porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Kim jest Sylwia Wiesenberg?
Kim jest Sylwia Wiesenberg? Trenerka fitness Sylwia Wiesenberg to matka dwójki dzieci, która udowadnia, ...
Kim była Czesław Niemen? Jakie są najważniejsze fakty z jego biografii?

Czesław Niemen - kim był, co osiągnął, RODZINA, PRAWDZIWE IMIĘ I NAZWISKO

Czesław Niemen - kim był, co osiągnął, RODZINA, PRAWDZIWE IMIĘ I NAZWISKO

Natalia Niemen w Opolu.

fot.: youtube.com/Między kuchnią a salonem
Czesław Niemen - legenda krajowej sceny muzycznej, autor piosenki "Dziwny jest ten świat", jednego z najważniejszych utworów polskiej fonografii. Kim był Czesław Niemen? Jak wyglądało jego życie prywatne i zawodowe?

Czesław Niemen, czyli tak naprawdę Czesław Juliusz Wydrzycki urodził się w 1939 roku w Starych Wasiliszkach (obecnie miejscowość na terenie Białorusi). Swoją przygodę z muzyką młody Czesław rozpoczął już za czasów szkolnych - grał w szkolnym zespole oraz śpiewał w kościelnym chórze. Do szkoły muzycznej młody muzyk uczęszczał jedynie przez rok - później został z niej wyrzucony. Na dobre edukację muzyczną Czesław rozpoczął dopiero po przesiedleniu do Polski w 1958 roku (średnia szkoła muzyczna w Gdańsku).

Czesław Niemen prywatnie - żony Niemena

W swoich pierwszych latach po przesiedleniu Czesław występował w studenckich teatrach, kabaretach i klubach śpiewając po hiszpańsku i polsku piosenki latynoamerykańskie, akompaniując sobie na gitarze. W 1958 ożenił się z pielęgniarką Marią Klauzunik, z którą miał córkę Marię, jednak para ostatecznie rozwiodła się w 1971. Powodem rozwodu była modelka i malarka Małgorzata Krzewińska, która ostatecznie została jego drugą żoną (para doczekała się dwóch córek Natalii i Eleonory).

>>> Natalia Niemen - kim jest? Co osiągnęła? Co zaśpiewała w Opolu? [KLIKNIJ]

Na pierwszy muzyczny sukces artysta musiał czekać kilka lat. Zauważono go 1962 roku na Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie. Czesław początkowo swoją karierę związał z zespołem Czerwono-Czarni, jednak zdecydowanie dłużej występował jako wokalista z Niebiesko-Czarnymi, z którymi to wydał nawet małą płytę. Z tym zespołem wystąpił także w 1963 roku w słynnej paryskiej sali Olympia. Po tym sukcesie za namową żony Franciszka Walickiego Czesławy, artysta zaczął posługiwać się pseudonimem artystycznym Niemen, później zaś już oficjalnie zmienił nazwisko na Niemen-Wydrzycki.

>>> Sen o Warszawie Czesława Niemena odegrany z ratusza: DLACZEGO? VIDEO [KLIKNIJ]

Mimo wielu sukcesów i kilku zagranicznych tras kocertowych Niemen oficjalnie opuścił zespół Niebiesko-Czarni w listopadzie 1965, a od sierpnia 1966 rozpoczął współpracę z zespołem Akwarele. Rok później 25 czerwca 1967 Niemen wystąpił z piosenką "Dziwny jest ten świat" na festiwalu w Opolu, która podbiła serca publiczność i jury. Od tamtej pory utwór ten jest jednym z najważniejszych w historii polskiej muzyki. 

Kolejane lata, aż do roku 2001, to kolejne zmiany zespołów i poszukiwania muzycznych inspiracji. Niemen w swojej twórczości ocierał się o różne muzyczne gatunki m.in. elektronię, psychodeliczny rock, rock progresywny czy rock eksperymentalny. Oprócz znakomitego głosu, artysta wyrażał się również komponując, pisząc teksty piosenek oraz grając na instrumentach (instrumenty klawiszowe, gitara, instrumenty perkusyjne, flet). Jedną z jego pasji było także malarstwo. 

Czesław Niemen zmarł 17 stycznia 2004 roku. Artysta od dłuższego czasu zmagał się z chorobą nowotworową. Jego ciało spoczęło w katakumbach na Starych Powązkach w Warszawie. 
MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Krzysztof Magowski - kim jest reżyser filmu o Niemenie? Krzysztof Magowski - kim jest reżyser filmu o Niemenie?

Krzysztof Magowski jest reżyserem, scenarzystą i twórcą filmu biograficznego o Czesławie Niemenie "Sen o Warszawie".

Kim jest Natalia Niemen, córka Czesława Niemena? Kim jest Natalia Niemen, córka Czesława Niemena?

Natalia Niemen, córka Czesława Niemena, poszła w ślady ojca i śpiew jest jej sposobem na życie, chociaż znana jest bardziej z nazwiska niż twórczości własnej. Kim jest Natalia Niemen? Co o niej wiemy?

Aktualizacja: 07.06.2014 00:53
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Oscary 2015: IDA. Agata Kulesza - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Agata Kulesza-Figurska jest jedną z lepiej rozpoznawalnych polskich aktorek. Przez ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. W dziale Kto jest kim poznasz sławnych ludzi. Mówimy kim jest Natalia Siwiec, co robią Grycanki, ile książek napisała Katarzyna Grochola. Prezentujemy zdjęcia i galerie sławnych osób. Leksykon sylwetek. Poznasz nowinki i ciekawostki na temat znanych ludzi. Prezentacja znanych ludzi z różnych dziedzin życia. Portrety. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.