porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Kto trenuje polskie panczenistki i panczenistów? Kim jest Witold Mazur? Witold Mazur do maja 2013 roku był głównym trenerem polskich ...
Kto z Polaków zdobył medale na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Soczi?

Podsumowanie Igrzysk Olimpijskich w Soczi. ILE MEDALI zdobyli Polacy? Kto ze sportowców rozczarował, a kto pozytywnie zaskoczył?

Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Soczi były dla Polaków najlepszymi w historii. Biało-czerwoni zdobyli aż 6 olimpijskich krążków, w tym aż cztery najcenniejsze - złote. Największą polską gwiazdą w Soczi został Kamil Stoch - podwójny mistrz olimpijski. Kto jeszcze odniósł życiowy sukces na igrzyskach?

Przed startem Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi szef polskiej misji olimpijskiej Apoloniusz Tajner mówił o 12 medalowych szansach naszej kadry. Ostatecznie biało-czerwoni z Soczi wrócili z 6 medalami i swoim najlepszym w historii występem na zimowych igrzyskach. Niezwykle szokujący, ale prawdziwy jest fakt, że w latach 1924 - 1998 Polska miała na swoim koncie tylko cztery (!) olimpijskie medale. W kolejnych latach na igrzyskach w Salt Lake City i Turynie podwoiliśmy tę liczbę. Przełamanie przyszło w Vancouver (2010), gdzie tak jak w Soczi wywalczylismy 6 medali - ale wtedy, tylko jeden z nich był złoty.

Soczi 2014: polscy medaliści

W Soczi każdy z olimpijskich medali wywalczony przez Polaków był wyjątkowy. Dwa złote medale Kamila Stocha to spełnienie marzeń każdego sportowca. W naszym kraju skoki narciarskie to, po piłce nożej, najpopularniejsza dyscyplina, dlatego sukces Stocha cieszy szczególnie mocno. Szkoda tylko, że w drużynie zabrakło szczęścia i Polacy uplasowali się tuż za podium. A realne medalowe szanse były.

Polską gwiazdą w Soczi została również Justyna Kowalczyk. I to gwiazdą wyjątkową. Miał być grad medali, a ostatecznie skończyło się na jednym złocie (10 km klasykiem). Jednak mistrzowski olimpijski tytuł naszej królowej nart jest tym cenniejszy, że został zdobyty jedynie dzięki ogromnej determinacji Polki. W tym sezonie Kowalczyk wszystko układało się źle: rezygnacja z Tour de Ski, mała ilośc startów, w końcu pęknięta kość stopy. Mimo tych przeciwności Polka zdobyła jednak upragniony tytuł - o tym ile dla niej znaczy, świadczą choćby strumienie łez jakie polały się z oczu Kowalczyk po przekroczeniu mety.

W Soczi liczyliśmy na dobrą postawę polskich panczenistów. I nie zawiedliśmy się. Nasi panowie w drużynie (Zbigniew Bródka, Konrad Niedźwiedzki, Jan Szymański) wywalczyli niezwykle cenny brąz. Jednak na pewno nikt, nie spodziewał się indywidualnego złotego medalu Zbigniewa Bródki na 1500 metrów. Polak wyprzedził swojego rywala o 0,003 sekundy, czym sprawił dominującym w łyżwiarstwie szybkim Holendrom niemiłą niespodziankę.

Do medali polskich panczenów na igrzyskach w Soczi swoje dołożyły także panie. Polki w drużynie (Natalia Czerwonka, Katarzyna Bachleda-Curuś, Katarzyna Woźniak, Luiza Złotkowska) wywalczyły srebro, tym samym poprawiając swój wynik z Vancouver (brąz). Warto podkreślić, że sukces polskich łyżwiarzy szybkich w Soczi jest wyjątkowy ze względu na fakt, że w naszym kraju nie ma ani jednego zadaszonego toru na którym mogliby trenować.

Soczi 2014: kto z Polaków rozczarował?

Największym rozczarowaniem na igrzyskach w Soczi okazały się polskie biathlonistki. Krystyna Pałka, Magdalena Gwizdoń, Monika Hojnisz, Weronika Nowakowska-Ziemniak, Paulina Bobak niestety zawiodły zarówno w biegach indywidaualnych jak i drużynowych. Polacy szczególnie mocno liczyli na naszą sztafetę 4x6 km, jedak zamiast podium było dopiero 10. miejsce.

O słabych występach mogą mówić także polscy bobsleiści, narciarze alpejscy oraz biegacze narciarscy, którym nie udało sie poprawić wyników z Vancouver.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Igrzyska w Soczi – program 13 lutego. Kto z Polaków powalczy o medale? Igrzyska w Soczi – program 13 lutego. Kto z Polaków powalczy o medale?

SOCZI 2014. Po zdobyciu tytułu mistrza olimpijskiego przez Kamila Stocha apetyt Polaków na medale wzrósł. O kolejne olimpijskie podium nie będzie łatwo, ale szanse są. W czwartek – szósty dzień...

Aktualizacja: 23.02.2014 16:13
Źródło: mowimyjak.pl