porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak zdać egzamin na prawo jazdy? PORADNIK Egzaminy na prawo jazdy to bardzo stresujące przeżycie. Niemal jedna ...
Ile dziennie, miesiecznie, rocznie kosztuje auto?

Czy stać cię na samochód? Ile kosztuje utrzymanie auta?

Zakup samochodu to największy, ale nie jedyny wydatek. Auto trzeba jeszcze utrzymać - i nie są to małe kwoty. Tankowanie, ubezpieczenie, parkowanie, serwis, przeglądy, dodatkowe części... Samochód może pochłaniać nawet kilkadziesiąt złotych dziennie!

Ile kosztuje utrzymanie samochodu?

Zakup samochodu to dopiero początek "inwestycji" w nasze własne 4 koła. Podstawowa sprawa to ubezpieczenie. W zależności od wariantu polisy, wielkości silnika i ceny bazowej auta już samo OC (na rok) będzie kosztować dla małego miejskiego auta około 700 złotych. To oznacza, że co miesiąc na ubezpieczenie musimy odłożyć około 50 złotych.

Druga sprawa to koszty rejestracji. Jeśli auto nie wyjeżdża prosto z salonu trzeba się liczyć z jednorazowym wydatkiem rzędu około 400 złotych (chyba, ze auto zostało sprowadzone z zagranicy, wtedy koszty będą nawet 2 razy większe).

Trzeci "koszt stały" to paliwo. Tu wszystko zależy od ilości przejeżdżanych kilometrów. Warto jednak pamiętać, że - uśredniając - koszt paliwa niezbędnego do przejechania 100 kilometrów w niedużym aucie klasy kompakt będzie oscylował w granicach 40 do nawet 70 złotych.

Gdy się coś popsuje w samochodzie

Kolejne koszty mogą spaść na nas zupełnie z niespodziewanie. Licząc, że auto będziemy naprawiać w ASO, trzeba przyjąć, że każda wizyta w warsztacie będzie kosztować około 150 złotych, plus koszty części. Do tego dodajmy wizytę na "przeglądzie" przy konkretnych przebiegach. Koszt takiego serwisu waha się w granicach 400 do nawet 2000 tysięcy złotych i będzie się powtarzał co 2 lata. Listę kosztów warsztatowych zamyka jeszcze 100 złotych za "przegląd rejestracyjny".

Grosz do grosza - drogo czy tanio?

Rzeczoznawcy szacują, że - sumując wszystkie wydatki - przy rocznym przebiegu w granicach 20 tysięcy kilometrów na każdy pokonany kilometr wydamy około 25 - 30 groszy. Może się to wydawać niewygórowaną kwotą. Łatwo jednak policzyć, że rocznie da to ponad 5000 tysięcy złotych czystych kosztów utrzymania auta!

W dodatku są to obliczenia dla małego samochodu klasy średniej. Koszty utrzymania większego samochodu rodzinnego (dużego kombi, vana, SUV-a) będą o około 40 procent większe.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak skontrolować zawieszenie w aucie? Jak skontrolować zawieszenie w aucie?

„Nic nie stuka i nie puka” - to jeden z popularniejszych zwrotów handlarzy samochodów w ogłoszeniach. No ale co zrobić, jeśli jednak stuka i puka? Najlepiej skontrolować zawieszenie auta. Mówimy, jak...

Jak przygotować auto do sprzedaży ?

Przygotowanie auta do sprzedaży to nie tylko mycie samochodu, silnika i polerowanie lakieru. Jednak dokładne jego wyczyszczenie może sprawić sprzedaż samochodu zadaniem łatwiejszym. Jak przygotować...

Dlaczego hamulce w samochodzie są dwuobwodowe?

W układzie hydraulicznym samochodu stosuje się najczęściej dwa obwody hamulcowe. W razie awarii jednego z nich drugi ma umożliwić awaryjne wyhamowanie pojazdu. Mówimy na czym polega taka...

Aktualizacja: 06.06.2013 10:01
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Rafał Samborski, partner Agnieszki Kaczorowskiej. Kim jest?

Agnieszka Kaczorowska już dawno przestała być "Bożenką z klanu". Teraz ...

Mowimyjak.pl - MOTORYZACJA, serwis AUTO i MOTO. PORADY na temat samochodów, motocykli. Jakie są zasady bezpiecznej jazdy samochodem? Jak oszczędzać paliwo? INFORMACJE jak przygotować auto na zimę, jak eksploatować AUTO w ZIMĘ? Jaki wybrać kolor auta? Diesel czy benzyna? Kodeks drogowy i prawo jazdy - które przepisy są najczęściej łamane? Rejestracja auta bez problemów. Które auta na każdą kieszeń lub które auto dla rodziny. Jaki z Ciebie kierowca? Zobacz przegląd aut z napędem 4x4. SPRAWDŹ jak uniknąć spadku wartości twojego auta oraz czy kupić auto nowe czy używane. Jakie są zalety samochodów używanych lub opon używanych do Twojego auta? PORADY w Mowimyjak.pl.  Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.