porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Ludwik Sobolewski prezes GPW zwieszony. Nadużywał kompetencji. KIM jest szef Giełdy Papierów Wartościowych? Ludwik Sobolewski prezes GPW został zwieszony po tym, jak został oskarżony ...
Żywot św. Marka, misjonarza i męczennika

Kim był św. Marek, autor Ewangelii?

Św. Marek to autor najkrótszej Ewangelii. Był misjonarzem i męczennikiem. Po czym poznasz go w ikonografii? Kiedy obchodzimy jego święto? Czego jest patronem? 

Święty Marek urodził się prawodopodobnie w Jerozolimie. Był krewnym św. Barnaby i jednym z siedemdziesięciu dwóch apostołów. Święty Marek odbył wiele podróży misyjnych ze św. Barnabą, św. Pawłem oraz św. Piotrem. Ewangelię spisał prawdopodobnie w Rzymie, po roku 60. Sugerował się relacjami św. Piotra. Jego dzieło jest najkrótsze, lecz również najbardziej przystępne i łatwe w odbiorze.

Pod koniec życia św. Marek został wysłany do Aleksandrii,  której został patriarchą i prowadził tam prace misyjne, aż do męczeńskiej śmierci w 68 r. Atrybutem św. Marka jest skrzydlaty lew oraz drzewo figowe lub zwój. Często również przedstawiany jest w stroju biskupa.

Czego patronem jest św. Marek?

Św. Marek patronuje pisarzom i notariuszom, jako autor Ewangelii oraz tłumacz i skryba św. Piotra. Jest również patronem Wenecji, gdzie przechowywane są jego relikwie i gdzie otaczany był on zawsze największą czcią. 

Kiedy obchodzimy wspomnienie św. Marka?

Dzień św. Marka obchodzimy 25 kwietnia.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

>> Kim był św. Jan, autor Ewangelii?

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Święty Andrzej – kim był? Komu patronuje? Święty Andrzej – kim był? Komu patronuje?

Święty Andrzej to patron zakochanych, prawosławia i narodów slowiańskich. Co warto o nim wiedzieć?

Aktualizacja: 24.12.2012 10:52
Autor: m
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Barbara Mularczyk, aktorka – kim jest? KARIERA, RODZINA
Barbara Mularczyk, aktorka – kim jest? KARIERA, RODZINA

Poznajcie Barbarę Mularczyk. Kim jest aktorka, która gra Mariolkę w ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. W dziale Kto jest kim poznasz sławnych ludzi. Mówimy kim jest Natalia Siwiec, co robią Grycanki, ile książek napisała Katarzyna Grochola. Prezentujemy zdjęcia i galerie sławnych osób. Leksykon sylwetek. Poznasz nowinki i ciekawostki na temat znanych ludzi. Prezentacja znanych ludzi z różnych dziedzin życia. Portrety. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.