porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak nie dać się oszukać na zakupach w sieci? Robiąc w sieci zakupy, zawsze masz z tyłu głowy obawę, ...
Gdzie można znaleźć adres IP komputera?

Jak sprawdzić lub zmienić IP komputera?

Adres IP to adres, za pomocą którego nasz komputer jest identyfikowany w sieci. Jak sprawdzić IP komputera? Jak zmienić adres IP komputera?

Adres IP komputera składa się z czterech liczb oddzielonych ze sobą kropkami i wygląda na przykład tak: 123.213.215.122.

Każdy komputer może mieć więcej niż jeden adres IP, ale nie może być tak, że dwa urządzenia podłączone do sieci mają jeden i ten sam adres IP. W tym drugim przypadku mielibyśmy bowiem do czynienia z konfliktem, co mogłoby zaburzyć działanie całej sieci.

Komputer, przy którym teraz siedzisz, ma prawdopodobnie adres IP wewnętrznej, domowej sieci (np. 192.168.1.2) oraz adres zewnętrznej sieci (np. 83.122.32.11). Ten pierwszy funkcjonuje wyłącznie w obrębie twojej własnej sieci: w domu, w pracy, w kafejce. Ten drugi jest adresem internetowym, widocznym przez wszystkie urządzenia w internecie.

Innymi słowy: urządzenia w internecie NIE WIEDZĄ, jaki masz adres w wewnętrznej sieci, ale widzą cię pod adresem zewnętrznym.

Adres zewnętrzny możesz sprawdzić na stronie whatismyip.org.

Jak zmienić adres zewnętrzny IP?

Najlepsza metoda, aby zmienić zewnętrzny adres IP, to:

1. Odłącz komputer od modemu (urządzenia, które jest pomiędzy internetem a twoim komputerem), ale nie wyłączaj niczego z prądu.

2. Podłącz do modemu inny komputer, np. laptopa.

3. Zresetuj router, trzymając przez 30 sekund przycisk reset.

Po resecie powinieneś otrzymać inny adres IP. Jeśli to się nie udało, musisz odczekać od 24 godzin (neostrada tp) aż do 3-12 miesięcy (Aster, UPC). Po tym okresie - ściśle zależnym od dostawcy internetu - adres IP powinien się zmienić.

UWAGA, niektórzy dostawcy internetu na stałe przypisują adresy IP do routerów i nie pomagają żadne resety. W takiej sytuacji pomóc może zmiana adresu MAC, ale jest to trudna procedura.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Ataki na routery Orange, T-Mobile, Netii. Jak się zabezpieczyć?

Ponad milion polskich routerów jest podatnych na atak hakerów. Mała luka w zabezpieczeniach pozwala atakującym przejąć kontrolę nad naszym urządzeniem i przekierowywać połączenia. Jak się przed tym...

Jak ominąć blokadę internetową na strony www?

Administrator systemu kontra użytkownik – ta gra toczy się w wielu firmach. Jednym z najczęściej stosowanych wybiegów jest omijanie blokady stron internetowych. Jak to się robi? Jak ominąć...

Na co zwracać uwagę przy wyborze dostawcy internetu?

Przed założeniem internetu w nowym mieszkaniu warto zastanowić się, jakiego dostawcę wybrać tak, by nie dać się nabrać na "najtańszy" i "najszybszy" internet. Wielu dostawców oferuje "niesamowite...

Aktualizacja: 15.12.2011 10:01
Autor: Lukasz Bigo
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kamil Pawelski, Ekskluzywny Menel – kim jest? [ZDJĘCIA]
Kamil Pawelski, Ekskluzywny Menel – kim jest? [ZDJĘCIA]

Ekskluzywny Menel jest dobrze zapowiadającym się męskim blogerem. Styl, który ...

Mowimyjak.pl - portal z poradami na temat INTERNETU, KOMPUTERÓW i NOWYCH TECHNOLOGII. Przedstawiamy strony internetowe, programy. Prezentujemy sprzęt WART UWAGI, gry komputerowe, konsole. RADZIMY czy wybrać TABLET czy NOOTEBOOKA. Jak jest różnica między zwykłym telefonem a telefonem dotykowym? Co zrobić gdy na ekranie telefonu lub komputera pokaże sie "czarny ekran"? KROK PO KROKU jak posługiwać się facebookiem lub naszą klasą, dbać o dane i zabezpieczyć przed kradzieżą tożsamości w internecie? Lista najpopularniejszych haseł jakich trzeba unikać. Bezpieczne sposoby na czyszczenie elektroniki. Czym NOKIA chce podbić rynek - czy Windows Phone? Porady w Mowimyjak.pl. Porady na każdy temat 

 

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.