porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Książę Jan Lubomirski-Lanckoroński: kim jest?
Książę Jan Lubomirski-Lanckoroński: kim jest? "Jestem człowiekiem czynu, dla którego liczy się dobra energia i ...
Kilar nie żyje. Co warto wiedzieć o Wojciechu Kilarze?

Wojciech Kilar nie żyje. Kim był Wojciech Kilar?

Wojciech Kilar nie żyje. Znany kompozytor zmarł 29 grudnia 2013 roku w wieku 81 lat. Jego kompozycje znamy wszyscy, choć nie każdy z nas sobie to uświadamia. Wojciech Kilar komponował bowiem nie tylko muzykę symfoniczną. Szerszej publiczności znany jest przede wszystkim ze swoich kompozycji filmowych. Co warto wiedzieć o Wojciechu Kilarze?

Wojciech Kilar rodził się 17 lipca 1932 we Lwowie, jego ojciec był lekarzem, matka – aktorką teatralną. Jako dziecko nięchetnie uczył się gry na fortepianie u pani Reissówny. W latach 1946-1947 kontynuował naukę gry na fortepianie w Państwowej Średniej Szkole Muzycznej nr 2 w Rzeszowie u K. Mirskiego.

Zadebiutował w 1947 na konkursie Młodych Talentów, wykonując własne Dwie miniatury dziecięce (II nagroda). W latach 1947–1948 uczęszczał do Państwowego Liceum Muzycznego w Krakowie w klasie M. Bilińskiej-Riegerowej (fortepian) oraz A. Malawskiego (harmonia – prywatnie), zaś w latach 1948–1950 do Państwowego Liceum Muzycznego w Katowicach u W. Markiewiczówny (fortepian).

Równocześnie pobierał prywatne lekcje kompozycja u B. Woytowicza. Po ukończeniu szkoły średniej rozpoczął studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach. Studiował u Władysławy Markiewiczówny (fortepian), Artura Malawskiego (teoria muzyki) i Bolesława Woytowicza (fortepian i kompozycja). Dyplom ukończenia studiów z wyróżnieniem uzyskał w 1955 roku. W tym samym roku otrzymał II nagrodę za Małą uwerturę na Konkursie Utworów Symfonicznych na V Festiwalu Młodzieży w Warszawie.

Jako kompozytor Kilar zadebiutował w końcu lat 50. na pierwszych edycjach festiwalu Warszawska Jesień. Początkowo jego twórczość pozostawała pod wpływem polskiego i europejskiego neoklasycyzmu. 

Od początku lat sześćdziesiątych współtworzył wraz z Krzysztofem Pendereckim i Henrykiem Góreckim nową, polską szkołę awangardową oraz nowy kierunek we współczesnej muzyce zwany sonoryzmem, nawiązywał do serializmu i dodekafonii. 

W połowie lat siedemdziesiątych Kilar uprościł swój język muzyczny, zaczął coraz wyraźniej nawiązywać do tradycji, w jego muzyce pojawiły się inspiracje ludowe i religijne. Punktem zwrotnym był Krzesany (1974). 

Jedank Wojciech Kilar najpowszechniej znany jest jako kompozytor muzyki filmowej. Napisał muzykę do ponad 130 filmów. Pracę nad kompozyjami filmowymi rozpoczął już w 1958, muzyką do filmu NarciarzeN. Brzozowskiej. Współpracował z:

 • Bohdanem Porębą (Hubal,Lunatycy), 

 • Andrzejem Wajdą, 

 • Kazimierzem Kutzem,

 • Krzysztofem Zanussim (począwszy od Struktury kryształu stworzył muzykę do niemal wszystkich filmów tego reżysera), 

 • Krzysztofem Kieślowskim, 

 • Stanisławem Różewiczem, 

 • Wojciechem Hasem,

 • Tadeuszem Konwickim, 

 • Markiem Piwowskim, 

 • Romanem Polańskim, 

 • Francisem Fordem Coppolą, 

 • Jane Campion.

Muzyka filmowa stworzona przez Wojciecha Kilara cieszy się międzynarodowym uznaniem i popularnością, a wyjątkowy sukces odniósł kompozytor Drakulą.

W 1999 otrzymał propozycję od reżysera Petera Jacksona na napisanie muzyki do filmu Władca Pierścieni. Kompozytor początkowo się zgodził, ale ostatecznie do współpracy nie doszło.

(źródło WIKIPEDIA)

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 04.12.2014 15:23
Autor: asmialek - tekst użytkownika portalu Mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Ks. Michał Janocha, nowy warszawski biskup pomocniczy. Kim jest?
Ks. Michał Janocha, nowy warszawski biskup pomocniczy. Kim jest?

Ksiądz profesor Michał Janocha to nowy biskup pomocniczy w Warszawie ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. W dziale Kto jest kim poznasz sławnych ludzi. Mówimy kim jest Natalia Siwiec, co robią Grycanki, ile książek napisała Katarzyna Grochola. Prezentujemy zdjęcia i galerie sławnych osób. Leksykon sylwetek. Poznasz nowinki i ciekawostki na temat znanych ludzi. Prezentacja znanych ludzi z różnych dziedzin życia. Portrety. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.