porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak umyć stare, zapuszczone elementy silnika, skrzyni biegów itp.
Jak umyć stare, zapuszczone elementy silnika, skrzyni biegów itp. Stan zewnętrzny jednostki napędowej jest istotny, ponieważ pozwala wykryć i ...
Alternator samochodowy: do czego służy? Jak jest zbudowany alternator? Za co odpowiada w aucie?

ALTERNATOR SAMOCHODOWY. Do czego służy alternator w samochodzie?

W aucie nie zajedziesz daleko bez benzyny, ale równie ważna jest instalacja elektryczna. Gdyby nie było w niej urządzenia wytwarzającego prąd, samochód też przestałby jeździć. Mówimy, jak działa alternator samochodowy.

Zadaniem alternatora jest zamiana energii mechanicznej w prąd zasilający instalację elektryczną samochodu. Alternator jest rodzajem synchronicznej prostownicy prądu przemiennego, pracującej przy zmiennej prędkości obrotowej. Moment obrotowy z pracującego silnika spalinowego zostaje przeniesiony za pomocą przekładni pasowej na wirnik alternatora. Po osiągnięciu odpowiednio wysokiej prędkość obrotowej alternator zaczyna wytwarzać prąd zmienny, który jest prostowany przez układ diod.

Alternator utrzymuje także akumulator w stanie naładowania, pamiętajmy bowiem, że prąd w naszym samochodzie bierze się przede wszystkim z alternatora, a akumulator ma jedynie dostarczyć energię potrzebną do rozruchu jednostki napędowej pojazdu oraz do zasilenia urządzeń elektrycznych w trakcie postoju. Zasila także instalację w momencie, gdy silnik pojazdu jest włączony, ale jego prędkość obrotowa jest zbyt mała, aby alternator mógł dostarczyć wymaganą ilość prądu.

Dawniej w samochodach stosowano prądnice prądu stałego, ale te urządzenia były zbyt mało wydajne jak na rosnące wymagania prądowe aut i coraz większą liczbę odbiorników energii.

Kiedy więc w samochodzie zapala nam się czerwona lampka z symbolem akumulatora, to najpewniej chodzi jednak o problem z alternatorem. Jej migotanie podczas pracy silnika, czy też słabe świecenie, świadczyć może o usterkach w układzie ładowania. Powodem świecenia może też być zerwany pasek klinowy napędzający alternator. Z kolei zużycie elementów mechanicznych, takich jak szczotki, pierścienie czy łożyskowania, objawia się wzmożonym hałasem. Niesprawność tego układu może doprowadzić do uszkodzenia drogich elektronicznych elementów samochodu.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Regeneracja alternatora - czy warto? Regeneracja alternatora - czy warto?

Alternator odpowiada za ładowanie akumulatora. Gdy odmawia posłuszeństwa, stajemy przed wyborem - regenerować alternator czy kupić nowy? Czy w ogóle warto regenerować alternator?

Do czego służy w samochodzie akumulator?

Każdy wie, gdzie jest w aucie akumulator i jak wygląda. Ale czy na pewno wszyscy uświadamiają sobie rolę, jaką spełnia w naszym pojeździe? Mówimy jak działa i do czego służy akumulator...

Aktualizacja: 25.06.2013 17:12
Autor:
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Zbigniew Wodecki – kim jest? Co osiągnął?
Zbigniew Wodecki – kim jest? Co osiągnął?

Zbigniew Wodecki szerokiej publiczności znany jest przede wszystkim z wykonania ...

Mowimyjak.pl - MOTORYZACJA, serwis AUTO i MOTO. PORADY na temat samochodów, motocykli. Jakie są zasady bezpiecznej jazdy samochodem? Jak oszczędzać paliwo? INFORMACJE jak przygotować auto na zimę, jak eksploatować AUTO w ZIMĘ? Jaki wybrać kolor auta? Diesel czy benzyna? Kodeks drogowy i prawo jazdy - które przepisy są najczęściej łamane? Rejestracja auta bez problemów. Które auta na każdą kieszeń lub które auto dla rodziny. Jaki z Ciebie kierowca? Zobacz przegląd aut z napędem 4x4. SPRAWDŹ jak uniknąć spadku wartości twojego auta oraz czy kupić auto nowe czy używane. Jakie są zalety samochodów używanych lub opon używanych do Twojego auta? PORADY w Mowimyjak.pl.  Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.