porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
JAROSŁAW PIĘTA, poseł PO - KIM JEST poseł PO z Sosnowca. Zobacz SYLWETKĘ posła Jarosław Pięta, poseł Sejmu VII kadencji. Wybrany z list Platformy ...
Historia dojścia do władzy prezydenta Syrii

Kim jest prezydent Syrii? Czy Baszar Al- Assad od zawsze miał być prezydentem Syrii?

Kim jest prezydent Syrii? Czy Baszar Al- Assad od zawsze miał być prezydentem Syrii?
fot.: Magdalena Dziadosz
W krajach arabskich rozpowszechnia się wiosna ludów. Społeczeństwo buntuje się przeciwko dyktatorom, padają kolejny rządy w Egipcie, Tunezji, Libii. Kim jest syryjski prezydent jeden z ostatnich nie obalonych przywódców?

Baszar wraz z ojcem i bratem

Baszar Al- Assad jest u władzy stosunkowo krótko, jak na przywódcę kraju arabskiego, bo od 2000 r. Jego ojciec- Hafiz Al- Assad rządził Syrią od 1971 r. Hafiz, ojciec dwóch synów - starszego Basela i młodszego Baszar, w trakcie swojej prezydentury wykształcił na swego następcę starszego - Basela, jednak ten zginął w wypadku samochodowym w 1994 r.

Rodzina prezydenta Syrii

Baszar nie był zainteresowany polityką i dojściem do władzy, jego żona Asma jest angielką syryjskiego pochodzenia. Baszar i Asma mieszkali w Londynie, przyszły wódz pracował jako okulista i wcale nie był zainteresowany polityką, jednak po śmierci brata okazało się, że nie ma większego wyboru i będzie musiał kontynuować dzieło swojego ojca. Gdy Hafiz umarł na zawał serca w 2000 r. Baszar miał 35 lat. Syryjskie prawo nakazuje, że prezydent w chwili obejmowania stanowiska musi mieć co najmniej 40. Prawo zostało szybko skorygowane i prezydent został zaprzysiężony.

Wizerunek prezydenta

W Syrii prezydent jest obecny wszędzie. Podobnie jak Hafiz jest na rondach, gdzie jako posąg w żołnierskim stroju pozdrawia lud. Jest na billbordach uśmiechając się ze zdjęcia przy swoim biurku czy w kafejkach internetowych z plakatu, na którym widnieje z dziećmi jeżdżąc z nimi na rowerach po ogrodzie. Społeczeństwo pokładało wielkie nadzieje w nowym przywódcy - liczyli iż wraz z żoną urodzoną w Anglii wedrze się na Bliski Wschód demokracja, jednak jak pokazuje historia najnowsza były to płonne nadzieje.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 30.12.2011 09:18
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Tomasz Wróblewski – kim jest nowy naczelny WPROST?

Tomasz Wróblewski – zwolniony z „Rzeczpospolitej” w listopadzie 2012 roku w ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. W dziale Kto jest kim poznasz sławnych ludzi. Mówimy kim jest Natalia Siwiec, co robią Grycanki, ile książek napisała Katarzyna Grochola. Prezentujemy zdjęcia i galerie sławnych osób. Leksykon sylwetek. Poznasz nowinki i ciekawostki na temat znanych ludzi. Prezentacja znanych ludzi z różnych dziedzin życia. Portrety. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.