porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Kim była OKSANA MAKAR, brutalnie zgwałcona i podpalona przez synów ukraińskich notabli? Historią śmierci 19-letniej Ukrainki, która została brutalnie zgwałcona i podpalona ...
Pierwsza gejowska para, która zawarła związek partnerski była z Danii, bowiem ten kraj jako pierwszy na świecie wprowadził legalizację jednopłciowych związków

Pierwszy ślub gejów. Kim byli geje, którzy jako pierwsi zarejestrowali jednopłciowy związek partnerski?

Pierwszą gejowską parą na świecie, której udało się zarejestrować swój związek stanowili Duńczycy: Axel i Eigil Axgil. Było to 1 października 1989 roku. Obaj panowie byli już koło siedemdziesiątki, bo na zalegalizowanie związku czekali pół wieku! Mówimy, jak doszło do zawarcia pierwszego w historii związku homoseksualistów.

Zdjęcia z zawarcia związku partnerskiego przez Axela i Eigila Axgila, które obiegły świat 1 października 1989 roku – mogą niejednego wzruszyć. W otwartym powozie, który zawiózł partnerów pod urząd stanu cywilnego w Kopenhadze, widać dwoje całujących się staruszków.

Obaj panowie przeszło pół wieku czekali, a raczej walczyli o zalegalizowanie swojego związku! Axel Lundahl-Madsen i Eigil Eskildsen byli parą od lat 40. XX wieku.

Nawet ich wspólne nazwisko było ich manifestem, w którym deklarowali swoją gotowość do zawarcia związku małżeńskiego. Stworzyli je z połączenia swoich imion jeszcze w… 1950 roku!

O prawa gejów walczyli od samego początku. Już w 1948 roku para wraz z kilkoma innymi osobami założyła stowarzyszenie progejowskie F-48. Był to skrót od Forbundet af 1948, czyli Stowarzyszenie 1948 roku. Nazwa nawiązywała do roku, w którym uchwalono Powszechną Deklarację Praw Człowieka, bowiem Axel i Egil dopatrywali się w tym dokumencie końca dyskryminacji mniejszości seksualnych.

Ta pierwsza duńska organizacja na rzecz osób homoseksualnych cieszyła się od początku dużym zainteresowaniem, w 1951 roku miała już 1339 członków oraz filie w innych krajach Skandynawii – w Norwegii i Szwecji.

Z czasem dzieło Axela i Egila przekształciło się w Duńskie Narodowe Stowarzyszenie Gejów i Lesbijek, co miało miejsce w 1985 roku. Panowie wydawali razem przez lata pismo dla gejów i lesbijek zatytułowane „Vennen” (Przyjaciel).

Pierwszy jednopłciowy związek partnerski

W końcu po ponad pół wieku bycia razem Axel i Eigil Axgil zarejestrowali związek partnerski. Było to 1 października w Kopenhadze. Ceremonii przewodniczył wiceburmistrz Kopenhagi, Tom Ahlberg.

Ponieważ było to wydarzenie bez precedensu – po raz pierwszy na świecie para gejowska legalizowała swój związek w urzędzie, Axigilom towarzyszyło olbrzymie zainteresowanie mediów. Zdjęcia całujących i obejmujących się staruszków obiegły cały świat.

Było to wielkie wydarzenie dla całego środowiska LGBT. Zarazem Dania, wprowadzając w 1989 roku związki partnerskie i dopuszczając prawo do ich zawierania przez osoby tej samej płci, jako pierwsza dokonała wyłomu w murze niechęci do rejestracji związków homoseksualnych.

W kolejnych latach następne państwa Skandynawii zaczęły wprowadzać podobne prawo. Dziś geje i lesbijki mogą zawierać związki partnerskie lub nawet jednopłciowe małżeństwa w większości państw Europy, w sporej części Ameryki Północnej i Południowej oraz Australii.

Duża w tym zasługa pierwszej gejowskiej zalegalizowanej parze na świecie - Axela i Eigila Axgila.

Egil Axgil zmarł w 1995 roku w wieku 73 lat, natomiast jego partner Axel zmarł w 2011 roku w wieku 86 lat.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Lalka Podobińska - kim jest? [KARIERA, RODZINA] Lalka Podobińska - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Lalka Podobińska jest działaczką społeczną, a od 2012 roku również dyrektorką biura poselskiego Anny Grodzkiej. Choć prywatnie jest osobą heteroseksualną, jej wkład zwiększenia świadomości na temat...

Jędrzej i Marek Idziak-Sępkowscy. Kim są, jak zawarli gejowski ślub? Jędrzej i Marek Idziak-Sępkowscy. Kim są, jak zawarli gejowski ślub?

W Polsce, w której zakazane są śluby par homoseksualnych, a ustawa o związkach partnerskich nie ujrzała światła dziennego, im udało się tak ominąć prawo, że można by ich właściwie uznać za w pełni...

Co robi Krystyna Pawłowicz w Sejmie? Poseł Pawłowicz interesują nie tylko geje i lesbijki! Co robi Krystyna Pawłowicz w Sejmie? Poseł Pawłowicz interesują nie tylko geje i lesbijki!

Jako poseł Krystyna Pawłowicz zajmuje się głównie sprawami Unii Europejskiej. In vitro bądź związki partnerskie nie są wbrew pozorom tym, co interesuje ją w parlamencie najbardziej.

Aktualizacja: 24.10.2012 17:09
Autor: TM
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
GRAŻYNA KULCZYK: kim jest? Co osiągnęła jedna z najbogatszych kobiet w Polsce?

W tegorocznym rankigu najbogatszych kobiet przeprowadzonym przez „Wprost” Grażyna Kulczyk ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. W dziale Kto jest kim poznasz sławnych ludzi. Mówimy kim jest Natalia Siwiec, co robią Grycanki, ile książek napisała Katarzyna Grochola. Prezentujemy zdjęcia i galerie sławnych osób. Leksykon sylwetek. Poznasz nowinki i ciekawostki na temat znanych ludzi. Prezentacja znanych ludzi z różnych dziedzin życia. Portrety. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.