porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Rejestracja samochodu. Jakie są niezbędne dokumenty i opłaty? Zakup własnego auta to dopiero połowa sukcesu. Pierwszą wycieczkę musi ...
Tajemnicze oznaczenia systemów ABS, ASR, ESP w samochodzie, nie tyko dla wtajemniczonych

ABS, ASR, ESP w samochodach. Co dla kierowcy oznaczają te skróty?

ABS, ASR, ESP w samochodach. Co dla kierowcy oznaczają te skróty?

ABS, ASR, ESP w samochodach zwiększają komfort i bezpieczeństwo jazdy

fot.: MURATOR
Jeśli przymierzasz się do kupna samochodu, sprawdź czy posiada on podstawowe urządzenia służące poprawieniu bezpieczeństwa jazdy (ABS, ASR, ESP). Co te skróty oznaczają dla kierowcy i do czego służą? Podstawowy ABS jest odpowiedzialny za bezpieczne hamowanie, zaś ASR i ESP sprawią, że poczujesz się bardziej komfortowo podczas prowadzenia samochodu, przyspieszania i wchodzenia w zakręty.

Bezpieczna jazda z ABS

ABS to skrót, który możemy przetłumaczyć z języka niemieckiego (antiblockiersystem) lub z angielskiego (Anti-Lock Braking System). Oznacza układ mechaniczny (część układu hamulcowego stosowany w samochodach (lub innych pojazdach mechanicznych) w celu zapobiegania blokowania się kół w trakcie hamowania. ABS zapobiega zjawiskom występującym po zablokowaniu kół, takim jak: poślizg, ściąganie samochodu w bok, ogólnie rzecz biorąc - utrata kontroli nad prowadzeniem samochodu. Długość drogi hamowania pojazdu wyposażonego w system ABS w porównaniu do identycznego pojazdu bez tego systemu uzależniona jest od kilku czynników, takich jak: warunki zewnętrzne oraz umiejętności kierowcy. W samochodzie wyposażonym w system ABS, najefektywniejszy sposobem hamowania jest jak najszybsze i jak najmocniejsze wciśnięcie pedału hamulca. Należy pamiętać, że w niektórych wypadkach stosowanie ABS jest niewskazane. Wydłużenie drogi hamowania może doprowadzić do utraty panowania nad rytmem jazdy w samochodzie rajdowym lub terenowym, gdzie dynamicznie zmieniające się warunki drogowe preferują twarde hamowanie i umiejętności kontrolowanego poślizgu. Krótko mówiąc - jeśli jesteś dobrym kierowcą i wykorzystujesz w trakcie jazdy umiejętności rajdowe - unikaj ABS. 

ASR - więcej niż ABS

ASR wykorzystuje elementy systemu ABS. Skrót ASR oznacza system kontroli trakcji, którego głównym zadaniem jest niedopuszczenie do nadmiernego poślizgu kół pojazdu podczas przyspieszania (co przejawia się buksowaniem). Pośrednio ASR pomaga pokonywać zakręty. Większość systemów działa jedynie w zakresie niskich prędkości pojazdu (do 40 km/h), aczkolwiek budowane są wersje działające dla całego zakresu prędkości. Działanie ASR wpływa na zmniejszenie zużycia opon i paliwa. 

ESP - bezpieczne wiraże razem z ABS i ASR

ESP czyli elektroniczny program stabilizacji to układ stabilizujący tor jazdy samochodu w trakcie pokonywania zakrętu. Jest nadrzędny w stosunku do dwóch wcześniej opisanych ponieważ przejmuje kontrolę nad połączonymi układami ABS i ASR. System ten uaktywnia się samoczynnie, wyhamowując jedno lub kilka kół, z chwilą, gdy odpowiedni czujnik wykryje tendencję do wyślizgnięcia się samochodu z zakrętu. Niektórzy producenci zamiast skrótu ESP używają VSC lub STC.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Dobre rady dla kierowców. Jak ułatwić sobie współpracę z autem? Dobre rady dla kierowców. Jak ułatwić sobie współpracę z autem?

Nie tylko na drodze zdarzają się trudne sytuacje. Warto znać sposoby na radzenie sobie z drobnymi uciążliwościami, szczególnie zimą dającymi się kierowcom we znaki.

Jak się nie dać zabić na przejściu dla pieszych? Jak się nie dać zabić na przejściu dla pieszych?

Podobno pieszym w naszym kraju grozi śmierć niemalże zaraz po wyjściu z domu, więc trzeba zmienić (znów) prawo o ruchu drogowym, nakazać kierowcom zatrzymywania się, gdy pieszy się zbliża do...

Kodeks Drogowy. Dlaczego nie jest możliwe wprowadzenie w Polsce przepisu nakazującego kierowcom zatrzymywanie się przed przejściem, gdy zbliżają się do niego piesi?

Walka pieszych z kierowcami nasila się przy każdej nowelizacji Kodeksu Drogowego? Jakie są najnowsze żądania pieszych i co na to kierowcy?

Aktualizacja: 26.09.2011 10:20
Autor: Adam Blaszka
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Eugeniusz Bodo: kariera i rodzina

Eugeniusz Bodo, gwiazdor przedwojennego kina i teatru, zadziwiał swoją wszechstronnością ...

Mowimyjak.pl - MOTORYZACJA, serwis AUTO i MOTO. PORADY na temat samochodów, motocykli. Jakie są zasady bezpiecznej jazdy samochodem? Jak oszczędzać paliwo? INFORMACJE jak przygotować auto na zimę, jak eksploatować AUTO w ZIMĘ? Jaki wybrać kolor auta? Diesel czy benzyna? Kodeks drogowy i prawo jazdy - które przepisy są najczęściej łamane? Rejestracja auta bez problemów. Które auta na każdą kieszeń lub które auto dla rodziny. Jaki z Ciebie kierowca? Zobacz przegląd aut z napędem 4x4. SPRAWDŹ jak uniknąć spadku wartości twojego auta oraz czy kupić auto nowe czy używane. Jakie są zalety samochodów używanych lub opon używanych do Twojego auta? PORADY w Mowimyjak.pl.  Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.