porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Książę Jan Lubomirski-Lanckoroński: kim jest?
Książę Jan Lubomirski-Lanckoroński: kim jest? "Jestem człowiekiem czynu, dla którego liczy się dobra energia i ...
Kilar nie żyje. Co warto wiedzieć o Wojciechu Kilarze?

Wojciech Kilar nie żyje. Kim był Wojciech Kilar?

Wojciech Kilar nie żyje. Znany kompozytor zmarł 29 grudnia 2013 roku w wieku 81 lat. Jego kompozycje znamy wszyscy, choć nie każdy z nas sobie to uświadamia. Wojciech Kilar komponował bowiem nie tylko muzykę symfoniczną. Szerszej publiczności znany jest przede wszystkim ze swoich kompozycji filmowych. Co warto wiedzieć o Wojciechu Kilarze?

Wojciech Kilar rodził się 17 lipca 1932 we Lwowie, jego ojciec był lekarzem, matka – aktorką teatralną. Jako dziecko nięchetnie uczył się gry na fortepianie u pani Reissówny. W latach 1946-1947 kontynuował naukę gry na fortepianie w Państwowej Średniej Szkole Muzycznej nr 2 w Rzeszowie u K. Mirskiego.

Zadebiutował w 1947 na konkursie Młodych Talentów, wykonując własne Dwie miniatury dziecięce (II nagroda). W latach 1947–1948 uczęszczał do Państwowego Liceum Muzycznego w Krakowie w klasie M. Bilińskiej-Riegerowej (fortepian) oraz A. Malawskiego (harmonia – prywatnie), zaś w latach 1948–1950 do Państwowego Liceum Muzycznego w Katowicach u W. Markiewiczówny (fortepian).

Równocześnie pobierał prywatne lekcje kompozycja u B. Woytowicza. Po ukończeniu szkoły średniej rozpoczął studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach. Studiował u Władysławy Markiewiczówny (fortepian), Artura Malawskiego (teoria muzyki) i Bolesława Woytowicza (fortepian i kompozycja). Dyplom ukończenia studiów z wyróżnieniem uzyskał w 1955 roku. W tym samym roku otrzymał II nagrodę za Małą uwerturę na Konkursie Utworów Symfonicznych na V Festiwalu Młodzieży w Warszawie.

Jako kompozytor Kilar zadebiutował w końcu lat 50. na pierwszych edycjach festiwalu Warszawska Jesień. Początkowo jego twórczość pozostawała pod wpływem polskiego i europejskiego neoklasycyzmu. 

Od początku lat sześćdziesiątych współtworzył wraz z Krzysztofem Pendereckim i Henrykiem Góreckim nową, polską szkołę awangardową oraz nowy kierunek we współczesnej muzyce zwany sonoryzmem, nawiązywał do serializmu i dodekafonii. 

W połowie lat siedemdziesiątych Kilar uprościł swój język muzyczny, zaczął coraz wyraźniej nawiązywać do tradycji, w jego muzyce pojawiły się inspiracje ludowe i religijne. Punktem zwrotnym był Krzesany (1974). 

Jedank Wojciech Kilar najpowszechniej znany jest jako kompozytor muzyki filmowej. Napisał muzykę do ponad 130 filmów. Pracę nad kompozyjami filmowymi rozpoczął już w 1958, muzyką do filmu NarciarzeN. Brzozowskiej. Współpracował z:

 • Bohdanem Porębą (Hubal,Lunatycy), 

 • Andrzejem Wajdą, 

 • Kazimierzem Kutzem,

 • Krzysztofem Zanussim (począwszy od Struktury kryształu stworzył muzykę do niemal wszystkich filmów tego reżysera), 

 • Krzysztofem Kieślowskim, 

 • Stanisławem Różewiczem, 

 • Wojciechem Hasem,

 • Tadeuszem Konwickim, 

 • Markiem Piwowskim, 

 • Romanem Polańskim, 

 • Francisem Fordem Coppolą, 

 • Jane Campion.

Muzyka filmowa stworzona przez Wojciecha Kilara cieszy się międzynarodowym uznaniem i popularnością, a wyjątkowy sukces odniósł kompozytor Drakulą.

W 1999 otrzymał propozycję od reżysera Petera Jacksona na napisanie muzyki do filmu Władca Pierścieni. Kompozytor początkowo się zgodził, ale ostatecznie do współpracy nie doszło.

(źródło WIKIPEDIA)

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 04.12.2014 15:23
Autor: asmialek - tekst użytkownika portalu Mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Oscary 2015: IDA. Agata Kulesza - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Agata Kulesza-Figurska jest jedną z lepiej rozpoznawalnych polskich aktorek. Przez ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. W dziale Kto jest kim poznasz sławnych ludzi. Mówimy kim jest Natalia Siwiec, co robią Grycanki, ile książek napisała Katarzyna Grochola. Prezentujemy zdjęcia i galerie sławnych osób. Leksykon sylwetek. Poznasz nowinki i ciekawostki na temat znanych ludzi. Prezentacja znanych ludzi z różnych dziedzin życia. Portrety. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.