porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Uważaj, co umieszczasz na FACEBOOKU Za wiele informacji może ci zaszkodzić! Nawet pełna data urodzenia ...
Elektroniczna faktura a kontrola skarbowa. Ulga na internet faktura elektroniczna

Faktura elektroniczna za internet. Jak pobrać oryginał faktury w razie kontroli skarbowej?

Elektroniczna faktura za jest na pewno bardzo wygodna – dla nas i dla dostawcy internetu. Problem zaczyna się, gdy Urząd Skarbowy zechce przeprowadzić kontrolę i wezwie nas do przedstawienia faktury – oczywiście jeśli odliczyliśmy wydatki na internet od podatku. Czy elektroniczna faktura jest dla Urzędu Skarbowego wystarczającym dowodem, że zapłaciliśmy za internet i możemy odliczyć go od podatku?

Większość instytucji dąży do obniżenia kosztów funkcjonowania, a jednym z tego przejawów jest rezygnacja z wystawiania faktur na papierze. Klienci są zachęcani do korzystania z faktury elektronicznej. Tak jest również w przypadku operatora telewizji kablowej i dostawcy usług telekomunikacyjnych UPC. Na jego przykładzie pokażemy, jak udowodnić Urzędowi Skarbowemu, że płaciliśmy za internet, mimo że nie mamy papierowej faktury.

Czy faktura elektroniczna wystarczy w razie kontroli Urzędu Skarbowego?

Jedyny problem (jak się zaraz okaże - pozorny), jaki może sprawić nam elektroniczna faktura, może się pojawić, jeśli wydatki na internet, którego dostawcą jest UPC, odliczysz od podatku, a Urząd Skarbowy będzie chciał przeprowadzić kontrolę i wezwie do okazania faktury. Wtedy potrzebny jest jej oryginał. Na szczęście nie oznacza to, że musisz prosić UPC o jej wystawienie. Wszystko uda się załatwić przez stronę internetową www.upc.pl.

Do kontroli skarbowej przydatne są pliki z elektronicznym podpisem i danymi faktury - można je dostarczyć Urzędowi Skarbowemu w postaci elektronicznej, a zgodnie z rozporządzeniem ministra finansów z grudnia 2010 roku ma on obowiązek ich zaakceptowania. Faktura elektroniczna ma taką samą wartość prawną jak dokument w formie papierowej i na jej podstawie możesz dokonać odliczeń podatkowych z tytułu ulgi internetowej.

Jak znaleźć oryginał faktury na stronie dostawcy internetu?

Po wejściu na stronę w prawym górnym rogu znajdziesz link „Elektroniczna faktura”, a po kliknięciu w niego będziesz musiał się zalogować, wpisując numer identyfikacyjny (znajdziesz go w umowie z UPC) oraz PESEL. By korzystać z elektronicznej faktury na komputerze, muszą być zainstalowane Adobe Flash Player, Java Runtime Environment w wersji 5.0 lub wyższej oraz Adobe Reader.

Po zalogowaniu ukażą się twoje dane, a na górze ekranu zakładki, z których wybierasz „Faktury”. Wyświetli się wtedy tabela z zestawieniem wszystkich dotychczas wystawionych faktur. Możesz kliknąć „Pokaż obraz” przy wybranej fakturze, ale wtedy otworzy się plik pdf z jej kopią, której Urząd Skarbowy nie honoruje.

By uzyskać dostęp do oryginału, klikasz „Faktura VAT” w ostatniej kolumnie tabeli (rubryka „e-faktura”). W wyskakujących okienkach z ostrzeżeniami wybierasz „Tak” i wtedy wyświetli się tabela z informacjami o fakturze. U góry wybierasz zakładkę „Faktura” i masz do wyboru otwarcie jej obrazu w domyślnej przeglądarce plików pdf (w celu wydrukowania) albo zapisanie plików: z obrazem faktury (pdf), z elektronicznym podpisem i danymi faktury.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 25.10.2012 12:09
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Hanna Żudziewicz - kim jest?
Hanna Żudziewicz - kim jest?

Hanna Żudziewcz to nowa gwiazda tanecznego talent show "Danicg with ...

Mowimyjak.pl - portal z poradami na temat INTERNETU, KOMPUTERÓW i NOWYCH TECHNOLOGII. Przedstawiamy strony internetowe, programy. Prezentujemy sprzęt WART UWAGI, gry komputerowe, konsole. RADZIMY czy wybrać TABLET czy NOOTEBOOKA. Jak jest różnica między zwykłym telefonem a telefonem dotykowym? Co zrobić gdy na ekranie telefonu lub komputera pokaże sie "czarny ekran"? KROK PO KROKU jak posługiwać się facebookiem lub naszą klasą, dbać o dane i zabezpieczyć przed kradzieżą tożsamości w internecie? Lista najpopularniejszych haseł jakich trzeba unikać. Bezpieczne sposoby na czyszczenie elektroniki. Czym NOKIA chce podbić rynek - czy Windows Phone? Porady w Mowimyjak.pl. Porady na każdy temat 

 

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.