porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Max Payne 3 - co powinieneś wiedzieć o tej grze? Max Payne to gra, która zapewnia niesamowite efekty graficzne, wciągającą fabułę, ...
Android – co to jest system android?

Co warto wiedzieć o systemie Android?

Co warto wiedzieć o systemie Android?
Co warto wiedzieć o systemie Android? fot.: Konrad Kalbarczyk, MURATOR S.A.
Urządzenia mobilne cieszą się dużą popularnością, ponieważ oferują dostęp do wielu różnych funkcji w praktycznie dowolnym miejscu i czasie, co przy dzisiejszym tempie życia jest niezwykle istotne. System android występuje w wielu takich urządzeniach zdobywając coraz silniejszą pozycję na rynku.

Co to jest Android?

Android to system operacyjny stworzony z myślą o urządzeniach mobilnych takich jak telefony komórkowe – smartfony, tablety i netbooki. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby również urządzenia stacjonarne były oparte na androidzie, jednak udział w rynku takich urządzeń jest marginalny, przynajmniej na tę chwilę.

Co ciekawe, Android, w przeciwieństwie do np. iOS – systemu operacyjnego firmy Apple wykorzystywanego w popularnych iPhone’ach, nie jest przypisany do jednej, konkretnej marki produktów. Jest obecny w urządzeniach wielu producentów, często konkurujących ze sobą na rynku.

Urządzenia z system Android

Urządzenia oparte na Androidzie, oprócz podstawowych funkcji oferowanych systemowo, umożliwiają także korzystanie z wielu różnych programów i gier dostępnych online przez platformę Google Play (wcześniej Android Market). Pozwala to znacząco zwiększyć ich funkcjonalność, a co ważniejsze, dopasować do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika.

Obecnie, w sklepie Google Play dostępnych jest ponad 400 tys. aplikacji, zarówno bezpłatnych, jak i tych, za które trzeba zapłacić. Wybór jest bardzo szeroki, poczynając od programów użytkowych przydatnych do pracy – takich jak edytory tekstu, arkusze kalkulacyjne czy przeglądarki plików różnych formatów, przez programy zwiększające wygodę obsługi i oferujące przydatne na co dzień funkcje np. mapy GPS czy na bieżąco aktualizowane serwisy informacyjne, po aplikacje służące zabawie takie jak np. gry.

Ciężko tu wymienić choć część tej bogatej oferty, ale można przyjąć za pewnik, że dosłownie każdy użytkownik systemu Android znajdzie w Google Play coś dla siebie.

Android Androidowi nierówny

System Android stale się rozwija, co oczywiście jest korzystne, ale należy zwrócić uwagę, iż urządzenia ze starszą wersją oprogramowania mogą nie obsługiwać niektórych aplikacji, które wymagają jego nowszej wersji. Co również istotne, bardzo rzadko zdarza się, że urządzenie oparte na starszej wersji systemu umożliwia jego aktualizację. Wynika to najczęściej ze zbyt słabych parametrów technicznych danego urządzenia, które nie byłoby w stanie pracować prawidłowo z nowszą wersją Androida.

Niestety zdarzają się również sytuacje, że to producent blokuje taki update mimo braku przeciwskazań ze strony producenta oprogramowania. Takie praktyki są stosowane ze względów czysto finansowych, producent uznaje np. że w nowszą wersję systemu wyposaży nowy model telefonu, co „zmotywuje” użytkownika do zmiany urządzenia – kupna nowego modelu, który w praktyce może niewiele się różnić od poprzedniego poza nowym oprogramowaniem.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak wybrać smartfona? Jak wybrać smartfona?

Dziś smartfony są już tak powszechne, że grzechem jest nie mieć własnego. Spośród wielu producentów i systemów warto jest wybrać taki, który najlepiej sprosta naszym oczekiwaniom.

Samsung Galaxy s3 czy warto kupić? Co lepsze Galaxy s3 czy iPhone?

Nareszcie telefon z systemem Android, który może śmiało konkurować z iPhonem. Samsung Galaxy S3 choć tani nie jest możliwościami dorównuje flagowym produktom Apple. Warto zobaczyć co potrafi i czy...

Facebook stworzył smartfona! Jaki będzie pierwszy facebookofon?

Dziś zaprezentowany zostanie facebookofon – nowy smartfon Facebooka wyprodukowany przez firmę HTC. Prawdopodobnie będzie oparty na systemie Android i w wyjątkowo łatwy sposób będzie...

Aktualizacja: 07.04.2014 12:58
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Eugeniusz Bodo: życie i śmierć. Dlaczego bolszewicy zgładzili polskiego artystę? Miał nacjonalistyczne ciągoty. Nie wstydził się czytać publicznie antysemickiego, faszyzującego ...

Mowimyjak.pl - portal z poradami na temat INTERNETU, KOMPUTERÓW i NOWYCH TECHNOLOGII. Przedstawiamy strony internetowe, programy. Prezentujemy sprzęt WART UWAGI, gry komputerowe, konsole. RADZIMY czy wybrać TABLET czy NOOTEBOOKA. Jak jest różnica między zwykłym telefonem a telefonem dotykowym? Co zrobić gdy na ekranie telefonu lub komputera pokaże sie "czarny ekran"? KROK PO KROKU jak posługiwać się facebookiem lub naszą klasą, dbać o dane i zabezpieczyć przed kradzieżą tożsamości w internecie? Lista najpopularniejszych haseł jakich trzeba unikać. Bezpieczne sposoby na czyszczenie elektroniki. Czym NOKIA chce podbić rynek - czy Windows Phone? Porady w Mowimyjak.pl. Porady na każdy temat 

 

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.