porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Instalacje LPG jaki mają wpływ na silnik samochodu? Auto na gaz. Oszczędność na paliwie, szybki zwrot kosztów instalacji ...
Czy można odmówić badania alkomatem? Czy można odmówic pobrania krwi do zbadania poziomu alkoholu w organizmie? Jak ustrzec się badania alkomatem?

Czy i kiedy można odmówić badania alkomatem?

Jak daleko mogą posunąć się policjanci, badając poziom alkoholu we krwi człowieka? Czy policjanci i lekarze mogą przy użyciu siły pobierać krew podejrzanego o prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu? Mówimy, czy i kiedy można odmówić badania alkomatem.
Czy i kiedy można odmówić badania alkomatem?

Kto i kiedy może odmówić badania alkomatem?

fot.: Facebook

Kto może odmówić badania alkomatem? Każdy

Rzecznik Praw Obywatelskich zakwestionował 5 marca paragraf 5. rozporządzenia dotyczącego poddania badaniom lub wykonywania czynności z udziałem oskarżonego oraz osoby podejrzanej. Dotychczas brzmiał on następująco: Organ postępowania zapewnia w czasie badania oraz wykonywania czynności asystę, jeżeli jest to niezbędne do przeprowadzenia badania lub wykonania czynności, gdy zachodzi potrzeba zastosowana wobec osoby przymusu bezpośredniego, albo na wniosek przeprowadzającego badanie lub wykonującego czynności.

>>> Kiedy jazda pod wpływem alkoholu jest PRZESTĘPSTWEM, a kiedy WYKROCZENIEM? Jaka KARA grozi za JAZDĘ PO PIJANEMU? [kliknij!]

Po zmianach wprowadzonych przez Trybunał Konstytucyjny każdy, kto pod wpływem alkoholu spowoduje śmiertelny wypadek, będzie zajmował się dziećmi, wszczynał bójki lub narażał życie innych osób, jeśli nie wyrazi na to zgody, nie będzie mógł mieć pobranej krwi w celu ustalenia ilości alkoholu we krwi. Aby nie narażać sfery nietykalności osobistej i wolności osobistej lekarz będzie mógł określać poziom nietrzeźwości podejrzanego tylko na podstawie obserwacji, którą bardzo łatwo można później podważyć w sądzie.

Badanie alkomatem: będą nowe przepisy  

Kierowca ma natomiast obowiązek poddania się badaniu alkomatem, jeśli policjanci stwierdza taką konieczność. Jedynie chorzy na astmę mogą odmówić badania.

1 stycznia 2015 roku najprawdopodobniej wejdzie w życie ustawa, która umożliwi użycie siły do przytrzymywania nietrzeźwych sprawców wypadków w celu pobrania krwi do oceny poziomu alkoholu w organizmie.

 


MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Co trzeba wiedzieć na temat badania alkomatem? Czy można oszukać alkomat?

Badanie alkomatem niepokoi każdego kontrolowanego kierowcę. Nic dziwnego, bo jego wynik nie zawsze jest prawdziwy i czasami mimo, iż nie piliśmy alkoholu dłużej niż dobę, na wyświetlaczu wcale nie...

Aktualizacja: 07.08.2013 13:00
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Edyta Olszówka – kim jest? [KARIERA, RODZINA, SKANDALE]
Edyta Olszówka – kim jest? [KARIERA, RODZINA, SKANDALE]

Edyta Olszówka jest aktorką teatralną, filmową i serialową. Szerokiej publiczności ...

BAZA PORAD

Mowimyjak.pl - MOTORYZACJA, serwis AUTO i MOTO. PORADY na temat samochodów, motocykli. Jakie są zasady bezpiecznej jazdy samochodem? Jak oszczędzać paliwo? INFORMACJE jak przygotować auto na zimę, jak eksploatować AUTO w ZIMĘ? Jaki wybrać kolor auta? Diesel czy benzyna? Kodeks drogowy i prawo jazdy - które przepisy są najczęściej łamane? Rejestracja auta bez problemów. Które auta na każdą kieszeń lub które auto dla rodziny. Jaki z Ciebie kierowca? Zobacz przegląd aut z napędem 4x4. SPRAWDŹ jak uniknąć spadku wartości twojego auta oraz czy kupić auto nowe czy używane. Jakie są zalety samochodów używanych lub opon używanych do Twojego auta? PORADY w Mowimyjak.pl.  Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.