenia i uzyskanie natychmiastowego wyniku w jednostkach miary BAC.

Dozwolona ilość promili w państwach europejskich

Państwa europejskie ustalają limity wskaźnika BAC, których przekroczenie jest niedozwolone, jeśli zamierzamy prowadzić pojazd, i mogą się wiązać z karą grzywny, odebraniem prawa jazdy czy nawet karą ograniczenia wolności. Limity te różnią się jednak w zależności od Kraju. I tak oto dopuszczalne w Europie limity stężenia alkoholu we krwi to:

0.8 mg/ml: Wielka Brytania i Malta,
0.2 mg/ml: Szwecja, Polska, Estonia, Finlandia,
0.0 mg/ml: Czechy, Węgry, Rumunia, Słowacja,
0.5 mg/ml: państwa Unii Europejskiej, które nie zostały wyszczególnione wcześniej w zestawieniu.

Limity BAC w państwach europejskich niebędących członkami UE:

0.5 mg/ml: Szwajcaria, Chorwacja, Turcja
0.3 mg/ml: Białoruś, Mołdawia, Serbia, Bośnia i Hercegowina,
0.2 mg/ml: Norwegia
0.1 mg/ml: Albania
0.0 mg/ml: Rosja

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak MARIHUANA WPŁYWA na kierowcę? CZY JEST bezpieczna dla kierowców?

Wypalenie choćby jednego skręta marihuany sprawia, że kierowca traci swoją dotychczasową sprawność nawet na trzy godziny! Taki „upalony” kierujący dwa razy częście doprowadza do groźnych...

Aktualizacja: 25.09.2012 12:22
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Joanna Koroniewska - kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Joanna Koroniewska - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Polska aktorka, absolwentka łódzkiej PWSTviT oraz Szkoły Reklamy w Warszawie ...

Mowimyjak.pl - MOTORYZACJA, serwis AUTO i MOTO. PORADY na temat samochodów, motocykli. Jakie są zasady bezpiecznej jazdy samochodem? Jak oszczędzać paliwo? INFORMACJE jak przygotować auto na zimę, jak eksploatować AUTO w ZIMĘ? Jaki wybrać kolor auta? Diesel czy benzyna? Kodeks drogowy i prawo jazdy - które przepisy są najczęściej łamane? Rejestracja auta bez problemów. Które auta na każdą kieszeń lub które auto dla rodziny. Jaki z Ciebie kierowca? Zobacz przegląd aut z napędem 4x4. SPRAWDŹ jak uniknąć spadku wartości twojego auta oraz czy kupić auto nowe czy używane. Jakie są zalety samochodów używanych lub opon używanych do Twojego auta? PORADY w Mowimyjak.pl.  Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.