porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak zrobić wykres w Excelu? [KROK po KROKU]
Jak zrobić wykres w Excelu? [KROK po KROKU] Zrobienie wykresu w Excelu wydaje się skomplikowane, ale to nic ...
KIEDY powstało pierwsze zdjęcie kolorowe w Polsce?

Pierwsze zdjęcie kolorowe w Polsce – KTO jest jego autorem?

Pierwsze zdjęcie kolorowe wykonał w1861 roku szkocki fizyk James Maxwell. W Polsce fotografia barwna zaczęła się jednak prawie 50 lat później. Prekursorem techniki autochromu w Polsce był m.in. Stanisław Lilpop.

Pierwsze zdjęcie kolorowe w Polsce powstało około 1909 roku. Wykonano je w tak zwanej technice autochromu, nowatorskiej metodzie wynalezionej i opracowanej przez braci Augusta i Louisa Lumière (tych samych, którzy opatentowali pierwszy kinematograf). Dzięki tej metodzie kolorowe zdjęcia otrzymywano na szklanych płytkach. Płytki pokrywano mikroskopijnymi ziarenkami skrobii ziemniaczanej w kolorze pomarańczowoczerwonym, zielonym i fioletowym, a całość emulsją panchromatyczną wykorzystywaną już w fotografii czarno-białej; światło przenikało przez różnokolorowe ziarenka podczas fotografowania. Po wywołaniu powstawał barwny obraz w naturalnych kolorach.

Prekursorami techniki autochromu w Polsce byli: fotograf Tadeusz Rzący, prawnik i znany taternik Stanisław Krygowski oraz Stanisław Wilhelm Lilpop, ze znanej rodziny warszawskich przemysłowców, zapalony myśliwy i podróżnik. To właśnie temu ostatniemu przypisuje się wykonanie pierwszego zdjęcia kolorowego w Polsce. Lilpop eksperymentował z nowatorskimi technikami fotograficznymi, fotografią barwną i stereoskopową.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 07.04.2014 13:03
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Misheel Jargalsajkhan - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Przez lata Misheel Jargalsaikhan była gwiazdą serialu "Rodzina zastępcza". W ...

Mowimyjak.pl - portal z poradami na temat INTERNETU, KOMPUTERÓW i NOWYCH TECHNOLOGII. Przedstawiamy strony internetowe, programy. Prezentujemy sprzęt WART UWAGI, gry komputerowe, konsole. RADZIMY czy wybrać TABLET czy NOOTEBOOKA. Jak jest różnica między zwykłym telefonem a telefonem dotykowym? Co zrobić gdy na ekranie telefonu lub komputera pokaże sie "czarny ekran"? KROK PO KROKU jak posługiwać się facebookiem lub naszą klasą, dbać o dane i zabezpieczyć przed kradzieżą tożsamości w internecie? Lista najpopularniejszych haseł jakich trzeba unikać. Bezpieczne sposoby na czyszczenie elektroniki. Czym NOKIA chce podbić rynek - czy Windows Phone? Porady w Mowimyjak.pl. Porady na każdy temat 

 

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.