porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
JAROSŁAW PIĘTA, poseł PO - KIM JEST poseł PO z Sosnowca. Zobacz SYLWETKĘ posła Jarosław Pięta, poseł Sejmu VII kadencji. Wybrany z list Platformy ...
Historia dojścia do władzy prezydenta Syrii

Kim jest prezydent Syrii? Czy Baszar Al- Assad od zawsze miał być prezydentem Syrii?

Kim jest prezydent Syrii? Czy Baszar Al- Assad od zawsze miał być prezydentem Syrii?
fot.: Magdalena Dziadosz
W krajach arabskich rozpowszechnia się wiosna ludów. Społeczeństwo buntuje się przeciwko dyktatorom, padają kolejny rządy w Egipcie, Tunezji, Libii. Kim jest syryjski prezydent jeden z ostatnich nie obalonych przywódców?

Baszar wraz z ojcem i bratem

Baszar Al- Assad jest u władzy stosunkowo krótko, jak na przywódcę kraju arabskiego, bo od 2000 r. Jego ojciec- Hafiz Al- Assad rządził Syrią od 1971 r. Hafiz, ojciec dwóch synów - starszego Basela i młodszego Baszar, w trakcie swojej prezydentury wykształcił na swego następcę starszego - Basela, jednak ten zginął w wypadku samochodowym w 1994 r.

Rodzina prezydenta Syrii

Baszar nie był zainteresowany polityką i dojściem do władzy, jego żona Asma jest angielką syryjskiego pochodzenia. Baszar i Asma mieszkali w Londynie, przyszły wódz pracował jako okulista i wcale nie był zainteresowany polityką, jednak po śmierci brata okazało się, że nie ma większego wyboru i będzie musiał kontynuować dzieło swojego ojca. Gdy Hafiz umarł na zawał serca w 2000 r. Baszar miał 35 lat. Syryjskie prawo nakazuje, że prezydent w chwili obejmowania stanowiska musi mieć co najmniej 40. Prawo zostało szybko skorygowane i prezydent został zaprzysiężony.

Wizerunek prezydenta

W Syrii prezydent jest obecny wszędzie. Podobnie jak Hafiz jest na rondach, gdzie jako posąg w żołnierskim stroju pozdrawia lud. Jest na billbordach uśmiechając się ze zdjęcia przy swoim biurku czy w kafejkach internetowych z plakatu, na którym widnieje z dziećmi jeżdżąc z nimi na rowerach po ogrodzie. Społeczeństwo pokładało wielkie nadzieje w nowym przywódcy - liczyli iż wraz z żoną urodzoną w Anglii wedrze się na Bliski Wschód demokracja, jednak jak pokazuje historia najnowsza były to płonne nadzieje.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 30.12.2011 09:18
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Zmarł Richard Glatzer. Kim był?
Zmarł Richard Glatzer. Kim był?

Richard Glatzer nie żyje. Reżyser chorował na stwardnienie zanikowe boczne ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. W dziale Kto jest kim poznasz sławnych ludzi. Mówimy kim jest Natalia Siwiec, co robią Grycanki, ile książek napisała Katarzyna Grochola. Prezentujemy zdjęcia i galerie sławnych osób. Leksykon sylwetek. Poznasz nowinki i ciekawostki na temat znanych ludzi. Prezentacja znanych ludzi z różnych dziedzin życia. Portrety. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.