porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
OSTRZEJSZY taryfikator punktów karnych od 9 czerwca 2012. Czy łatwiej stracić prawo jazdy? CZ. 3 9 maja 2012 w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane rozporządzenie ministra ...
Co daje kierowcy jadącemu płatnym odcinkiem autostrady system viaAUTO?

Co to jest viaAUTO? Jak działa system opłat za autostrady?

Od 1 czerwca 2012 roku kierowcom samochodów osobowych ułatwiono płacenie za pokonywanie płatnych odcinków dróg. Dzięki systemowi viaAUTO opłaty za przejazd autostradą pobierane są bezgotówkowo. Jak to działa?

Poruszając się po polskich autostradach, należy pamiętać, że niektóre odcinki tych dróg są płatne. Miejsc poboru opłat nie da się przegapić. Przy bramce wjazdowej pobiera się bilet, a przy zjazdowej należy go oddać i zapłacić za przejechany odcinek gotówką lub kartą.

Jak działa system viaAUTO?

Od 1 czerwca 2012 roku kierowcy samochodów osobowych mogą dobrowolnie dołączyć do systemu viaTOLL. Kierowcy muszą zaopatrzyć się w urządzenie pokładowe viaAUTO, które automatycznie płaci za przejazd bezgotówkowo. Dzięki temu kierowca nie traci czasu na zatrzymanie w miejscu poboru opłat. Urządzenie kosztuje 135 zł. Nakleja się je na wewnętrzną górną część przedniej szyby i jest zasilane baterią, która ma żywotność do 7 lat.

Stawki opłat dla samochodów osobowych oraz o dopuszczalnej masie całkowitej mniejszej bądź równej 3,5 tony wynoszą 10 groszy za kilometr. W systemie elektronicznym opłaty za przejazd konkretnym odcinkiem autostrady naliczane są dzięki komunikacji między przekaźnikami a urządzeniem pokładowym zamontowanym w pojeździe. System viaAUTO nie wymaga gromadzenia rachunków za przejazd.

Jakie płacić za przejazd autostradą poprzez viaAUTO?

Konto przedpłacone anonimowe. Działa na podobnej zasadzie jak telefon na kartę. Przed skorzystaniem z urządzenia viaAUTO trzeba naładować konto. Każdy przejazd sprawia, że z konta pobierana jest stosowna opłata. Co jakiś czas trzeba naładować konto w jednym z Miejsc Obsługi Klienta lub przelewem. Zaletą jest uproszczona procedura rejestracji - nie trzeba przedstawiać żadnych dokumentów.

Konto przedpłacone personalizowane. Zasady rozliczania są identyczne jak w przypadku konta niespersonalizowanego, jednak użytkownicy, którzy zdecydowali się na podanie swoich danych i rejestrację, mają m.in. możliwość korzystania z portalu self-care na stronie internetowej viaTOLL.pl. Mogą też śledzić historię transakcji, stan swojego konta oraz doładowywać je przez Internet.

Konto z odroczoną płatnością. To konto szczególnie atrakcyjne dla firm. Formalności przy rejestracji jest nieco więcej i należy wnieść kaucję, np. gotówkową, w wysokości minimum 195 zł. Zaletą tego konta jest możliwość jednorazowego zapłacenia za wszystkie przejazdy pod koniec okresu rozliczeniowego.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
A1 w sierpniowe weekendy za darmo [SZCZEGÓŁY] A1 w sierpniowe weekendy za darmo [SZCZEGÓŁY]

W sierpniowe weekendy autostradą A1 pojedziemy za darmo. Decyzja ta – jak zapewnia nas premier Donald Tusk – ma okresowo rozwiązać problem z korkami. W dalszej perspektywie rząd ma opracować...

Opłata ViaToll. Jak przebiega kontrola opłaty viaToll? Kto kontroluje opłaty viaToll?

Kontrola opłat viaToll - opłat za przejazdy autostradami i niektórymi drogami krajowymi, dla samochodów o masie powyżej 3,5 tony - odbywa się automatycznie. Informacje z urządzeń viaBox zbierają...

Ile kosztuje przejazd autostradą A4?

Od 1 czerwca 2012 zaczęły być naliczane opłaty za przejazd autostradą A4. Na odcinku Wrocław - Gliwice liczącym 164 km kierowcy muszą zapłacić za każdy kilometr. Ile będą musieli płacić motocykliści,...

Aktualizacja: 05.06.2012 01:27
Autor: Rafał Mądry
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Krzysztof Hołowczyc - kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Krzysztof Hołowczyc - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Krzysztof Hołowczyc, kim jest kierowca rajdowy? Co o nim wiemy?

Mowimyjak.pl - MOTORYZACJA, serwis AUTO i MOTO. PORADY na temat samochodów, motocykli. Jakie są zasady bezpiecznej jazdy samochodem? Jak oszczędzać paliwo? INFORMACJE jak przygotować auto na zimę, jak eksploatować AUTO w ZIMĘ? Jaki wybrać kolor auta? Diesel czy benzyna? Kodeks drogowy i prawo jazdy - które przepisy są najczęściej łamane? Rejestracja auta bez problemów. Które auta na każdą kieszeń lub które auto dla rodziny. Jaki z Ciebie kierowca? Zobacz przegląd aut z napędem 4x4. SPRAWDŹ jak uniknąć spadku wartości twojego auta oraz czy kupić auto nowe czy używane. Jakie są zalety samochodów używanych lub opon używanych do Twojego auta? PORADY w Mowimyjak.pl.  Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.